17 lipca 2020

Ile naprawdę kosztuje wykończenie mieszkania? Cz. 2: Kuchnia, łazienka, pokoje, drzwi i podłogi

W poprzednim artykule ustaliliśmy, że minimalny budżet, jaki trzeba przyjąć na wykończenie nieruchomości w Warszawie wynosi 2500 zł/m2. Z materiału dowiedzieliście się, jak wyglądają wydatki, które trzeba ponieść m.in. na prace budowlane, instalację elektryczną czy hydraulikę. Dziś na warsztat bierzemy koszty umeblowania i urządzenia mieszkania.

Czy podczas urządzania mieszkania, nie chcąc szukać kompromisów pomiędzy ceną a jakością, jesteśmy w stanie zejść poniżej kwoty 2500 zł/m2? O tym, jakie to trudne, mówiłem już w poprzednim artykule, w którym skupiłem się na pokazaniu kosztów związanych z pracami podstawowymi. Z materiału dowiedzieliście się na przykład, że w przeciętnej wielkości nieruchomości sama hydraulika może kosztować 10 000 zł. Koszty modyfikacji czy implementacji instalacji elektrycznej? Dowiodłem, że mogą pochłonąć od 4000 do nawet 20 000 zł, w zależności od zakresu pracy, jaką trzeba będzie wykonać. Nie zapomniałem przy tym o tych podstawowych, niezbędnych pracach budowlanych, takich jak wyrównywanie ścian, podłóg i sufitów, jaki i ewentualnych wyburzeniach czy dobudowach. Licząc z kosztami zakupu niezbędnych materiałów, na tego typu prace przeznacza się średnio 500-800 zł/m2! Dlatego ogólnie należy przyjąć, że prace budowlane pochłaniają ok. 30-40% całego budżetu przeznaczonego na urządzenie swojego domu czy mieszkania.

Oczywiście, co ważne! Wyceniając poszczególne etapy, zarówno we wcześniejszym, jak i obecnym artykule, przyjąłem, że:

 • Opieramy się na materiałach ze średniej i wyższej półki cenowej
 • Wszystkie prace są wykonywane przez profesjonalną ekipę budowlano-remontową
 • Mowa o domach i mieszkaniach w stanie deweloperskim – usytuowanych w Warszawie
 • Urządzamy mieszkanie czy dom do finalnego etapu, włączając meble w zabudowie, meble ruchome, sprzęt AGD, drzwi, podłogi i oświetlenie

Czytając ten poradnik, może czasem okażesz zdziwienie. Dlaczego coś kosztuje według mnie tyle, skoro w internecie cena jest zdecydowanie niższa? Pamiętaj, że w tym przypadku skupiam się na akceptowanej, dobrej jakości materiałach. Bazuję też na tym, że prace wykona profesjonalna ekipa, godna zaufania i posiadająca doświadczenie w branży – taka, która weźmie pełną odpowiedzialność za pracę w trakcie i po wykonaniu zlecenia. Za niższą ceną zawsze kryje się coś więcej, coś co powinno być przynajmniej zastanawiające. Naprawdę, niektóre rzeczy nie mogą kosztować aż tak mało. Finalnie może okazać, że zapłacisz dwa razy więcej, bo to, co zostało zrobione czy zamówione za grosze niestety do niczego się nie nadaje i wszystkie prace trzeba, albo poprawić, albo wykonać od początku…

Koszt wykończenia mieszkania – zaglądamy do kuchni

Kuchnia to serce każdego domu. Miejsce, które tworzy rodzinną atmosferę, otulając ciepłem i przyciągając pięknymi zapachami. Spędzamy tu sporo czasu, musi więc cieszyć nasze oko dopasowanym do gustu designem, będąc przy tym przestrzenią funkcjonalną i praktyczną.

Ponieważ otwarta kuchnia staje się standardem, powinna być aranżacyjnie spójna z całą strefą dzienną. W tym aspekcie to nie tylko miejsce, w którym przyrządzamy potrawy, ale naturalne przedłużenie salonu. Trzeba więc myśleć o stylistce, wygodzie oraz komforcie domowników pod kątem ewentualnych hałasów czy zapachów. Poza tym pamiętajmy, że na pełne urządzenie kuchni musimy przeznaczyć do 25% budżetu.

O czym warto myśleć urządzając kuchnię?

