25 czerwca 2015

Farby tablicowe i magnetyczne w aranżacji wnętrz

Z istnienia farb tablicowych niektórzy nawet mogą nie zdawać sobie sprawy. Doskonale sprawdzą się w mieszkaniach i domach wielodzietnych rodzin – maluchy będą mogły zdobić ściany swoimi rysunkami, które łatwo zostaną usunięte. Jednak jest to rozwiązanie również dla kreatywnych osobowości, nadające wnętrzom niepowtarzalnego charakteru.

perfectspace-scian-pokryta-farba-tablicowa-jako-element-dekoracyjny-w-aranzacji-wnetrz

Najczęstszym zastosowaniem farb tablicowych jest pokrywanie ścian w pokoju dziecięcym. Chronią one powierzchnie przed rysunkami maluchów, które właśnie w ten sposób dają upust swojej kreatywności. Z powodzeniem jednak sprawdzą się również jako element aranżacji wnętrza kuchni lub pracowni. Kreda ma niezwykłą przyczepność do powierzchni pokrytych taką farbą, a jednocześnie bardzo łatwo ją usunąć – wystarczy przetrzeć zwilżoną gąbką.

Farby tablicowe nadają się do pokrycia nie tylko tynkowanych ścian, ale również drewna, sklejki, metalu, czy tektury. Dostępne są farby tablicowe akrylowe oraz lateksowe. Wszystkie dostępne na rynku spełniają wszelkie normy UE jeśli chodzi o bezpieczeństwo dzieci. Stereotypem jest wyobrażenie, że występują one jedynie w czarnym wariancie kolorystycznym. Gama kolorów jest obecnie szeroka i ściana pomalowana taką farba nie musi kojarzyć się wyłącznie ze szkolną tablicą. Farby tablicowe cechują wyjątkowe właściwości kryjące oraz wydajność. Ta druga co prawda zależy od chłonności podłoża, jednak zazwyczaj 1 litr farby wystarcza na pokrycie ok. 10 m2 powierzchni. Dostępne są farby w wariancie matowym lub półmatowym. Są one wyjątkowo odporne na użytkowanie – nawet przy bardzo intensywnym eksploatowaniu nie tracą koloru.

perfectspace-aranzacja-sciany-pokrytej-farba-tablicowa

 źródło: pinterest.com  

Jak malować?

Przy pokryciu ścian taką farbą powinniśmy pamiętać o standardowych zaleceniach dotyczących malowania – wybrana powierzchnia powinna być czysta, odtłuszczona i sucha, z tą tylko różnicą, że wcześniej należy ją zagruntować podkładem zalecanym przez producenta. Do malowania takimi farbami zaleca się używania wałków – z gąbki lub z krótkim włosiem (im krótsze włosie, tym gładszy efekt końcowy). Wałki pozwolą na sprawniejsze i dokładniejsze pokrycie powierzchni, pędzle przydadzą się jedynie do malowania linii granicznych. Farba schnie do 24 h, ale żeby mieć pewność jej wytrzymałości powinniśmy odczekać do 30 dni, zanim będziemy korzystać z pomalowanych nią powierzchni jak z tablicy. 

Gdzie sprawdzą się farby tablicowe w aranżacji wnętrz?

Farby tablicowe nadają się nie tylko do pokoi dziecięcych, ale również stanowią niestandardowe i zaskakujące rozwiązanie na pokrycie ścian w kuchni czy pomieszczeniach poświęconych pracy. W kuchni będziemy mogli zanotować na ścianie przepisy na ulubione dania, listy zakupów, czy wiadomości dla pozostałych członków rodziny. W pracowni lub biurze z powodzeniem ściana pokryta farba tablicową sprawdzi się jako podręczny notatnik.
perfectspace-farba-tablicowa-jako-element-aranzacji-kuchni

Farby magnetyczne w aranżacji wnętrz

Równie innowacyjnym rozwiązaniem w sferze aranżacji wnętrz jest pokrycie ścian przy użyciu farb magnetycznych. Są to farby podkładowe, czyli takie, które wymagają pokrycia warstwą farby dekoracyjnej. Farby magnetyczne pozwalają stworzyć powłokę przyciągającą magnes. Są w pełni bezpieczne – nie zawierają rozpuszczalników, ani ołowiu, a jedynie drobne cząsteczki żelaza, które przyciągają magnes. Im więcej warstw naniesiemy, tym lepsze przyciąganie uzyskamy. Możemy jednocześnie zastosować farbę magnetyczną i tablicową – ściana pokryta w ten sposób będzie spełniała wiele funkcji dekoracyjno – użytkowych.

Pomysłów na oryginalne wnętrze jest wiele. W stworzeniu przestrzeni niebanalnej, budzącej kreatywność przebywających w niej osób z pewnością pomogą farby tablicowe lub magnetyczne.

Komentarze

  • Kamil

    W teorii wydaje się fajnym pomysłem, ale w praktyce część gości pewnie rysowałaby na takich tablicach pewne części ciała… takie, którymi w dzieciństwie przyozdabiało się zeszyty kolegów 🙂

  • Radek

    Akurat jeżeli chodzi o farby tablicowe, to pomysł bardzo praktyczny. Zamiast przyklejać z żoną karteczki na lodówce, zapisujemy nasze myśli na tablicy. Proste i funkcjonalne. A pomysł z tablicą z „Kuchennymi zasadami” zabawny, mojej żonie na pewno się spodoba 🙂

Zostaw odpowiedź