30 kwietnia 2021

Garderoba – sprawdź najlepsze pomysły i rozwiązania aranżacyjne

Idealna garderoba to pomieszczenie o wielu funkcjach, wśród których przechowywanie to zaledwie jedna z nich. Jeżeli dobrze urządzisz tę strefę, stanie się jedną z ulubionych w Twoim domu czy mieszkaniu. Dlatego dziś podzielę się z Tobą wskazówkami, czym kieruję się podczas projektowania garderoby marzeń.

Gdy metraż domu czy mieszkania pozwalają na wydzielenie garderoby – trzeba skorzystać z tej możliwości. Dzięki temu zyskasz o wiele większe możliwości aranżacyjne podczas projektowania wnętrza, a dodatkowo – zdecydowanie łatwiej będzie Ci utrzymać porządek – przynajmniej w przechowywaniu ubrań i innych domowych tekstyliów.

Pytanie, jak urządzić garderobę, aby była przyjaznym i funkcjonalnym pomieszczeniem?

Po pierwsze – usytuowanie

Planując garderobę trzeba dobrze przemyśleć jej usytuowanie. Nie ma znaczenia, czy będzie ona na planie prostokąta, kwadratu, wielokąta, czy będzie mieć kształt litery U, czy L. Najważniejsze jest to, aby pomieszczenie było „pod ręką”. Dlatego najlepiej jeżeli będzie graniczyć z sypialnią lub zostanie z sypialni wydzielona – np. z przestrzeni za łóżkiem, we wnęce, kącie czy na jednej ze ścian.

Po drugie – umeblowanie

Zawsze uczulam, że rozwiązania funkcyjne, które znajdą się w garderobie zależą od warunków determinowanych metrażem oraz kształtem pomieszczenia. Z tego powodu najczęściej współpracuję z naszymi stolarzami, którzy doskonale dopasują wszystkie na wymiar. Dzięki temu zagospodarujesz każdy centymetr garderoby, niezależnie od tego, jaki rozmiar i kształt ma przestrzeń wydzielona na tę strefę.

Meble mogą być ciemne, pasując do stylu glamour i elegancko urządzonych przestrzeni, lub jasne. Jeżeli aranżacja na to pozwala zwykle rekomenduję drugie rozwiązanie – odpowiednio jasny kolor rozjaśni pomieszczenie, otworzy wnętrze, nada mu lekkości i da wrażenie przestronności.

Po trzecie – półki, regały, szuflady

Jedna, wielka szafa bez drzwi – to nasza garderoba. A w niej? Liczne półki, szuflady, regały, kosze – wszystko widoczne na pierwszy rzut oka i dostępne na wyciągnięcie ręki. Szukając nowoczesnych rozwiązań, warto zwrócić uwagę na systemy kolumnowe. Na takich aluminiowych kolumnach umieszcza się półki (np. ze szkła hartowanego), przesuwne moduły z szufladami oraz drążki na rzeczy wiszące.

Alternatywą jest system rurkowy. Na takiej aluminiowej rurce mocowane są półki, także ze szkła lub płyty. Daje to efekt lekkiej zabudowy oraz potęguje przestronność tego wnętrza.

Dobre rady:

– na półkach położonych w niższych partiach warto trzymać rzeczy noszone na co dzień

– na półkach znajdujących się najwyżej najwygodniej trzymać rzeczy sezonowe

– w wysokich szafkach można umieścić tekstylia: kołdry, poduszki, koce, pledy

– wysuwane półki (np. z prawidłami) warto przeznaczyć na obuwie codzienne oraz sezonowe

– w szufladach trzymaj bieliznę i małe akcesoria (biżuteria, zegarki, drobne przedmioty)

– na drążkach zawieś spodnie, marynarki, spódnice, sukienki (możemy je zamontować w module jeden nad drugim, wtedy odległość w pionie wyniesie około 90-120 cm)

– w garderobie możesz trzymać także inne rzeczy, jak np. walizki, torby, akcesoria związane z hobby

UWAGA!

W małych garderobach sprawdzi się pantograf, czyli drążek z uchwytem za pomocą którego możesz opuścić drążek z wiszącymi na nim ubraniami w dół

Najpopularniejsze akcesoria:

 • półki pełne
 • półki ażurowe
 • szafki
 • kontenery
 • różnego rodzaju wieszaki
 • drążki
 • pantografy
 • szuflady
 • kosze
 • przegrody
 • prawidła

Po czwarte – światło i powietrze

Wydzielając miejsca przeznaczone na garderobę trzeba pamiętać o oświetleniu i wentylacji – musi być dostęp do dobrego, jasnego światła oraz dopływu świeżego powietrza.

UWAGA!

Idealnym rozwiązaniem byłoby, gdyby w garderobie znalazło się okno zapewniające naturalne oświetlenie oraz dopływ powietrza. Jeżeli nie mamy tego luksusu, wtedy zwykle montujemy kratkę wentylacyjną – w drzwiach garderoby lub w jej ścianie.

Wracając do oświetlenia, garderoba ma to do siebie, że znajduje się w niej wiele kątów i zakamarków. Dlatego zawsze planuję lampy dające rozproszone światło. Obowiązkowe są też listwy oświetleniowe oraz dodatkowe punkty świetlne w szufladach i w modułach z rzeczami wiszącymi.

Po piąte – drzwi

Do mądrze zaprojektowanej garderoby prowadzą oczywiście drzwi. Ten element zawsze będzie widoczny od strony pokoju, dlatego musi być aranżacyjnie spójny ze stylem wnętrza.

UWAGA!

Najpopularniejszym rozwiązaniem prowadzącym do garderoby są drzwi przesuwne lub drzwi podwieszane – pojedyncze lub podwójne. Można je wykonać na dowolny wymiar oraz z dowolnego materiału. Może to być drewno lub szkło – klasyczne, z ornamentem, mleczne i każde inne, które sobie wymarzysz.

Poza tym wejście do garderoby można zamknąć systemem drzwi łamano-przesuwnym.

Po szóste – nie tylko garderoba?

Jeśli garderoba ma spory metraż, mogę w niej wygospodarować miejsce na toaletkę, a nawet osobną przestrzeń na kącik gospodarczy, w którym umieścisz pralnię, kosz na bieliznę, żelazko, deskę do prasowania czy suszarkę (tę strefę najlepiej jest zamknąć osobnymi drzwiczkami, które odizolują sprzęt od odzieży).

Garderoba to genialne rozwiązanie, które ułatwi codzienne szykowanie się, a jednocześnie, pozwoli zadbać o aranżacyjny ład w mieszkaniu. Jeżeli tylko przestrzeń na to pozwala, koniecznie trzeba iść w to rozwiązanie!

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Może Cię zainteresować