17 grudnia 2021

Co musisz wiedzieć o tzw. „pakietach wykończeniowych”?

Wiele biur architektonicznych oferuje tzw. „pakiety wykończeniowe”. W ich ramach znajduje się wykaz prac, jakie zostaną zrealizowane podczas wykończenia wnętrza. Czy to rozwiązanie, które warto wziąć pod uwagę podczas planowanego wykończenia domu czy mieszkania? Jakie są wady i zalety „pakietów wykończeniowych”?

Kupno mieszkania czy domu to wielki moment w naszym życiu. Zanim jednak wprowadzimy się do nowego lokum, przestrzeń trzeba odpowiednio wykończyć.

UWAGA!

Nie warto zwlekać z podjęciem decyzji o współpracy z biurem architektonicznym! Pamiętaj, że czas potrzebny na przygotowanie projektu aranżacyjnego to plus/minus 3-4 miesiące. Do tego musisz doliczyć czas niezbędny na prace remontowo-wykończeniowe. Dlatego jeżeli wiesz, że lokum niedługo będzie należeć do Ciebie – już wtedy podejmij współpracę z architektem.

O co chodzi w „pakietach wykończeniowych”?

Wracając do naszego tematu. Urządzając mieszkanie możesz zdecydować się na kompleksową współpracę z biurem architektonicznym. W jej ramach zostanie przygotowany projekt indywidualny, według którego zostaną przeprowadzone wszystkie prace remontowo-wykończeniowe. Taką usługą zajmuje się Perfect Space.

Na rynku można znaleźć jednak jeszcze inne rozwiązanie. To tzw. „pakiety wykończeniowe”. W naszej ofercie nie ma takiego wariantu. Dlaczego? Ponieważ w mojej opinii takie pakiety mają bardzo poważną wadę – w ich ramach projektant i ekipa remontowa wykonają wyłącznie określony pakietem zakres prac. Inaczej mówiąc, ekipa wykona wyłącznie zlecone prace, a i wybór materiałów będzie mocno ograniczony. Wszystkie dodatkowe prace są płatne, co finalnie może mocno nadwyrężyć budżet.

W „pakietach wykończeniowych” firma określa zakres prac. To np.:

  1. Wykończenie łazienki: wybór i położenie płytek ściennych i podłogowych w określonych miejscach i w określonej ilości, malowanie ścian i sufitów, montaż ceramiki sanitarnej, armatury, drzwi czy wykonanie sufitu podwieszanego.

UWAGA:

często okazuje się, że kładzenie płytek ograniczone jest wyłącznie do określonej powierzchni, liczonej w metrach kwadratowych (np. do 20% powierzchni)

  1. Wykończenie kuchni: malowanie ścian i sufitów, wybór i położenie płytek, wykonanie sufitów podwieszanych

UWAGA:

często okazuje, że sufity podwieszane kładzione są wyłącznie do określonego procenta w stosunku do powierzchni mieszkania (np. w kuchni do 20% powierzchni)

  1. Wykończenie pokojów: malowanie ścian i sufitów, wybór i położenie paneli podłogowych lub wykładzin, montaż drzwi.

UWAGA:

często okazuje się, że malowanie ścian i sufitów odbywa się wyłącznie na kolory i farbami określonego producenta

Finalnie może okazać się, że w „pakiecie wykończeniowym”:

projekt nie obejmuje wykonania końcowej aranżacji mającej na celu wybór ostatecznych materiałów wykończeniowych, takich jak: tkaniny, zasłony, firany, narzuty, poduszki, obrazy i inne elementy dekoracyjne

projekt nie obejmuje wykonania wizualizacji fotorealizacyjnej lub szkicowej ukazującej rozwiązania materiałowo-wykończeniowe

w projekcie są wyłącznie elementy wykończeniowe zgodne z zakresem wybranego pakietu

– otrzymujemy tylko jeden wariant aranżacji wnętrza

Reasumując, gdy skalkulujesz wszystkie koszty związane z „pakietem wykończeniowym” i zestawisz je z zatrudnieniem firmy projektowej i wykończeniowej, najczęściej okazuje się, że to projekt indywidualny to opcja bardziej opłacalna. Po prostu finalnie może okazać się, że budżet, który został określony w „pakiecie wykończeniowym” nijak ma się do tego, co rzeczywiście jest do zrobienia w Twoim wnętrzu. Dlatego gwarancją sukcesu jest projekt indywidualny, który dopasowany jest to naszych możliwości finansowych i obejmuje kompleksowo zakres prac, które musimy wykonać.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź