13 października 2014

Wykańczając wnętrze domu lub mieszkania najczęściej korzystamy z usług ekipy remontowo-budowlanej i stolarza. Rzadziej sięgamy po szklarza, glazurnika lub parkieciarza. Czasem musimy skorzystać z pomocy wykwalifikowanych instalatorów branżowych np. do podłączenia kotła lub pieca, instalacji klimatyzacji, komputera domowego, sieci alarmowej itp.

CO WPŁYWA NA CENĘ

W obliczu ogromu decyzji, które przychodzi nam podjąć podczas wykańczania naszego wymarzonego „M”, oraz różnorodności dostępnych materiałów, coraz częściej decydujemy się skorzystać z fachowej pomocy projektantów. Od tego, kto zajmie się naszym mieszkaniem, zależy jaki będzie efekt końcowy i czy zostanie nam jeszcze trochę „grosza” w portfelu.

Jak to już na rynku bywa, okazuje się, że fachowców i pseudofachowców jest wielu i trudno przeciętnemu Kowalskiemu dokonać dobrego wyboru usługodawcy. Najlepiej korzystać z usług sprawdzonych firm. Ceny usług związanych z pracami wykończeniowymi są różne, gdyż konkurencja na rynku jest bardzo duża. Co za tym idzie jedne firmy oferują szeroki wachlarz usług, natomiast inne zamykają się tylko w danej specjalizacji. Aby dokonać prawidłowego wyboru partnera do wykończenia naszego mieszkania musimy mieć świadomość co wpływa na cenę i jakość usługi.

EKIPA REMONTOWO-BUDOWLANA

Na cenę prac wykończeniowych wpływa to czy samemu zamawiamy materiały czy zlecamy wszystkie zamówienia ekipie. W przypadku gdy chcemy kontrolować całkowicie wydatki najlepiej samemu składać zamówienia na elementy wyposażenia wnętrza a ekipie pozostawić kupno materiałów budowlanych. Nigdy nie jesteśmy w stanie wyliczyć kosztów co do złotówki dlatego najłatwiej założyć widełki cenowe.

Robocizna ekipy zależy od terminu, który im narzucimy. Jeżeli chcemy mieć coś na szybko, to musimy się liczyć z tym , że wzrosną nam koszty za wykonawstwo. W przypadku gdy prace prowadzone są na terenie osiedla, musimy uwzględnić koszty związane z wywozem śmieci i gruzu. Najczęściej w MPWiK zamawia się kontener na odpadki budowlane (400-800 PLN).

Ekipa wycenia koszty związane z pracami na podstawie stopnia skomplikowania prac. Im więcej „ dłubania” i rzeczy niestandardowych tym wyższa cena za usługi. Najczęściej wykonywane prace to dostosowanie układu funkcjonalnego, wyburzenia i dostawienia ścian oraz zabudów gk. Wykonywanie sufitów podwieszanych, wykańczanie podłóg, wykańczanie łazienek, montaż armatury, kładzenie płytek. Montaż listw przypodłogowych i sztukaterii, malowanie ścian i sufitów, okładziny boazeryjne oraz zmiany instalacyjne, prace elektryczne i hydrauliczne. Przyjmuje się, że koszt samych prac remontowo-budowlanych wykończeniowych prowadzonych w lokalu razem z materiałami budowlanymi „brudnymi” nie powinien przekraczać 20/30% całego kosztu wykończenia lokalu.

STOLARZ

U stolarza przeważnie zamawiamy indywidualne meble na wymiar. Najczęściej zabudowę kuchenną, szafy wnękowe, szafki łazienkowe i zabudowy meblowe. Stolarz może nam wykonać również schody, drzwi na zamówienie i inne elementy drewniane.

Cennik usług stolarskich jest bardzo szeroki. Głównym czynnikiem wpływającym na cenę jest materiał z którego chcemy wykonać zabudowy stolarskie. Najtańszym i najbardziej dziś popularnym na rynku materiałem meblowym jest płyta stolarska laminowana. Droższa ale też solidniejsza jest płyta mdf, z niej wykonujemy najczęściej fronty mebli. Kolejną półkę cenową stanowią meble fornirowane, które z zewnątrz są prawie nie do odróżnienia od drewna. Najdroższe, wbrew pozorom, jest samo drewno.

Drewniane meble wymagają wiele pracy przy ich obróbce lecz nie ma bardziej szlachetnego materiału. Meble możemy pozostawić surowe, lub wykończyć lakierując np. w macie lub połysku. Lakierowanie i bejcowanie to kolejny proces, który znacząco podwyższa cenę mebla i wydłuża termin realizacji.

Kolejny koszt to ilość i rodzaj osprzętu meblowego takiego jak np. uchwyty, prowadnice do szuflad, wózki i półki stalowe, wstawki ze szkła, systemy do przechowywania, systemy oświetlenia meblowego. Istnieje wiele rozmaitych rozwiązań. Im więcej tych elementów tym wyższa cena, ale również jakość użytkowania mebla. W przypadku zabudów należy doliczyć koszt montażu, który przy większych projektach trwa nawet kilka dni.

Bezdyskusyjnie najważniejszym elementem stolarki w mieszkaniu jest kuchnia. Wykonana na wymiar jaka by nie była, na pewno lepiej się wkomponuje w mieszkanie niż złożona ze sklepowych segmentów. Koszt przeciętnej kuchni w mieszkaniu 60-90 m, wykonanej na wymiar u stolarza to ok 13000-18000 PLN. Mówimy tu o ciągu zabudowy kuchennej z szafkami górnymi i dolnymi około 4-5 m.

