28 czerwca 2019

Jak urządzić wąską łazienkę? 5 prostych trików

Nie wiesz, jak poradzić sobie z aranżacją długiej, wąskiej łazienki? Nie martw się – wiele osób boryka się z identycznym problemem. Długie, wąskie łazienki są po prostu mocno kłopotliwe do urządzenia. Na szczęście istnieje kilka sprawdzonych patentów, dzięki którym nawet mała łazienka może stać się wygodna w użytkowaniu. Poniżej przedstawiam cztery z nich.

Długie, wąskie łazienki przysparzają wielu problemów aranżacyjnych. Pamiętajmy jednak, że każdy problem da się rozwiązać. W przypadku wąskiej łazienki wystarczy zastosować kilka praktycznych rozwiązań. Co dokładnie należy zrobić, żeby łazienka o małym metrażu przestała być źródłem frustracji i nabrała na funkcjonalności?

Sposob na urzadzenie waskiej lazienki to zamontowanie prysznica zamiast wanny

#1. Prysznic zamiast wanny

Wanna czy prysznic? W przypadku wąskich łazienek odpowiedź na to pytanie może być tylko jedna. Kabina prysznicowa zajmuje zdecydowanie mniej miejsca niż wanna, która jest jednym z największych sprzętów, jakie montuje się w łazienkach. Zdaję sobie sprawę z tego, że dla osób, które uwielbiają długie, gorące kąpiele, takie rozwiązanie może być trudne do zaakceptowania, ale fakty są nieubłagane – kabiny prysznicowe spisują się znacznie lepiej we wąskich łazienkach i wręcz deklasują wanny pod względem funkcjonalności. Warto jednak zadbać o to, aby wybrana przez nas kabina otwierała się do środka, gdyż dzięki temu będziemy mogli umieścić w jej bezpośrednim położeniu inny sprzęt, czy mebel.

Spsob na urzadzenie waskiej lazienki to powieszenie duzych luster, najlepiej na przeciwleglych scianach, efekt powiekszonej przestrzeni gwarantowany

#2. Duże lustra

Przy urządzaniu wąskiej łazienki warto postawić na wieloformatowe lustro. Zwierciadło optycznie powiększa wnętrze i dodaje mu głębi. Sprawdzonym i popularnym trikiem jest zawieszanie luster po dwóch przeciwległych stronach, dzięki czemu pomieszczenie zdecydowanie zyskuje na szerokości. Dwa lustra to za dużo? Światło może odbijać się też od płytek ceramicznych o połyskującej powierzchni. Najlepiej jednak, gdy będą one białe – kolor ten sprawia, że pomieszczenia wydają się dużo przestronniejsze.

Sposob na urzadzenie waskiej lazienki to zastosowanie podwieszanej armatury lazienkowej, wydaja sie optycznie mniejsze

#3. Zrezygnuj ze stojącej ceramiki sanitarnej

Urządzając wąską łazienkę należy bardzo uważnie dobierać wyposażenie. Tradycyjna ceramika stojąca potrafi przytłoczyć pomieszczenie o małym metrażu. Dlatego lepiej skorzystać z podwieszanego sedesu czy umywalki – podwieszane akcesoria wizualnie odciążą przestrzeń, a przy okazji zajmują mniej powierzchni podłogowej. Zaletą podwieszanej ceramiki sanitarnej jest też fakt, że ułatwia zachowanie czystości w łazience.

Sposob na urzadzenie waskiej lazienki to umieszczenie wszystkich mebli i armatury lazienkowej po jednej stronie

#4. Ustaw sprzęty po jednej stronie łazienki

Wszystkie duże sprzęty (pralka, prysznic, sedes itp.) najlepiej zamontować na jednej ścianie, zaś na przeciwległej ustawić resztę drobiazgów. Ułożenie wszystkich szafek i armatury po jednej stronie łazienki nie tylko optycznie wydłuży pomieszczenie, ale przede wszystkim ułatwi nam funkcjonowanie na tak ograniczonej przestrzeni (unikniemy niepotrzebnych slalomów między ustawionymi z obu stron sprzętami).

Sposob na urzadzenie waskiej lazienki to zastosowanie pojemnikow z plastiku lub wikliny aby pochowac niezbedne rzeczy, ktore wprowadzaja chaos i zagracaja przestrzen

#5. Korzystaj z pojemników

W łazience przechowujemy mnóstwo kosmetyków, artykułów higienicznych, środków czystości, etc. Najczęściej umieszczamy je na półkach. To błąd! Zbyt duże nagromadzenie rzeczy na półkach sprawia, że pomieszczenia wydają się zagracone, a przez to jeszcze mniejsze. Dlatego warto zaopatrzyć się w specjalne pojemniki, które ułatwią nam utrzymanie w łazience porządku – plastikowe pudełka albo wiklinowe kosze.

Komentarze

 • Tadeusz

  Patent z ustawieniem wszystkiego po jednej stronie ściany się sprawdza. Wystarczy mieć wyznaczony ciąg komunikacyjny i wszystko staje się prostsze.

 • Agata

  Problemem wielu wąskich łazienek są zbyt ciemne kolory i źle dobrane światło. Wystarczy zmienić te dwie rzeczy i od razu wnętrze dostaje przestrzeni.

 • Wicenna

  Z dużymi lustrami jest ten kłopot, że trzeba fachowców wynająć do jego osadzenia. A i też ostrzegają że tafla lustra może peknąć przy pracy. Trochę drogo wynosi ten pomysł.

 • Ania

  Moja koleżanka ma naprawdę śliczną łazienkę w lustrach. Jedna ściane od podłogi po sam sufit zakrywa lustro. Problem w tym że jej malutkie dzieci co chwila ja ślinią i malują kredkami, z czego nie jedna rysa już powstała. A pamiętam jak się cieszyła z projekyu łazienki i wykonania. Teraz stwierdza że to nie jest dobre rozwiązanie dla rodzin z dziećmi.

 • Bonita

  Może i wisząca ceramika jest zgrabniejsza, to nie mogę patrzeć na te odkryte rury pod spodem, strasznie mnie to drażni.

 • Piotr

  Nie rozumiem, dlaczego ludzie przechowują w lazience chemię do czyszczenia. Panuje tam wilgoć i nagle skoki temperatur, co przy niewielkim rozsczelnienu opakowania doprowadza do rozprzestrzeniania się związków chemicznych, nie tylko przez układ oddechowy, ale i przez skórę.Wiem, bo na ćwiczeniach w laboratorium przeprowadzalismy doświadczenie zachowania się tego typu chemii w warunkach domowych. Czemu nigdzie nie ma artykułów o tym, żeby nie trzymać tego w łazienkach.

 • Marteczka

  Jak już to zamiast wanny, nie prysznic a kabina walk-in. O wiele mniej miejsca zajmuje Panie ekspercie…

 • Tracy

  Mała łazienka wygląda pięknie w drewnie. Także ten patetnt z pewnością sparwdiz się w wąskich łazienkach. Drewno wprowadza przytulny i odprezajace klimat, i całkowicie zapomnimy o klaustrofobii…

 • Tatiana

  Mała łazienka powinna być abstrakcyjna. Tam musi się dużo dziać aby dać wrażenie większe przestrzeni. Ja w swojej mini lazince położyłam patchworkowy płytki, efekt fenomenalny.

Zostaw odpowiedź