31 lipca 2020

Ile będzie Cię kosztować (nerwów) weekendowa metamorfoza i czy to się opłaca?

Przychodzi taki moment, kiedy masz ochotę na totalną zmianę aranżacji swojego wnętrza. Drażnią Cię stare meble lub zwyczajnie znudził dotychczasowy styl. Stwierdzasz, że skoro w popularnych programach telewizyjnych metamorfoza mieszkania nierzadko trwa nie dłużej niż 2-3 dni, na przearanżowanie swojego domu poświęcisz najbliższy weekend. Czy Twój projekt zakończy się sukcesem?

Milton Glaser, jeden z najpopularniejszych amerykańskich grafików, powiedział kiedyś: „Są trzy reakcje na design: tak, nie i WOW”. W naszej pracy często odwołujemy się do tych słów, nie tylko po to, aby pokazać WOW jako nasz cel, ale żeby uświadomić, jak specyficzną i wymagającą kwestią jest urządzanie wnętrz czy metamorfoza mieszkań oraz jak wiele czasu i energii należy poświęcić, aby osiągnąć zamierzony, spektakularnie dobry cel.


Pomysł na aranżację salonu

Czy jest możliwa szybka metamorfoza wnętrza, która przyniesie efekt WOW?

Śmiało powiem, że tak, ale aby ją zrealizować, musisz mieć coś więcej niż tylko pomysł. To przede wszystkim czas: weekendową metamorfozę mieszkania przeprowadzisz jeżeli wcześniej odpowiednio rozplanujesz wszystkie prace i dokonasz zakupu wszystkich niezbędnych materiałów. Dlaczego? To proste.

Wyobraź sobie, że chcesz poświęcić weekend na całkowite przearanżowanie salonu. Mam tu na myśli przemalowanie jednej ze ścian na inny, wyróżniający się kolor lub położenie tapety. Do tego chcesz zmienić wszystkie, albo część mebli, wymieniając je na nowe. Zainwestujesz też w dywan, zasłony oraz oczywiście dekoracje, które wypełnią odświeżony salon.

Tymczasem przed sobą masz trzy niepełne dni – kilka godzin piątku, a także sobotę i niedzielę. I w ciągu zaledwie tych trzech dni musisz:

  1. Wybrać do swojego mieszkania nowe meble, tapety, kolory na ściany, dekoracje.
  2. Opróżnić salon z dotychczasowych rzeczy i przygotować go pod malowanie czy kładzenie tapet.
  3. Jechać do sklepu i dokonać zakupu wszystkich materiałów i innych wybranych przedmiotów.
  4. Wykonać prace remontowe i posprzątać po wykonaniu tego zadania.
  5. Skręcić meble i je poustawiać, wyprasować i zawiesić firany, poukładać dekoracje.
  6. Ogarnąć to, co wydarzy się w sposób nieoczekiwany. Możesz na przykład niespodziewanie stracić czas podczas stania w kolejce do sklepowej kasy. Może też pojawić się konieczność pojechania do innego sklepu, bo w tym, w którym aktualnie się znajdujesz, nie ma wybranej wcześniej farby. Niewykluczone, że wystąpią też problemy na etapie prac remontowych, np. podczas klejenia tapety czy skręcania mebli. Trudno jest przewidzieć wszystkie wydarzenia, które mogą się zdarzyć i zabrać cenny czas.

Na koniec może jeszcze się okazać, że zamierzony efekt wcale nie sprostał Twoim wymaganiom czy oczekiwaniom. Coś, co wyglądało ciekawie w sklepie, wcale nie pasuje do Twojego wnętrza. Co więcej, zupełnie inaczej aranżacja wyglądała w Twojej wyobraźni, a zupełnie inaczej przedstawiła się w rzeczywistości.


Pomysł na aranżację gabinetu

Co poszło nie tak?

Myślę, że nieświadomość, jak dużo czasu i energii kosztuje urządzenie swojego mieszkania. To oczywiście nie Twoja wina, a wynik powszechnego przekonania, że weekendowa metamorfoza to prosta i przyjemna czynność. Taki obraz przedstawiają choćby popularne programy telewizyjne, kiedy ekipa dosłownie wpada na kilka dni, pozostawiając po sobie piękny obraz idealnie zaaranżowanego wnętrza. Nikt jednak nie mówi, ile tak naprawdę to kosztuje – nie tylko pieniędzy, ale i czasu. Bo, aby przeprowadzić taki remont – i żeby zakończył się sukcesem, w mojej opinii do projektu powinni być zaangażowani:

  1. Architekt/projektant prowadzący, który przygotuje projekt aranżacji wnętrza pod oczekiwania, zakładane cele oraz, co niezwykle ważne – posiadany budżet, a jednocześnie zadba o powodzenie zlecenia, pilnując jakości i harmonogramów
  2. Dobra ekipa składająca się z przynajmniej kilku, różniących się specjalizacjami fachowców, którzy zdejmą stres związany z logistyką, zakupami i pracami wykończeniowymi

Rola każdej z tych osób jest nieoceniona. Sam architekt to osoba, która – nawet na potrzeby szybkiej metamorfozy weekendowej – przygotuje dla Ciebie skrojony na miarę projekt aranżacyjny, w tym niezwykle pomocny rzut z góry i bardzo realistyczne wizualizacje – statyczne oraz dynamiczne (to forma panoram, które można obejrzeć na własnym komputerze lub w naszym biurze z wykorzystaniem Google VR). Dzięki temu dowiesz się, jak dokładnie będzie wyglądać Twoje wnętrze, jakie będą w nim meble, faktury czy kolory.

Co możesz zrobić samodzielnie i na szybko? I czy to na pewno dobry pomysł?

Jeżeli chcesz samodzielnie przeprowadzić weekendową metamorfozę mieszkania, to zawsze możesz postawić na drobne zmiany we wnętrzu. Możesz na przykład kupić aktualnie najmodniejsze dekoracje, dzięki czemu dom znów będzie trendy i na czasie. Poza tym wnętrze zyska nowy design, gdy wybierzesz nowe zasłony w zupełnie innym kolorze czy z innym deseniem.


Pomysł na aranżację pokoju dziecięcego

Wnętrze możesz odmienić też takimi detalami, jak dywan z intrygującym wzorem czy poduszki i koce w najmodniejszych dla danego sezonu odcieniach. Designerska lampa, nowy obraz na ścianie, wygodna pufa, oryginalny przybornik na gazety – to także detale, które pozwolą na przeprowadzenie weekendowej metamorfozy. Może nie będzie ona remontem, ale nie wygeneruje zbytnich kosztów, a co najważniejsze – przyniesie satysfakcję, a nie rozczarowanie.

Home staging – świetny i szybki pomysł na weekendową metamorfozę mieszkania

Jeśli jednak nie czujesz się na siłach, aby samodzielnie przeprowadzić weekendową metamorfozę mieszkania, albo po prostu chcesz mieć gwarancję, że wybrane rozwiązania będą spójne i ciekawe, polecam home staging z projektantem lub dekoratorem wnętrz. W ramach tej usługi dostaniesz kompleksowe wsparcie i bardzo pomocne materiały. Po pierwsze stworzymy moodboard, będący zbiorem najciekawszych pomysłów i rozwiązań przygotowanych wyłączne pod Twoje wnętrze. Oprócz moodboardu pokażemy Tobie rzut aranżacyjny, czyli wizualizację pozwalającą zobrazować, jak Twoje wnętrze będzie prezentować się po weekendowej metamorfozie. Zobaczysz, jak wyglądają meble, kolory, tkaniny.


Pomysł na aranżację sypialni

Dzięki home staging nawet niewielkie zmiany, ale przemyślane i dobrze zaprojektowane, sprawią, że mieszkanie naprawdę odmieni się – w bardzo krótkim czasie, dając nic innego, jak prawdziwy efekt WOW.

Poza tym, jeżeli szukasz natchnienia, polecam Ci zakładkę z naszym portfolio, gdzie znajdziesz wiele inspirujących aranżacji wnętrz. Piękne zdjęcia umieszczamy też w naszych artykułach na blogu.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź