15 września 2017

Czerwony jak… Cegła w aranżacji wnętrz. Musisz ją mieć?

Farba i tapeta? Zapomnij. Surowa cegła skrywa ogromny potencjał aranżacyjny. Odsłonięcie jej to ponadczasowe, naturalne rozwiązanie dla osób, które cenią sobie niebanalne koncepcje w aranżacji wnętrz. Trzeba jednak działać z głową, bo użycie cegły w nowoczesnej architekturze wymaga nieco wyczucia.

Aranzacja wentrza salonu z wykorzystaniem cegły w naturalnym kolorze na ścianie za tv

Jeszcze do niedawna cegła była skrzętnie ukrywana pod tynkiem. Dziś natomiast wraca do łask i stanowi jeden z najlepszych sposobów na ciekawą aranżację ściany. Architekci wnętrz chwalą przede wszystkim jej niezwykłą fakturę, sprawiającą, że ściana prezentuje się zupełnie inaczej w zależności od aktualnego oświetlenia. Ponadto goła cegła dodaje wnętrzom nieco surowości, więc najkorzystniej wypada w przypadku wnętrz rustykalnych, industrialnych i retro. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, żeby zastosować ją w bardziej współczesnych aranżacjach, kontrastując w ten sposób stare z nowym. Stara ceglana ściana wyjątkowo dobrze prezentuje się bowiem jako tło dla nowoczesnych mebli, akcesoriów, a nawet urządzeń sanitarnych, np.: telewizora, kanapy, łóżka lub umywalki.

Aranzacja wnetrza kuchni z cegla zamiast backsplasha

Aranżacja wnętrz: postaw na ceglany akcent

Cegła na ścianie to dominujący element we wnętrzu, więc pozostałe dekoracje muszą się jej podporządkować. Mało tego: czerwona cegła to na tyle wyrazisty akcent, że najczęściej stosuje się ją tylko na jednej ze ścian, bo w większej ilości może zwyczajnie przytłaczać. Mur z czerwonej cegły optycznie pomniejsza przestrzeń, warto więc ograniczyć go do małego fragmentu lub pomalować cegłę na biało. Biała cegła jest mniej inwazyjna niż czerwona i lepiej sprawdza się w uniwersalnych kombinacjach, a ponadto umożliwia stworzenie przytulnej, domowej atmosfery bez pierwiastka surowości.

Aranżacja kacika jadalnego z cegla w bialym kolorze

Najlepszy efekt powstaje, gdy cegła jest „prawdziwa”. W kamienicach lub loftach często wystarczy po prostu oczyścić mur z tynku; jeżeli pod tynkiem nie znajdują się żadne instalacje (np. elektryka), to spokojnie możemy skuwać tynk samodzielnie. Tynk należy ściągać ostrożnie, z wyczuciem, aby przypadkiem nie uszkodzić cegieł. Pozbycie się tynku to jednak zaledwie początek. Trzeba jeszcze usunąć luźną zaprawę spomiędzy cegieł i wyskrobać wierzchnią jej warstwę; w ten sposób zapewnimy lepszą przyczepność nowej zaprawy, której użyjemy do spoinowania oczyszczonego muru. Zaprawę można „wydłubywać” za pomocą młotka i przecinaka, ale dużo wygodniejszym rozwiązaniem jest użycie ręcznej piły kątowej z założoną tarczą do kamienia. Potem pozostaje jeszcze oczyszczenie cegły z kurzu (np. szczotką), szlifowanie jej papierem ściernym, wypełnienie fug nową zaprawą oraz pokrycie impregnatem (uwaga: część preparatów zmienia kolor lub stopień połysku cegły!). Odsłanianie cegieł to dosyć pracochłonna i bardzo brudna robota, a w jej trakcie powstaje dużo pyłu i kurzu. Dlatego warto wynieść meble, a podłogę, okna oraz drzwi wewnętrzne zabezpieczyć folią.

Aranżacja wnętrza salonu z ceglana sciana w naturlanym kolorze

Cegła łącznikiem przeszłości z przyszłością

Lubimy stosować cegłę w aranżacji wnętrz, bo materiał ten kojarzy się nam z trwałością, ciepłem i poczuciem bezpieczeństwa. Nic dziwnego – w końcu cegła towarzyszy człowiekowi od wieków. Naturalne, zniszczone przez czas cegły roztaczają we wnętrzach aurę tajemniczości, gdyż wyglądają, jakby pamiętały zamierzchłą przeszłość.

Warto przeczytać:

 1. Wymagania jakie musi spełnić cegła
 2. Urząd patentowy na temat cegieł i pustaków

Komentarze

 • Jaga

  Według mnie cegła na ścianie wygląda bajecznie. Zastanawia mnie tylko jedno – drugie zdjęcie i wykorzystanie cegły w kuchni, przy kuchence. Daje to fajny efekt, ale jak jest z czyszczeniem? Tutaj chyba jednak zostałabym przy tradycyjnych płytkach, których utrzymanie w czystości jest bardzo proste. W każdym innym przypadku jestem za – salonowa aranżacja zachwyca.

 • Dummna2

  Naturalna, czerwona cegła jak najbardziej. Jak chodzi o malowaną, czy jakieś wyroby „cegłopodobne”, których na chwilę obecną można znaleźć na rynku całkiem sporo, to już zdecydowanie mniej mi się to podoba. No ale rzeczywiście, tak jak jest napisane z czerwoną cegłą trzeba uważać, bo może nam zmniejszyć i przytłoczyć pomieszczenie. Wszystko w granicach rozsądku.

 • Maciejek

  Nie wiedziałem, że odzyskanie cegły spod tynku może być tak skomplikowanym procesem. O tyle fajnie, że taki trud na pewno najczęściej się opłaca i efekt jest powalający. Wszystko, co autentyczne jest lepsze i kropka.

 • karolina

  No niby malowanie takiej prawdziwej, wydobytej spod tynku cegły to trochę profanacja, ale z drugiej strony niech każdy robi tak, jak mu się podoba. Moim zdaniem w aranżacji wnętrz nie powinno być utartych szlaków i sztywnych zasada… przecież każdy ma inny gust i różnych pomieszczeniach będzie się czuł dobrze.

 • Katarzyna W.

  Cegłę na ścianie mam i bardzo lubię. Jest to całkiem spory fragment, a jakoś nie zauważyłam, żeby przytłoczyła czy zmniejszyła pomieszczenie, tym bardziej, że położona jest w dosyć małej sypialni. Wahałam się, bo jednak wiąże się to z jakimś dodatkowym kosztem, ale w ogóle nie żałuję, moim zdaniem warto, jeśli ktoś oczywiście lubi takie klimaty.

Zostaw odpowiedź