Jeżeli chcemy użyć ekstrawaganckich materiałów z najwyższej półki oraz nietypowych rozwiązań na większej powierzchni to cena może wzrosnąć nawet do ponad 40 000 PLN i to wcale nie będzie górna granica. Dodatkowo należy pamiętać, że musimy dokupić AGD. Jeżeli uda nam się dogadać to stolarz zamontuje je w cenie montażu kuchni. Nie zawsze jednak tak jest – warto o tym pamiętać.

Aby kuchnia była w pełni funkcjonalna na standardowy zestaw AGD składa nam się lodówka z funkcją chłodzenia, zmywarka, piekarnik, płyta grzewcza i okap. Musimy również zamówić zlewozmywak z baterią kuchenną. Cena takiego zestawu AGD ze średniej-niższej półki cenowej to koszt rzędu 5000-9000 PLN. Jeżeli chcemy mieć dodatkowe elementy jak np. mikrofalę w zabudowie, chłodziarki na alkohole, podwójne lodówki to koszt samego AGD może bez problemowo przekroczyć granicę 15000-20000 PLN. Jeżeli zdecydujemy się na „high class” wśród sprzętów to musimy ten koszt przemnożyć nawet dwu czy trzykrotnie. Nigdy natomiast nie warto kupować najdroższego AGD w sklepie, a to dlatego iż z powodu szybkiej straty na wartości najwięcej na nich tracimy.

Drugim najbardziej popularnym elementem stolarki w mieszkaniach są wszelkie zabudowy meblowe z funkcją przechowywania. Przykładowo szafy garderobiane o szerokości około 3 m, w zabudowie na pełną wysokość mieszkania mogą kosztować od 4,500 do nawet 16000 PLN za sztukę w zależności od rodzaju użytego materiału, ilości szuflad i użytych systemów meblowych. Proste, metrowe szafy wykonywane na wymiar to koszt około 2000 PLN. Wszystkie elementy meblowe o nietypowych kształtach i grubościach windują nam cenę dwukrotnie. Przykładem może być regał na książki prowadzony po łuku ściany. Będzie on o wiele droższy od prostego.


SZKLARZ

U szklarza zamawiamy najczęściej lustra na wymiar i inne elementy szklenia. Jeżeli chcemy mieć eleganckie lustro w łazience wklejone na wymiar, kontaktujemy się ze szklarzem. Szkło najczęściej jest wyceniane z powierzchni za metr kwadratowy plus montaż. Nie jest to tanie rozwiązanie ale za to bardzo eleganckie. Pamiętajmy, że im bardziej zawiłe kształty tym wyższa cena za wykonanie elementu. Niestandardowe wykończenie krawędzi, fazowanie brzegów, piaskowanie, matowienie i inne zabiegi podnosi nam koszt usługi. W każdym przypadku wliczany jest również koszt transportu.

Cena rynkowa u szklarza za metr kwadratowy powierzchni lustrzanej to koszt około 400 PLN. Jeżeli zamawiamy elementy bardziej skomplikowane to usługa podobnie jak u innych wykonawców jest wyceniana indywidualnie. Przykładowo wykonanie i montaż balustrady szklanej w klatce schodowej w dwukondygnacyjnym domu rodzinnym to przeciętny koszt 20000-30000 PLN. Jeżeli decydujemy się na szklane drzwi poza katalogiem rynkowych producentów, to musimy pamiętać, że usługa indywidualna zawsze jest droższa. W takim przypadku liczmy się z kosztami kilku tysięcy złotych od drzwi.

BIURO PROJEKTOWE -WIELKA POMOC I OSZCZĘDNOŚĆ!

Wykańczając dom lub mieszkanie warto skorzystać z profesjonalnych usług architektów wnętrz. Usługa taka to nieoceniona pomoc – zarówno merytoryczna jak i koncepcyjna. Polecamy od razu wybrać firmę która działa kompleksowo i zamyka temat „od A do Z”, tzn. zaprojektuje wnętrze i zajmie się jego wykończeniem.

Wbrew pozorom koszt projektu szybko nam się zwraca, gdyż jesteśmy odciążeni z masy obowiązków, które mielibyśmy na własnych barkach zajmując się wszystkim samemu, projektując, odbierając, robiąc zakupy i dostawy a na samym końcu nadzorując ekipę. Po za tym współpracując z biurem można uzyskać znacznie lepsze ceny produktów.

Biuro projektowe współpracuje z innymi firmami w branży wykończenia wnętrz i materiałów – dzięki temu otrzymuje ceny znacznie lepsze niż detaliczne i może przedstawić klientowi naprawdę konkurencyjną ofertę.  Ten kto zrozumie te prawdy, sam dojdzie do wniosku, że decydując się na współpracę z biurem projektowym nic nie traci a jedynie zyskuje!

Nasi projektanci pomogą zaprojektować i wykończyć pod klucz wymarzone lokum. Firma PERFECT SPACE posiada renomę na rynku i wiele udanych realizacji. Cena za projekt jest stała i liczona z m2. Podpisując umowę z biurem na wykończenie lokalu mamy gwarancję, że cena nie ulegnie zmianie.

Otrzymujemy również roczną gwarancję na prace budowlane oraz gwarancje producentów na zamówiony sprzęt. Perfect Space wychodzi z pomocną ręką do klienta i robimy praktycznie wszystko za niego. Najważniejszy jest komfort klienta i udany, zrealizowany wspaniały projekt.

Posiadamy własne, wykwalifikowane ekipy wykończeniowe, stolarza i szklarza. Dzięki temu klient nie musi martwić się o kontakt z poszczególnymi wykonawcami. Nie ma iluś tam wykonawców. Jest jedna firma PERFECT SPACE! i dba o wszystko. Samemu prowadzimy nadzór na budowie doglądając na bieżąco każdego szczegółu. W pełni nadzorujemy prace, dzięki czemu klient oszczędza czas a tym samym pieniądze.


Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź