09 września 2016

Głowa do góry: sufit w aranżacji wnętrz[:en]Head up: the role of ceiling in interior design

Sufit to ciągle mocno niedoceniana przestrzeń. A szkoda, bo często decyduje on o spójności i sukcesie aranżacji wnętrza. W jaki sposób zagospodarować tę strefę? I czym konkretnie różni się sufit napinany od podwieszanego?

Sufity podwieszane i napinane doskonale sprawdzą się w wielu aranżacjach, zarówno nowoczesnych, jak i utrzymanych w klasycznej konwencji. Warto zaznaczyć, że znajdują one swoje zastosowanie zarówno przy aranżacji wnętrz domowych, jak i przemysłowych. Układ sufitu wpływa nie tylko na kreowanie estetyki wnętrza, ale także odpowiedniego układu oświetlenia. Do jego istotnych elementów dekoracyjnych należy bowiem system oświetleniowy, który nadaje wnętrzu niepowtarzalnego klimatu. W przypadku obu rozwiązań doskonale sprawdzą się taśmy z żarówkami LED lub punktowe oświetlenie sufitowe.

perfectspace-aranzacja-wnetrza-z-podwieszanym-sufitem

Alternatywne rozwiązania znajdą zastosowanie przy obniżeniu pomieszczenia, maskowaniu nierówności, elementów konstrukcyjnych stropu czy widocznych elementów instalacji. Są montowane także w celu wyciszenia mieszkania i jego izolacji termicznej. Płyty dźwiękochłonne i izolacyjne wypełniają przestrzeń pomiędzy stropem a poziomem płyt gipsowo – kartonowych.

Sufit podwieszany w aranżacji wnętrz

Sufit podwieszany może pokrywać całą powierzchnię stropu lub jedynie wybrany fragment. Do jego montażu stosuje się płyty gipsowo-kartonowe, mocowane do konstrukcji nośnych składających się z profili stalowych lub rusztu drewnianego. Dzięki zastosowaniu profilów CD, do których mocowane są płyty oraz profilów UD, utrzymujących zakończenia rusztu nośnego, możemy stworzyć powierzchnię sufitu w dowolnej formie, o dowolnej linii przebiegu, niekoniecznie równoległą do stropu. Zastosowanie tej metody wpływa na obniżenie pomieszczenia. Sufit podwieszany umożliwia umieszczenie konstrukcji o dowolnej wysokości, jednak jej najwęższa wersja oscyluje w granicach 4,5 – 5 cm.

perfectspace-aranzacja-wnetrza-z-podwieszanym-sufitem-i-oswietleniem-ledowym

Montaż sufitów podwieszanych wymaga stosowania kompletu materiałów od jednego producenta – dostawcy systemu. Rodzaj wieszaków, rusztów, elementów mocujących i płyt powinien być dostosowany do rodzaju podłoża, warunków technicznych pomieszczenia oraz jego oczekiwanej wysokości. W zależności od specyfiki wnętrza, stosuje się pojedyncze oraz krzyżowe konstrukcje z profilów (jedno- lub dwupoziomowych). Profil dwuwarstwowy pozwala na ograniczenie liczby punktów mocowania do stropu, gwarantując zarazem większy stopień sztywności.

Przymierzasz się do aranżacji wnętrza o dużej wilgotności powietrza (powyżej 70%)? Musisz zatem uważać, bo niektóre płyty sufitowe odkształcają się przy zawilgoceniu. Na szczęście producenci wychodzą naprzeciw potrzebom konsumentów, oferując dedykowane płyty, które nie absorbują wilgoci. Nowoczesne modele gwarantują również wysoki stopień bezpieczeństwa przeciwpożarowego.

perfectspace-aranzacja-wnetrza-kuchni-z-podwieszanym-sufitem

Sufit napinany w aranżacji wnętrz

W ostatnim czasie rosnącą popularnością cieszą się sufity napinane, które stanowią ciekawą alternatywę dla tradycyjnych metod. Są wykonywane z termokurczliwej tkaniny PCV o unikalnej geometrii, kolorze i fakturze, przygotowywanej na zamówienie po uprzednim dokonaniu pomiarów wnętrza. Pozwalają na dostosowanie produktu do indywidualnych preferencji klienta. W szerokiej ofercie dostępnej na rynku znajdziemy różne warianty kolorystyczne materiałów.

Zaletą sufitu napinanego jest łatwość montażu. Materiał jest mocowany na stelażu składającym się z aluminiowych listw. Podczas instalacji materiał nabiera odpowiedniej objętości pod wpływem temperatury oscylującej w granicach 60-70 °C, osiąganej przy zastosowaniu nagrzewnic gazowych. Podlega on następnie obwodowemu obszyciu zaczepami gumowymi.

perfectspace-aranzacja-wnetrza-z-napinanym-sufitem

Tym co wyróżnia sufit napinany, jest jego odporność na wysoką wilgotność powietrza i odkształcenia oraz łatwość w konserwacji. To nowoczesne rozwiązanie gwarantuje także dbałość o środowisko – ten sam materiał może być kilkukrotnie napinany, a ponadto w 100% podlega recyklingowi.


[:en]

The ceiling is undervalued space of the apartment, which can provide an excellent arrangement of the whole interior. How to create this area? And what exactly is different from the stretch ceiling suspended?

Suspended and stretch ceilings prove themselves in many arrangements, both modern and decorated in a classical style. They have almost unrestricted use in interior design both in domestic and industrial interiors as well. The ceiling system affects not only the creation of the aesthetics of the interior, but also the appropriate lighting system arrangement. That is why the essential element of decorative ceiling should be the lighting system. Light tape or LED spotlights are getting increasingly popular.

Perfect Space, Głowa do góry sufit w aranżacji wnętrz 3

Alternative solutions perfectly prove themselves, lowering the room and masking imperfections, ceiling structural components or visible components of electrical installation. They are also installed in order to provide thermal insulation or mute sound from the other apartments. Sound insulation boards fill the space between the ceiling and the level of drywalls.

Suspended ceiling

Suspended ceiling may cover the entire surface of the roof or just the selected part of it. We use wallboards, which are attached to superstructure made of steel or wooden grid. We can create a ceiling surface in any form, of any line of course – even not parallel to the ceiling – by using CD profiles, which are fixed to plates, and profiles UD retaining the elements of the supporting structure.

Perfect Space, Głowa do góry sufit w aranżacji wnętrz 1

Installation of suspended ceilings usually requires systemic solutions, using materials from the same manufacturer. Type of hangers, grids, fasteners and plates should be adapted to the type of substrate, technical conditions of the room and its expected height. Depending on the specifics of the interior, we use construction of a single or cross-structures profiles (single or duplex). The duplex reduces the number of attachment points to the ceiling, ensuring a greater degree of rigidity. Please note that the use of this solution can reduce the space. Suspended ceiling allows you to place the structure in almost any height, but narrowest version of it fluctuates around 4.5 – 5 cm.

Usually, the suspended ceiling should not be installed in rooms with high air humidity, exceeding 70%. However, manufacturers overlook the needs of consumers by offering modern models suitable for rooms with special character. Suspended ceiling guarantees also high fire safety. 

Perfect Space, Głowa do góry sufit w aranżacji wnętrz 2

Stretch ceiling

In recent times, the popularity of stretch ceilings is on the rise. They are an interesting alternative to traditional methods. They are made of PVC of a unique geometry, color and texture, made to order, after making measurements of the interior. It allows us to adapt the product to individual customer preferences.

Stretch ceiling is mounted on the frame consisted of aluminum strips. During installation material reaches a certain capacity under the influence of temperature oscillating at 60-70 ° C, made with gas heaters.

Perfect Space, Głowa do góry sufit w aranżacji wnętrz

In the wide range available on the market we can find different color variants and textures of materials. The advantage of a stretch ceiling is easy installation and short time of it.

Komentarze

 • Krystian

  Zainteresował mnie ten sufit napinany.W związku z tym mam pytanie: czy najpierw trzeba wyrównać sufit aby nałożyć na niego taką tkaninę PCV żeby ewentualnie nierówności nie były widoczne? Czy automatycznie przy kładzeniu ten materiał wyrównuje sufit?No i w jaki sposób się go konserwuje?

 • Benia

  Ja w sypialni szarpnęłam się na sufit, który po skosie idzie falą. Zrobiony jest z płyt gipsowych i jedna część jest po prostu niżej od drugiej. Do tego zamontowane są na niej lampki ledowe – jak się wieczorem położę i je załączę wygląda jak gwiaździste niebo 🙂

 • Kasia

  Kiedys sufity po prostu malowało sie na biało i było wszystko w porządku.Dzisiejsze czasy pokazują jak wszystko się zmienia nawet tak prosta rzecz 🙂 Ja widziałam nawet sufit pomalowany na różne kolory co powiem szczerze jakos mi nie przypadło do gustu.Fakt też mam teraz sufity obnizone z płyt gipsowych ale nie ma to jak zwykły prosty i biały sufit.

 • Daria

  Co do tego sufitu napinanego czy można na nim wieszać żyrandole? Czy jedynie takie oczka w nim się sprawdzą? Do sufitów z płyt gipsowych już za bardzo nie polecają żyrandoli to co dopiero przy takim napinanym?

 • Amek

  Do Daria: Jeśli żyrandol nie jest masywny to spokojnie można powiesić taki przy suficie z płyt gipsowych. Z tym napinanym sufitem pierwszy raz się spotykam dlatego wole się nie odzywać w jego temacie 😉

 • Fakir

  Sufit napinany wygląda jak termokurczliwa tkanina przypominająca w dotyku grubą folię budowlaną. Może być matowy lub z połyskiem, o dowolnej kolorystyce, a nawet zadrukowany zdjęciami lub grafiką. Ciekawy efekt rozjaśnienia sufitu osiąga się, stosując oświetlenie LED. Paski ledowe przykleja się do stropu co 15 cm. Dają one równomierne, bezcieniowe światło. To tak w skrócie odnośnie sufitów napinanych 😉

 • Czika

  Ja dużo o tym czytałam i wiem że jak się zamontuje byle co to można nawet
  się pochorować. To jak z jedzeniem można tanio jeść ale wpływ na zdrowie nieodwracalny. Barrisol – tak nazywają się te sufity napinane – ma wszystkie atesty i mnie przekonali do siebie na targach wnętrz. Zrobiłam sobie taki sufit w kuchni, pięknie wygląda i jestem bardzo zadowolona. Bardzo super polecam wszystkim co lubią ładnie mieszkać!

 • hmm.. Całość bardzo interesująca. Ta wiedza na pewno mi się przyda. Pozdrawiam 🙂

 • Artykuł bardzo przydatny. Całość dobrze ujęta i przyda mi się 🙂 Pozdrawiam!

 • Wiesiu

  Dopiero co zrobiłem sufity podwieszane. Aż żałuję, że nie wiedziałem o takich napinanych bo wydają się bardzo ciekawą sprawą.

 • Darecki

  Sufit podwieszany maskuje nierówności, ukrywa instalacje, obniża pomieszczenia. Najłatwiej zrobić go z płyt gipsowo-kartonowych mocowanych do konstrukcji z profili stalowych. Między sufitem z płyt g-k a stropem możesz też ukryć nieestetyczne rury (c.o., wodne lub kanalizacyjne), przewody wentylacyjne albo rurę od okapu. Sufit podwieszany może się też przydać, gdy nad głową mieszka hałaśliwy sąsiad i chcesz mieszkanie wyciszyć. Zamiast zwykłych płyt g-k stosuje się wówczas płyty dźwiękochłonne lub między rusztem a stropem układamy warstwę izolacji akustycznej. Jak dla mnie jest o wiele lepszy niż sufit napinany.

 • Karolek

  Tu się zgodzę z przedmówcą. Jeśli chcemy pomniejszyć trochę pomieszczenie poprzez obniżenie sufitu jest to najprostszy i najlepszy sposób.

 • Kiedys sufity po prostu malowało sie na biało i było wszystko w porządku.Dzisiejsze czasy pokazują jak wszystko się zmienia nawet tak prosta rzecz 🙂 Ja widziałam nawet sufit pomalowany na różne kolory co powiem szczerze jakos mi nie przypadło do gustu.Fakt też mam teraz sufity obnizone z płyt gipsowych ale nie ma to jak zwykły prosty i biały sufit.

Zostaw odpowiedź