09 lutego 2018

Co ma wisieć… Architekt wnętrz o wyborze żyrandola

Każde pomieszczenie potrzebuje odpowiedniego oświetlenia – szczególnie w okresie zimowym, gdy słońce za oknem pojawia się jedynie na krótką chwilę. Jaką lampę najlepiej wybrać? Zdaniem architektów wnętrz mało co może konkurować z żyrandolami, które często określa się mianem „królowych lamp”.

Architekci wnetrz zachecaja do odwaznych form zyrandolaŚwiatło w aranżacji wnętrz odgrywa ogromną rolę, bo zapewnia odpowiednią atmosferę oraz wpływa na nasze samopoczucie. Generalnie oświetlenie dzieli się na: główne, punktowe i dekoracyjne. Żyrandole należą do tej pierwszej kategorii – ich zadaniem jest porządne oświetlenie całego wnętrza. Trzeba jednak pamiętać o tym, że każde pomieszczenie w naszym domu posiada własny, specyficzny charakter, który należy uwzględnić przy wyborze lamp wiszących. Co to oznacza w praktyce? Otóż żyrandol w sypialni musi sprzyjać wyciszeniu i odpoczynkowi (np. dzięki kloszom, które nie przepuszczają światła), zaś ten w kuchni powinien być łatwy do utrzymania w czystości i odporny na działanie wysokich temperatur (zapomnij o papierowych elementach albo dużej ilości kryształków). Na co jeszcze zdaniem architektów wnętrz należy zwrócić uwagę przy wyborze żyrandola?

Wedlug architekta wnetrz, minimalistyczne, nowowczesne formy zyrandola pasuja do klasycznych wnetrz

Co ma wisieć…

Wielkość żyrandola zależy w dużej mierze od metrażu wnętrza – im większe pomieszczenie, tym na obszerniejszy żyrandol możemy sobie pozwolić. Generalnie uznaje się, że żyrandol powinien wydawać się ciut „za duży” w stosunku do wnętrza, bo to zdecydowanie lepsza opcja niż sytuacja, w której żyrandol sprawia wrażenie zbyt małego. Ponadto architekci wnętrz radzą, żeby średnica żyrandolu w jadalni była mniejsza niż szerokość/średnica stołu, nad którym wisi lampa.

Wedlug architekta wnetrz istotna jest wysokosc zyrandola nad elemantami pod nim

Dobry żyrandol powinien współgrać ze stylem i wyposażeniem danego pomieszczenia. Tym bardziej, że jest on nie tylko źródłem światła, ale także jednym z najbardziej wyraźnych akcentów aranżacyjnych. Klucz do sukcesu stanowi zatem stylistyczna konsekwencja – nie próbujmy na siłę wciskać nowoczesnego, minimalistycznego żyrandola do wnętrza z meblami antycznymi i klasycznymi obrazami. Ta sama zasada obowiązuje w drugą stronę: tradycyjne żyrandole z kryształowymi elementami raczej nie sprawdzą się w mieszkaniach urządzonych na nowoczesną modłę.

Architekt wnetrz prawidlowo rozmiesci punkty swietlne zapobiegajac efektowi przytloczenia forma

Architekt wnętrz o wysokości żyrandola

W kuchni i jadalni wysokość żyrandola należy dostosować do poziomu stołu – warto zawiesić go na wysokości ok. 80 cm od blatu (niżej może utrudniać nam wstawanie od stołu). Jeżeli chodzi o inne pomieszczenia, to wysokość żyrandola powinna być dostosowana do wysokości danego wnętrza, ale generalnie nie powinno się go wieszać wyżej niż 2 metry nad ziemią; wyjątek od tej reguły stanowią ciągi komunikacyjne.

Architekt wnetrz uwaza ze zyrandol w lazience to najwyzsza forma designu

Na koniec warto wspomnieć o kilku sztuczkach architektów wnętrz, które można wykorzystać przy wieszaniu żyrandola. Przede wszystkim umieszczenie lampy przy lustrze sprawi, że będzie się w nim odbijało światło, co pozwoli rozjaśnić i optycznie powiększyć przestrzeń. Dużą rolę odgrywa również sam kierunek strumienia światła – światło skierowane ku górze może optycznie podwyższyć pomieszczenie, a to skierowane do dołu optycznie je obniży.

Komentarze

 • Vika

  I love żyrandole. Są przepiękne. Tylko trzeba uważać na modele i pytać się sprzedawcy, co w sytuacji gdy jakiś element ulegnie usterce. Bo się często okazuje, że wymiana pojedynczego elementu wynosi 1/3 ceny początkowej.

 • Hanna

  Żyrandol jest ozdobą jadalni. Jak dla mnie dopełnia nie tylko wystrój ale i tworzy odpowiedni nastrój. Warto poeksperymentować z jasnością żarówek. Zrobiłam tam podczas Sylwestra. Zmieniłam żarówki na typowo białe światło, świetnie współgrało z zimowa dekoracja stołu. Szkoda że nie mogę dodać zdjęć.

 • Beduina

  Niestety nie było mnie stać na żyrandol rodem z Gatsby'ego. Ale moja dusza artystki jak najbardziej pozwoliła mi na odwzorowanie takowego. Zakupiłam sztuczne kryształy, zawiesiłam na żyłach po czym stworzyłam spektakularny żyrandol. I co najlepsze wszyscy myślą że z salonu.

 • Lucas

  Jak tak patrzę po wnętrzach znajomych, to oświetlenie idzie raczej w kierunku minimalizm niż przepychu, który zazwyczaj jest utożsamiany z żyrandole. Zwisająca żarówka a obok sznureczek jako włącznik, to jest teraz hitem. Niedrogo a efektownie.

 • Lego

  Tradycyjne żyrandole z krysztalowymi elementami świetnie wyglądają w wysokich i przestronnych wnętrzach. Przykład mieszkania w kamienicach bądź hole hotelowe. Wtedy taki żyrandol stanowi koronę całego wnętrza, jest jego dopełnieniem

 • Stoto

  Żyrandol w sypialni i w jadalni jak najbardziej. Ale w łazience, tuż nad wanną? Cudo, ale małe spotykane. Częściej widoczne w katalogach niż w życiu codziennym. Bardziej skupiamy się na oświetleniu lustra bądź całej łazienki, montując paski ledowe. Żyrandol może i jest nastrojowy, tworzy klimat ale tańszą alternatywą są świece.

 • Tamarra

  Odziedziczył po babci mieszkanie w którym było pełno żyrandoli rodem z epoki rokoko. Kiedyś mi się nie podobały, teraz nie oddałabym ich za żadną cenę. Do pewnych rzeczy trzeba dojrzeć, mi to zajęło 2 lata, aby docenić ich piękno.

 • Klaudyna

  Żyrandole kojarzą mi się ze stylem glamour i wysokiej jakości materiałami. Na pierwszym zdjęciu w tle idzie zauważyć trzy zwisające z sufitu żarówki na kablu, natomiast na pierwszym planie mamy piękny, ozdobny żyrandol. Jak to możliwe że zostało to ze sobą połączone w jednym pomieszczeniu? Mój umysł tego nie ogarnia i nie rozumiem takiego zestawienia. Jak dla mnie jest to eklektyzm w czystej postać.

 • Konrad

  Żyrandol to taka kropka nad i.Trzeba tylko umieć dobrać odpowiedni. Najlepiej prezentują się te z elementami kryształów, które odbijają światło.

Zostaw odpowiedź