15 kwietnia 2022

Architekt radzi: jak urządzić łazienkę z wanną?

Projekt łazienki jest jednym z istotniejszych, nie tylko ze względu na konieczność zachowania funkcjonalnego układu, ale także kosztogenność i czasochłonność prac, gdyby efekt nie był taki, jak sobie to wyobrażaliście. Przeczytajcie artykuł, aby dowiedzieć się od czego zależy projekt i aranżacja łazienki z wanną.

Planując łazienkę pod uwagę musisz wziąć metraż pomieszczenia i jego szczególne uwarunkowania – m.in. układ ścian, jak i obecność (lub brak) okna. Zakładam przy tym, że samo usytuowanie łazienki jest korzystne względem pionów sanitarnych.

DOBRZE WIEDZIEĆ!

Jeżeli dopiero budujesz dom lub planujesz urządzenie mieszkania w stanie deweloperskim:

  1. Usytuuj łazienkę w miejscu, do którego będzie komfortowy dostęp z każdego miejsca w domu.
  2. Jeżeli masz możliwość, wyznacz dwie łazienki, dzięki czemu jedna będzie mogła znajdować się przy salonie (dedykowana dla gości), a druga będzie Twoją osobistą (w strefie nocnej). Jeżeli nie masz miejsca na dwie łazienki, postaw jedną na pograniczu strefy dziennej i nocnej.
  3. Zadbaj o wydajną wentylację i komfort cieplny w łazience (np. ogrzewanie podłogowe lub grzejnik typu drabinka).

Łazienka z wanną – jak ją zaprojektować?

W przypadku małych pomieszczeń, funkcjonalność łazienki może być mocno ograniczona. Jeżeli jednak metraż wynosi przynajmniej 5m2, a Tobie marzy się wanna, to taka realizacja jest już możliwa do wykonania.

Samo projektowanie łazienki należy zacząć od projektu technicznego instalacji wodno-kanalizacyjnej. Ważne jest ustalenie wszystkich miejsc poboru wody, a także zaplanowanie rozmieszczenia instalacji elektrycznej. Dzięki zarysowi planu wnętrza zobaczysz, gdzie dokładnie będzie znajdować się strefa mokra, a gdzie strefa sucha.

UWAGA!

Warto, aby w łazience znajdowały się dwa, niezależne źródła światła. Jedno powinno oświetlać całe pomieszczenie, szczególnie strefę w której znajduje się wanna, a drugie dawać światło punktowe nad lustrem.

Wybierając wannę do łazienki, musisz kierować się przede wszystkim wygodą. To z kolei musi być skorelowane z metrażem i możliwościami funkcjonalnymi łazienki. Plusem jest to, że dzisiejsza oferta producentów pozwala dobrać wannę do praktycznie każdego pomieszczenia, przy czym:

  1. Do małej łazienki warto wybrać mniejszy model o ergonomicznych kształtach (w ofertach producentów znajdują się wanny o długości nawet 100-120 cm).
  2. W dużej łazience sprawdzi się wanna wolnostojąca, np. owalna.

Umiejscowienie wanny w łazience zależy od możliwości przestrzennych pomieszczenia:

– wanna umieszczona na środku wygląda pięknie w łazienkach o dużych metrażach

– jeżeli łazienka jest mniejsza, lepiej zaprezentuje się wanna umieszczona pod oknem lub w narożniku. Dobrą opcją jest także wanna ze szklanym parawanem

– umieszczając wannę w narożniku warto sprawdzić na planie, czy lepiej zagospodarujemy przestrzeń decydując się na model standardowy czy asymetryczny

Jaki model wanny wybrać?

Producenci prześcigają się w oferowaniu coraz to nowszych rozwiązań. Oczywiście zawsze pozostaje standardowy model akrylowy, ale poza nim, na rynku pojawiają się wanny:

– szklane

– kamienne

– drewniane

– żeliwne

– stalowe

UWAGA!

Jeżeli nie chcesz modelu wolnostojącego, wannę warto obudować płytkami, albo wielkoformatowymi, albo mozaiką, która świetnie prezentuje się szczególnie na obłych powierzchniach.

Jest wiele pomysłów na urządzenie łazienki z wanną, jednak kluczowe jest dobre przemyślenie tej przestrzeni. Dlatego warto skorzystać z porady doświadczonego biura architektonicznego, którego zespół przygotuje projekt łazienki oraz zadba o to, aby efekt końcowy wyglądał dokładnie tak, jak na przedstawionych wcześniej wizualizacjach.

 


Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź