25 maja 2018

Ile kosztuje utrzymanie mieszkania w nowej inwestycji deweloperskiej?

Po latach cierpliwego odkładania udało Ci się w końcu nabyć wymarzone mieszkanie z rynku pierwotnego? No to nie zamykaj jeszcze portfela, bo wiele kosztów związanych z zakupem własnego lokum wychodzi dopiero z czasem. Jaką część naszego budżetu powinniśmy wygospodarować na utrzymanie mieszkania w nowej inwestycji deweloperskiej?

Koszt wykończenia mieszkania w nowej inwestycji deweloperskiej w Warszawie, to dopiero poczatek wydatkow

Wielu osobom wydaje się, że skoro nabywają lokum w nowym budownictwie, to opłaty eksploatacyjne będą bardzo niskie. Nic bardziej mylnego! Nawet w przypadku nowych inwestycji deweloperskich bieżące rachunki potrafią skutecznie nadwyrężyć domowy budżet. Czynsz, gaz, prąd, ogrzewanie, kablówka, opłata za wywóz śmieci i miejsce parkingowe – to wszystko sprawia, że miesięczne utrzymanie własnego lokum nie jest tanie, a już szczególnie w Warszawie. Dlatego koniecznie zapytajmy dewelopera o przewidywaną wysokość comiesięcznych opłat (w tym o zaliczkę na utrzymanie nieruchomości wspólnej). Niestety zawsze istnieje ryzyko celowego zatajenia lub zaniżenia opłat przez dewelopera – wszystko po to, aby tylko skusić nas do zakupu.

Koszt wykończenia mieszkania w nowej inwestycji deweloperskiej w Warszawie, to dopiero poczatek wydatkow 1

Mieszkanie – niekończąca się inwestycja

Zgodnie z art. 14 Ustawy o własności lokali na koszty zarządzania nieruchomością wspólną składają się:

 • opłaty za antenę zbiorczą i windę,
 • opłata za dostawę energii elektrycznej i cieplnej, wody i gazu,
 • ubezpieczenia i podatki,
 • wydatki na utrzymanie porządku i czystości,
 • wydatki na remonty i bieżącą konserwację,
 • wynagrodzenie członków zarządu lub zarządcy.

Od wyżej wymienionych opłat nie sposób uciec. Warto też pamiętać o tym, że na ogół im starszy jest budynek, tym większe wydatki na fundusz remontowy. Niemniej nawet właściciele mieszkań w nowych inwestycjach deweloperskich nie mogą spać spokojnie. Historia zna bowiem przypadki, gdy na nowo powstałych osiedlach trzeba było tworzyć fundusze remontowe, żeby za ich pomocą walczyć z niedociągnięciami ze strony nierzetelnych deweloperów.

Koszt wykończenia mieszkania w nowej inwestycji deweloperskiej w Warszawie, to dopiero poczatek wydatkow 2

Czynsz w polskich mieszkaniach jest dość zróżnicowany. Generalnie w przypadku Warszawy kwota ta wynosi średnio od 7 do 8,5 zł za metr kwadratowy, choć naturalnie wiele zależy od samej lokalizacji, np. miesięczny czynsz za dwa pokoje o pow. 40–50 metrów kwadratowych w śródmieściu wynosi już 9–10 zł za metr! Oznacza to, że co cztery tygodnie z naszej kieszeni będzie znikać ok. 500 zł. To całkiem spora kwota, szczególnie w przypadku osób, które muszą dodatkowo spłacać kredyt mieszkaniowy.

Koszt wykończenia mieszkania w nowej inwestycji deweloperskiej w Warszawie, to dopiero poczatek wydatkow 3

Nowe inwestycje deweloperskie – luksus kosztuje

Koszt utrzymania własnych czterech kątów zależy od wielu czynników, m.in. od metrażu lokum, standardu oraz liczby domowników. Jeżeli wierzyć danym opublikowanym przed Główny Urząd Statystyczny, dwuosobowa rodzina wydawała w zeszłym roku na mieszkanie średnio 551 zł miesięcznie. W przypadku nowych inwestycji deweloperskich często trzeba doliczyć do tego koszt ochrony i portiera – im większa liczba lokali, tym mniej musimy płacić, bo suma rozkłada się na wielu płatników. Swoje kosztuje również utrzymanie tzw. „stref komfortu i relaksu”, czyli np. sal fitness, saun oraz krytych basenów; niektóre wspólnoty pobierają jednak oddzielne opłaty za korzystanie z tych pomieszczeń, co pozwala pokryć część kosztów.

Komentarze

 • Cara

  Chyba ktoś popełnił błąd na wstępie pisząc : Po latach cierpliwego odkładania udało Ci się w końcu nabyć wymarzone mieszkanie z rynku pierwotnego? Śmiać mi się zachciało. Przecież nikt nie jest zdolny cierpliwie odłożyć takiej kwoty

 • Tomson

  Mi po latach cierpliwego odkładania nadal nie udało się odłożyć na własne mieszkanie. Czasami się zastanawiam czy to wogóle ma sens? Może rzucić to wszystko i wyjechać w Bieszczady…

 • Mirella

  @Tomson gdyby wszyscy uciekali w Bieszczady byłaby to największa z metropolii w kraju 😀

 • Renia Juice

  Kredyt. Komu komu kredyt? Może Pan/Pani chce kredyt na 30 lat? RRSO tylko kilka %. Biorąc 300 tys. spłaca Pan/Pani 500 tys. ale za to jakie ładne mieszkanie będzie. Nic tylko brać i kupować.

 • Jarosław

  Nie o taką Polskę walczyłem.

 • Amelia

  Mieszkanie – niekończąca się inwestycja? Raczej dom to niekończąca się inwestycja w której dodatkowo pełni się rolę zarządcy i dozorca. A dodatkowo jest się prezesem rady nadzorczej. Sama przyjemność.

 • Waltzc

  To jest nie do pomyślenia że kupując nowe mieszkanie w nowej inwestycji na starcie spółdzielnia mieszkaniowa ma kredyt!? Ja się pytam jak to możliwe? Czemu prawo pozwala na takie praktyki? Gdzie jest w takiej sytuacji deweloper?

Zostaw odpowiedź