29 stycznia 2016

Czy w 2016r. inwestycje deweloperskie w Warszawie zwolnią?

Ubiegły rok był dla rodzimych deweloperów niezwykle udany, a wielu z nich zanotowało w tym czasie rekordową sprzedaż. Czy trend ten utrzyma się jednak także w roku 2016? Wszystkie znaki na ziemi i niebie wskazują na to, że utrzymanie dynamiki wzrostu inwestycji deweloperskich będzie niezwykle trudne do wykonania.

Realizacja inwestycji przewiduje budowę kolejnego etapu osiedla 19 Dzielnica. W ramach III etapu powstaną dwa budynki mieszkalne wielorodzinne – budynek B i E.  Na parterach obu budynków przewidziano także powierzchnie usługowe.  Data rozpoczęcia: I kwartał 2016   Adres: ul. Sienna/Prosta/Towarowa/Kolejowa

Zeszły rok był dla przedstawicieli branży deweloperskiej więcej niż udany. Większość z nich zanotowała w tym czasie rekordowe wskaźniki sprzedaży mieszkań – 12 największych giełdowych deweloperów na przestrzeni ubiegłych dwunastu miesięcy zawarło ponad 18 tys. umów przedsprzedaży, czyli niemal o jedną czwartą więcej niż rok wcześniej. Mało tego: aż 10 z tych spółek mogło pochwalić się co najmniej dwucyfrowym wzrostem sprzedaży!

Z czego wynikał taki stan rzeczy? Przede wszystkim rodzimi deweloperzy byli odpowiednio dobrze przygotowani na zapotrzebowanie ze strony kupujących, których z kolei stymulował program Mieszkanie dla Młodych oraz niskie stopy procentowe. Poza tym deweloperzy mieli dostęp do taniego finansowania z bankowych kredytów. Nie bez znaczenia jest również fakt, że stale rośnie zaufanie do deweloperów, a spora część kupowanych od nich mieszkań trafia na rynek najmu, który – ze względu na wzrost popularności najmu okazjonalnego – może pochwalić się dobrymi perspektywami.

Nowe inwestycje deweloperskie w Warszawie 2016, Bliski Tarchomin

Inwestycja zakłada wybudowanie trzeciego etapu osiedla Bliski Tarchomin. Powstanie 108 mieszkań. Na terenie osiedla docelowo zostanie wybudowany również plac zabaw mierzący 90 m2. Adres: ul. Kowalczyka Anastazego/Modlińska Data rozpoczęcia: I kwartał 2016

Rekord za rekordem w nowych inwestycjach deweloperskich w Warszawie

Aktywność inwestorów mieszkaniowych była w zeszłym roku bezprecedensowa. Potwierdzają to dane z archiwalnych opracowań GUS-u: od stycznia do grudnia krajowi deweloperzy rozpoczęli najwięcej nowych inwestycji mieszkaniowych w dotychczasowej historii, a liczba budowanych lokali przewyższyła nawet tę z okresu boomu hipotecznego (2005 r. – 2008 r.). Ponadto w tym czasie firmy budujące mieszkania na sprzedaż otrzymały 93,2 tys. pozwoleń na budowę lokali mieszkalnych, co oznacza aż 20-proc. wzrost w stosunku do analogicznego okresu rok wcześniej.

Rekordowa sprzedaż miała swoje przełożenie na wysoki poziom zakupów terenów pod zabudowę mieszkaniową. Największe firmy musiały bowiem uzupełnić braki w swoich bankach ziemi i potrafiły przeznaczyć na ten cel nawet po 200-250 mln zł. Według szacunków Home Broker Business wydatki na działki pod zabudowę mieszkaniową dokonane w 2015 r. przez działających w Polsce deweloperów przekroczyły okrągły miliard złotych. Niewątpliwie taka aktywność będzie miała swoje odzwierciedlenie w postaci kolejnej imponującej liczby pozwoleń na budowę.

Nowe inwestycje deweloperskie w Warszawie 2016, Bartycka 85

W ramach inwestycji powstanie budynek mieszkalny z usługami w parterze i garażem w podziemiu.  Adres: Bartycka 85 Data rozpoczęcia: I kwartał 2016

Jaki będzie rok 2016 na rynku deweloperskim?

Wszystko wskazuje na to, że pierwszy kwartał 2016r. okaże się okresem wyraźnego uspokojenia sytuacji na dość mocno rozpędzonym rynku mieszkaniowym. Trudno bowiem oczekiwać, że w 2016 uda się utrzymać dynamikę wzrostu i pobić zeszłoroczne rekordy sprzedażowe. Duży wpływ na to będzie miało niewątpliwie nasycenie na rynku, podniesienie wkładu własnego kredytów mieszkaniowych o kolejne 5 p.p. oraz rosnące, wymuszone podatkiem bankowym marże, co istotnie podniesie poprzeczkę dostępności kredytów mieszkaniowych. Wszystkie powyższe czynniki mogą spowodować stopniowe ograniczanie inwestycji deweloperskich w kolejnych miesiącach oraz nasilenie działań promocyjnych deweloperów.

Historycznie niski poziom krajowych stóp procentowych i rządowe subwencje mieszkaniowe miały niewątpliwie ogromny wpływ na zeszłoroczne inwestycje deweloperskie. Szczyt boomu na zakup mieszkania mamy już jednak za sobą, choć rynek jest na szczęście na tyle stabilny, że wyciszenie popytu powinno następować powoli. Mówimy tu nawet o kilkuletniej perspektywie. W tym czasie krajowi deweloperzy będą stopniowo oddawać do użytku mieszkania, których budowę rozpoczęto na fali rynkowego ożywienia – w samej Warszawie w 2016r. będzie to 12 346 nowych lokali mieszkaniowych.

Komentarze

 • Patrycja

  No co Wy, w Warszawie już tyle jest tych osiedli, że wystarczy nie wiem po co dalej budować. Coraz mniej zieleni tez nie jest ciekawą perspektywą mieszkania właśnie tam.

 • Sławek

  Do Patrycja: Zdecydowanie zgadzam się z Tobą. Jak tak dalej pójdzie to niebawem trzeba będzie Park Łazienkowski przerobić na osiedle (taki żarcik).

 • Antek

  Mnie się udało kupić nowe mieszkanie w Warszawie dzięki programowi Mieszkanie dla Młodych i jestem bardzo zadowolony.To chyba pierwsza poważna i tak udana inwestycja z mojej strony.

 • Igor

  Ja się przeniosłem do Warszawy rok temu. Powiem szczerze przytłaczające jest to miasto, a gdzie się nie spojrzy tam tylko nowe inwestycje.

 • Roma

  Marudzicie . Powinniśmy się cieszyć,ze stolica Nam się tak prężnie rozwija.

 • Alina

  Ja właśnie ze względu na coraz mniejsza ilość zieleni w Warszawie postanowiłam zmienić miasto zamieszkania i wcale nie żałuję.

 • Olgierd

  12 346 nowych lokali mieszkaniowych? Szczerze mówiąc zastanawiam się teraz gdzie niby te mieszkania bo nie powiedziałbym, że jest ich aż tyle. Warszawę znam bardzo dobrze, mieszkam tu od ponad 30 lat i widzę co i gdzie się stawia.

 • Tomasz

  Do Olgierd: Masz rację .Sam jestem ciekawy gdzie tyle tych mieszkań albo czy są już sprzedane wszystkie bo szukałem ostatnio jakiegoś do kupienia i powiem, że ciężko.

 • margo

  Niedawno odbyła się konferencja Warsaw Days, na której mówiono m.in. o rozwoju Warszawy w najbliższej przyszłości. dla zainteresowanych link http://www.reas.pl/aktualnosci/relacja-video-z-konferencji-warsaw-days

 • dośśka

  Na Czapelskiej Inwest Plan sprzedaje fajne mieszkanie, cena jest dobra, mamy już upatrzone mieszkanko, czekamy tylko na decyzję banku. Fajna okolica, mieszkania są ustawne, duże tarasy. No i cena jest bardzo dobra.

Zostaw odpowiedź

Może Cię zainteresować