14 lipca 2017

Eklektyzm: łączenie klasyki i nowoczesności w urządzaniu wnętrz

Projektanci wnętrz cenią aranżacje, które pozwalają na oderwanie się od sztywnych reguł. Jak stworzyć unikalne mieszkanie o niepowtarzalnym klimacie? W ostatnim czasie przy urządzaniu wnętrz coraz chętniej sięga się po eklektyczne rozwiązania, które są zaprzeczeniem nudy.

Mianem eklektyzmu określa się kierunek w projektowaniu polegający na łączeniu wybranych elementów z różnych stylów. Polski odpowiednik pojęcia pochodzi od greckiego eklektikós („wybierający”). Eklektyczne wnętrza to połączenie klasyki i nowoczesności, stwarzające niemalże nieograniczone możliwości aranżacyjne. Sekretem jest dbałość o detale.

Urządzanie wnętrza w stylu eklektycznym to łączenie ze sąbą elementów z różnych stylów

Urządzanie wnętrz: kontrolowany chaos

Designerzy podążają za trendami, proponując oryginalne rozwiązania. Jak przy urządzaniu wnętrz uniknąć utartych schematów? W eklektycznych mieszkaniach doskonale sprawdzą się stare meble, np. fotele, które dzięki niewielkiemu nakładowi środków mogą odzyskać drugie życie. Elementy wyposażenia o klasycznej linii wzorniczej doskonale dopełnią nowoczesne, minimalistyczne wnętrza. Eksperci oferują usługi ich renowacji. Coraz częściej użytkownicy decydują się jednak na samodzielne odnowienie mebli, np. biorąc udział w kursach dedykowanych. Z satysfakcją przygotowują własnoręcznie elementy wystroju wymarzonego lokum. Oczekiwany efekt jest uzyskiwany m.in. dzięki pomalowaniu mebla na nowy, wyrazisty kolor, który nadaje mu zupełnie innego charakteru.

Urządzanie wnętrz w stylu eklektycznym zwykle opiera się o jedną z następujących zasad:

 • łączenia kontrastów;
 • łączenia różnych faktur i materiałów, ale utrzymanych w podobnej tonacji;
 • łączenia klasycznego, stylizowanego wnętrza z nowoczesnymi, designerskimi elementami;
 • wprowadzenia do nowoczesnego, minimalistycznego wnętrza, klasycznych elementów dekoracyjnych.

Urządzanie wnętrza to dbanie o detale, dlatego fotel posiada również podnóżek

Jak stworzyć spójną kompozycję urządzając wnętrze?

Efekt końcowy będzie uzależniony od indywidualnych preferencji użytkownika, jego wrażliwości oraz wyobraźni. Warto zainspirować się jedną zasadą, na przykład wybierając meble o różnej linii wzorniczej i fakturze, ale utrzymane w podobnej kolorystyce. Projektanci wnętrz łączą pozornie nie pasujące, przeciwne sobie elementy wyposażenia. Wykorzystują także materiały o fakturze nieodpowiadającej linii wzorniczej. Eklektyczne wnętrza cieszą się w ostatnim czasie rosnącą popularnością. Ze względu na specyfikę tego stylu, szczególnie ważne jest jednak wyczucie. Bardzo łatwo bowiem o przekroczenie cienkiej granicy pomiędzy ekstrawagancją a chaosem.

Niestandardowe meble,np. w postaci starych foteli kinowych są wręcz wskazane przy urządzaniu wnętrza na styl eklektyczzny

Eksperci mówią ‚nie’ monotonnym aranżacjom. Poszczególne elementy wyposażenia nie zawsze są ze sobą zgodne, jednak całość tworzy spójną koncepcję. Oderwanie od przyjętych reguł pozwala na puszczenie wodzy wyobraźni i stworzenie unikalnego wnętrza o niepowtarzalnym charakterze. Eklektyzm daje możliwość stworzenia wnętrza tak indywidualnego, jak jego właściciele.

[:en]

Are you dreaming of a vanguard interior with unique climate? Interior designers value arrangements that allow them to break away from rigid rules. What is getting increasingly popular, are eclectic projects, which are an opposite of boredom. Designers face new trends by offering original solutions.

Eclecticism is defined as the direction in the design of free joining elements selected from different styles. The Polish equivalent of the term comes from the Greek eklektikós (‚choosing’). Eclectic interiors are a combination of classics and modernity. This style creates almost unlimited arrangement possibilities. The secret lies in attention to the details.

Urządzanie wnętrza w stylu eklektycznym to łączenie ze sąbą elementów z różnych stylów

Interior decoration: controlled chaos

How to avoid a standard interior design based on rigid rules? In the eclectic interior, old furniture will work well. Thanks to little money it can be recovered for a second life. Experts offer their renovation services. However users more and more often decide to renovate their furniture individually, for example taking part in dedicated courses. Expected effect is achieved by painting the furniture into a new, distinctive color, which gives it a completely different character or change the texture of the material. Furniture with classic design and textures will perfectly complement the modern, minimalist interior.

Eclectic arrangements are usually based on one of the following principles:

 • combining contrasts;
 • combining similar texture and materials, but in different colours;
 • combining classic, stylized interior with modern design elements;
 • using classic decorative elements in modern, minimalist interiors.

Urządzanie wnętrza to dbanie o detale, dlatego fotel posiada również podnóżek

How to get consistent interior design?

Interior designers say no to monotonous arrangements, maintained in a banal convention. How to create a consistent composition? The result will depend on the individual preferences of the user, his sensitivity and imagination. It is worth to inspire with one principle, for example by choosing furniture of different design lines and texture, but maintained in similar colors. Interior designers connect seemingly unsuitable, opposite equipment. They also use materials with texture, which do not match the line of furniture. What is particularly important in eclectic arrangements is sense of taste, because it is easy to cross the thin border between extravagantness and chaos.

Niestandardowe meble,np. w postaci starych foteli kinowych są wręcz wskazane przy urządzaniu wnętrza na styl eklektyczzny

Eclectic interiors have recently become increasingly popular. Individual elements are not always compatible, but create a coherent arrangement. Breaking from the rules allows you to let go of the revered leader and create a vanguard interior with a unique character. Eclecticism gives the possibility to let go imagination, the possibility of creating an interior as individual as its owners.

Komentarze

 • dalida

  Ja z reguły też mówię nie monotonnym aranżacjom, ale eklektyzm też nie do końca mnie przekonuje. Sama nie wiem, być może dlatego, że jest to swego rodzaju zaburzenie harmonii i jakiegoś takiego ogólnie przyjętego porządku. Chyba, że wynika to właśnie z tego, o czym wspomnieliście – że widziałam zawsze eklektyczne wnętrza, do których wkradł się chaos.

 • Judytka

  Niestety, ale ludzie najczęściej po prostu boją się eksperymentowania i łączenia ze sobą elementów, które na pozór nie pasują do siebie, a tak naprawdę mogą dać świetny efekt. Wolą zachowawcze wnętrza i komplety mebli z marketów, bo tak jest po prostu bezpieczniej. I absolutnie nie mówię, że każdy powinien kombinować i „ryzykować” – nie każdy też ma do tego smykałkę 🙂 Ja jednak czasami lubię zaszaleć, jak chodzi o urządzanie.

 • Tula

  Klasycznie czy nowocześnie? Odwieczne pytanie. Jak dla mnie można to doskonale ze sobą połączyć i stworzyć jednocześnie piękne, jak i harmonijne wnętrza. Rozumiem obawy niektórych i zresztą sami o tym napisaliście, że stosunkowo łatwo tutaj o chaos, ale od tego moim zdaniem są właśnie architekci wnętrz, żeby zrobić to gustownie.

 • moje

  Nasze mieszkanie to tak naprawdę nasza sprawa i bez względu na to, czy panuje w nim chaos, czy decydujemy się na odważne dodatki – najważniejsze w tym wszystkim jest to, żebyśmy się dobrze w nim czuli. Jak to mówią „o gustach się nie dyskutuje…”. I tyle.

 • wandzia

  W barach, restauracjach, miejscach publicznych – jestem za 🙂 Ciekawe, zaskakujące aranżacje jak najbardziej, w końcu po to wychodzi się z domu żeby zobaczyć coś nowego. Jednak jak chodzi o moje własne gniazdko, to zdecydowanie wybieram bardziej tradycyjne wnętrza, takie które uspokajają. Ale oczywiście co człowiek to opinia, każdy lubi coś innego.

 • celina

  No w takich sprawach jak dla mnie nie ma reguły, czasami coś mi się po prostu podoba i idealnie trafia w mój gust, a coś innego zupełnie nie siada. Zaznaczam, że bez względu na to, jaki to styl i z połączenia czego powstaje.

 • dana

  Dora-22, zgadza się, że najpiękniejsze wnętrza wychodzą spod ręki profesjonalistów, dla których jest to pasja i którzy po prostu się na tym znają. Jednak moim zdaniem na chwilę obecną wciąż niewiele osób stać na to, aby sobie wynająć architekta. Młodzi ludzie zadłużają się, żeby uwić gniazdko, więc raczej niechętnie będą podchodzić do wydawania dodatkowych pieniędzy na takie rzeczy.

 • Grzybacz

  Wychodzi na to, że najzwyczajniej w świecie lubię nudne wnętrza. Mogę śmiało stwierdzić, że klasyka to zawsze według mnie najlepsze rozwiązanie…

 • justa

  Bardzo lubię trochę szaleństwa we wnętrzach, moi znajomi często łapią się za głowę widząc kolejne niepasujące do niczego, kolorowe dodatki, ale kurcze… skoro mi to odpowiada i dodaje trochę optymizmu do mojego życia to czym mam się przejmować. A jeśli za eklektyczny styl weźmie się profesjonalista, to już w ogóle klasa według mnie.

Zostaw odpowiedź