 • usytuowanie: jeżeli jest ustawiona na otwartym planie, musi być spójna z salonem
 • strefa robocza: musi być praktyczna, dlatego poleca się tworzenie tzw. trójkąta roboczego, w którym zlew, lodówka oraz płyta tworzą trójkąt o bokach od 120 do 210 cm (co umożliwia sprawne korzystanie ze sprzętów podczas przyrządzania potraw)
 • sprzęt AGD: powinien znajdować się na wygodnych wysokościach (tak, aby nie trzeba było np. schylać się podczas korzystania z piekarnika) oraz być dopasowanym do potrzeb domowników (mowa o wielkości lodówki, zlewu czy liczbie palników na kuchence czy płycie)
 • oświetlenie: odpowiednio zaplanowane powinno ułatwiać pracę podczas przygotowywania potraw
 • meble, blaty i fronty: powinny spełniać oczekiwania pod względem wielkości, miejsca do przechowywania, ergonomii i designu

Meble od stolarza czy gotowe z sieciówki?

Aranżując kuchnię musisz wybrać pomiędzy meblami od stolarza a gotowymi z salonu meblowego. Choć te drugie mają swoje zalety, są bardziej dostępne, szybkie w zakupie i montażu, nigdy nie zapewnią takiego efektu, jaki osiągniesz z meblami stworzonymi własnoręcznie przez stolarza, który pracuje na bazie indywidualnego projektu. To nie tylko niepowtarzalny design, ale i możliwość zaadaptowania wszystkich możliwych rozwiązań systemowych sprawiających, że kuchnia będzie skrojona na miarę własnych potrzeb.

Wracając do wyceny kosztów urządzenia kuchni, pod uwagę trzeba wziąć nie tylko same meble i blaty, ale także konieczność zakupu sprzętu AGD, zlewu i baterii, jak i wykończenia strefy pomiędzy blatem a górnymi szafkami. Powiem uczciwie, że trudno jest dokładnie oszacować koszt zabudowy mebli kuchennych na wymiar, ponieważ rozpiętość cen materiałów jest ogromna. Dlatego może on wynieść zarówno kilkanaście, jak i kilkadziesiąt tysięcy złotych. Ostrożnie stwierdzam, że szukając akceptowalnej jakości, a nie tzw. „najwyższej półki”, za kuchnię w domu o metrażu 200 mkw zapłacimy przynajmniej 40 000 zł. W 100-metrowym mieszkaniu – trzeba będzie się liczyć z wydatkiem rzędu 30 000 zł. Zwróćmy bowiem uwagę, że za sam sprzęt – lodówkę, zmywarkę, piekarnik, płytę i okap, zlew z baterią, przyjdzie nam zapłacić przynajmniej 10 000 zł.

Koszt wykończenia mieszkania – aranżujemy łazienkę

Urządzenie łazienki to jedno z większych wyzwań, jednak chwila, w której udaje się sprawnie połączyć funkcjonalność z estetyką, to moment pełen satysfakcji. Warto zadbać o aranżację tej przestrzeni, dobrze rozplanować układ pomieszczenia oraz umiejscowienie mebli i ceramiki, tak aby zapewnić wszystkim domownikom odpowiednio wysoki komfort użytkowania.


Co czym warto myśleć urządzając łazienkę?

 • czym ma być pomieszczenie: czy w łazience ma znaleźć się wanna, prysznic, a może i to i to? Czy ma być tu miejsce na sprzęt AGD (np. pralkę)?
 • liczba osób, które mają korzystać z łazienki: co pozwoli zaplanować liczbę czy wielkość umywalki, wanny czy prysznica
 • miejsce do przechowywania: czy w łazience będą przechowywane środki czystości, czy trzeba przewidzieć miejsce na kosmetyki?

Zakładając, że rodzina liczy trzy osoby, a metraż łazienki wynosi ok. 6 m2 można przyjąć cenę za m2 na poziomie 5000 zł. W tym koszcie zawarłem zarówno nowoczesny prysznic z odpływem liniowym, jak i obszerną wannę. Przewidziałem, że w zaaranżowanej pod dużą umywalką szafce będzie można przechowywać kosmetyki i inne przydatne w łazience przedmioty. Poza tym w tym budżecie będzie można wykonać praktyczne półki, zamontować drzwi wewnętrzne, ubikację oraz wyłożyć łazienkę płytkami.

Koszt wykończenia mieszkania – urządzamy pokoje

Salon to, obok kuchni, jedno z najczęściej użytkowanych pomieszczeń w domu. Co musi znaleźć się w tej przestrzeni? Oczywiście wypoczynek. Możemy postawić na wygodną sofę – uzupełniając aranżację o fotele, lub obszerny narożnik, który będzie centralnym punktem pomieszczenia. Warto dodatkowo pomyśleć o stoliku kawowym czy pomocniku, czyli praktycznych dodatkach, na które odstawimy kawę czy pilot od telewizora. Przydatna będzie także szafka RTV, która ułatwi przechowywanie dekodera, radia i innych tego typu sprzętów. Jeżeli nasz salon umiejscowiony jest na otwartym planie a w domu nie ma odrębnego pomieszczenia przeznaczonego na jadalnię, warto wizualnie oddzielić kuchnię od strefy wypoczynkowej wygodnym stołem jadalnianym z pasującymi do stylizacji krzesłami.

Ile zapłacimy za umeblowanie salonu? Tu właściwie nie ma górnej granicy. Najlepszej jakości wypoczynek z dodatkowymi funkcjami może kosztować nawet 8000 zł. Na stół z krzesłami warto liczyć 3000 zł. Stolik kawowy i RTV – po 1500 zł. Oświetlenie? Lampa nad stół to wydatek rzędu 1000 zł.

Drugim ważnym pomieszczeniem jest sypialnia. I tu możemy dać się ponieść wyobraźni i obok obowiązkowego łóżka postawić na dodatkowe, designerskie meble. Może to być funkcjonalna toaletka (od 1 000 zł), drewniana skrzynia do przechowywania pościeli (800 zł), bujany fotel z pomocnikiem (od 900 zł) oraz oczywiście – stoliki nocne (1 500 zł). Jeżeli nie mamy garderoby, w sypialni musimy znaleźć miejsce na dużą szafę na ubrania. Skrojony na miarę naszych potrzeb mebel wykonany u stolarza, w zależności od wielkości oraz dodatków, takich jak np. kosze etc., zaczyna się od 2500 zł. Myślę, że minimalna, akceptowalna przez lubiącego design i komfort inwestora wersja sypialni zamknie się w 10 000 zł.

Koszt wykończenia mieszkania – wstawiamy drzwi i podłogi

Wyobraź sobie, że wchodzisz do swojego domu po trudnym dniu w pracy, zdejmujesz obuwie i stąpasz po aksamitnej w dotyku, ciepłej w odbiorze podłodze. Takie odczucia daje przede wszystkim lite drewno klasy I. To deski najwyższej jakości, pozbawione możliwych w innych klasach defektów. Kosztują od 180 do nawet 500 zł za mkw! Pięknie wyglądają szczególnie podłogi z drewna egzotycznego, takiego jak m.in. teak, merbau, iroko, teak, merbau, iroko, wenge, tauari, kampas, doussie czy palisander. Zachwycają nieprawdopodobnymi odcieniami oraz wzornictwem. Do tego trzeba doliczyć koszt listew przypodłogowych. Za te o najwyższej jakości z drewna zapłacimy od 40 zł/mkw.

Ważnym wyborem są także drzwi wewnętrzne. Szczególnie w salonach typu open space, chcąc oddzielić kuchnię od salonu, ciekawym rozwiązaniem mogą być dwuskrzydłowe drzwi przesuwne – np. szklane. Za taki koncept przyjdzie zapłacić od 3000 zł. Poza tym warto zdecydować się na drewniane drzwi z zamkiem magnetycznym, które zamykają się bezgłośnie, a dzięki pełnemu licowaniu zapadki i rygla zamka z listwą czołową, po otwarciu nie posiadają żadnych wystających części. Niestety, za jedną parę takich drzwi przyjdzie zapłacić od 1500 do nierzadko 5000 zł.

Jak widać, założony budżet 2500 zł/m2 w większości przypadków wystarczy na wykończenie nieruchomości – zakup drzwi i podłóg, mebli, oświetlenia, zaaranżowanie kuchni i łazienek. Niestety trudno jest obniżyć tę cenę, chcąc, aby w naszym domu znajdowało się nie tylko to, co designerskie, ale przede wszystkim to, co trwałe i dobrej jakości. W takiej sytuacji musimy liczyć się z adekwatnej wielkości kosztami – powiedzmy sobie szczerze, w przypadku warszawskich nieruchomości cena urządzenia mieszkania na prawdziwie luksusowym poziomie potrafi przekroczyć 4000 zł/mkw! Niemniej, co bardzo ważne, wraz z taką ceną, przychodzi efekt, na którym zależy wszystkim – i inwestorom i architektowi. Chodzi oczywiście o efekt WOW.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Może Cię zainteresować