18 września 2020

Jak zaprojektować małą łazienkę? Pomysły na projekt

Urządzenie małej łazienki to ogromne wyzwanie – zarówno wtedy, gdy dopiero odbierasz klucze od dewelopera, jak i w momencie, gdy kupujesz mieszkanie z rynku wtórnego i chcesz je wyremontować. Dlatego tak ważny jest dobry projekt, dzięki któremu nawet najmniejsza łazienka stanie się pomieszczeniem funkcjonalnym i reprezentacyjnym.

Problem zaprojektowania małej łazienki można rozwiązać na wiele sposobów. Prace muszą być jednak bardzo dobrze przemyślane – tak, aby uniknąć wszystkich, bardzo łatwych do popełnienia błędów.

Mała łazienka – duży problem?

Paradoksalnie, im mniejsze pomieszczenie muszę zaprojektować, tym więcej wysiłku i kreatywności wkładam w przygotowanie funkcjonalnej koncepcji wstępnej i szczegółowej. W przypadku łazienki prace są dodatkowo utrudnione, dlatego że to jedno z najważniejszych pomieszczeń w domu, które raz wyremontowane musi służyć przez wiele lat. Wprowadzenie poważniejszych zmian jest bowiem zbyt kosztowane i czasochłonne. Dlatego projekt musi być przemyślany pod kątem funkcjonalności, możliwości technicznych, designu oraz oczekiwań domowników.

Dlaczego uważam, że zaprojektowanie łazienki trzeba zostawić architektowi?

Zaprojektowanie łazienki wymaga posiadania bardzo głębokiej, specjalistycznej wiedzy projektowej i doświadczenia. Prace są bardzo drobiazgowe i uwzględniają wiele technicznych aspektów. Konieczne jest zaplanowanie ergonomicznego układu mebli, urządzeń łazienkowych oraz płytek, jak i oświetlenia, przebiegu instalacji czy miejsc na otwory rewizyjne. Poza tym ogromne znaczenie, determinujące ostateczny wygląd łazienki, ma zarówno jej metraż, jak i specyficzny kształt czy obecność lub brak okien.

Po pierwsze – przestrzeń

Niezależnie od metrażu łazienki zawsze musi być w niej odpowiednio dużo miejsca na manewrowanie. Sprzęty i ceramika muszą być więc rozlokowane w sposób przemyślany i funkcjonalny.

Generalnie w małych łazienkach polecam, aby meble i urządzenia ustawione były wzdłuż ścian. Dzięki temu mogę oszczędzić kilka centymetrów kwadratowych i zyskać dodatkową korzyść w postaci wygodniejszej i bardziej komfortowej strefy komunikacyjnej.

UWAGA!

W małym wnętrzu podłoga powinna być schludna i niezagracona żadnymi niepotrzebnymi sprzętami. Dlatego najlepiej jest wyposażyć łazienkę w urządzenia wiszące – to m.in. montowane do ściany szafki, umywalka bez nóżki czy podwieszania miska ustępowa.

Po drugie – prysznic zamiast wanny

Uwzględniając metraż łazienki, w pomieszczeniu musi znaleźć się minimum programu funkcjonalnego, potrzebnego dla rodziny. Dlatego to, czy w pomieszczeniu będzie miejsce na wannę czy jedynie prysznic, zależy od jego wielkości. Standardowo przyjmuję, że:

– łazienka z wanną musi mieć powierzchnię minimum 5 mkw

– na łazienkę z prysznicem wystarczy powierzchnia 2,5-4 mkw

– na powierzchni do 1,5 mkw zmieścimy jedynie ogólnodostępną strefę z sedesem i umywalką

UWAGA!

Rozwiązaniem dla małej łazienki może być zainstalowanie wanny z panelem prysznicowym. Poza tym klasyczną kabinę prysznicową z brodzikiem można zastąpić nowoczesną, szklaną konstrukcją typu walk in lub zlicować prysznic z podłogą stosując liniowy system odprowadzania wody.

Po trzecie – strefa toalety osobistej

Mała łazienka może pomieścić nawet większą umywalkę, która umieszczona na praktycznej szafce pozwoli na jednoczesne korzystanie z niej więcej niż tylko jednemu domownikowi. W takiej umywalce można zainstalować jedną lub dwie baterie.

UWAGA!

Najmniejsza, wygodna szerokość umywalki, która będzie służyć nie tylko do mycia rąk, wynosi 45-50 cm.

Poza tym przydadzą się poręczne szafki na przybory toaletowej, relingi na ręczniki oraz oczywiście umieszczone w dobrych miejscach, gniazda elektryczne. Sprytnym patentem mogą być schowki nad wanną czy praktyczny pawlacz nad drzwiami.

Po czwarte – powiększenie przestrzeni

Małą łazienkę można optycznie powiększyć stosując jasne, spokojne kolory. Pamiętaj, że choć kolorowe czy wzorzyste płytki rzeczywiście wyglądają bardzo intrygująco, w niewielkich przestrzeniach będą bardzo działać przytłaczająco. Dlatego w małych łazienkach zawsze stosuję jasne barwy i powierzchnie obijające światło. Duże lustro, metaliczne mozaiki, chromowane baterie oraz przeszklenia w kabinie prysznicowej zdecydowanie dodadzą takiej łazience pożądanego metrażu.

Poza tym w małych łazienkach ogromną rolę pełni oświetlenie – szczególnie, gdy w pomieszczeniu nie ma okien. Najlepsze lampy to takie, które dają bardzo naturalne, białe, rozproszone światło. 

UWAGA!

W małej łazience możemy zdecydować się na oświetlenie w postaci ledowych listew ukrytych za linią lustra czy zabudowy. W efekcie otrzymamy miękkie, równomierne oświetlenie, które optycznie powiększy nawet najmniejszą łazienkę.

Jakie są typowe błędy, które można popełnić przy projektowaniu małej łazienki?

  1. Wybieramy złą kolorystykę, ponieważ kierujemy się tym, co nam się podoba, a nie tym, co będzie pasować do niewielkiego pomieszczenia
  2. Wybieramy zbyt duże meble i urządzenia, które wyglądają masywnie i przesadnie
  3. Rozmieszczamy meble i urządzenia w sposób nieergonomiczny, zabierający cenną przestrzeń
  4. Wybieramy punktowe światło, które nie rozświetla pomieszczenia i powoduje, że korzystanie z łazienki nie jest komfortowe
  5. Obieramy złą kolejność, tj. najpierw kupujemy meble, do których staramy się dopasować urządzenia sanitarne
  6. Decydujemy się na kilka małych luster, zamiast jednej lub dwóch bardzo dużych tafli

Dobrze zaprojektowana łazienka to miejsce, po którym możemy się swobodnie poruszać i której funkcjonalność odwraca uwagę od niewielkiego metrażu. Gdy pomieszczenie zaaranżowane jest spójnie, z uwzględnieniem wszystkich ograniczeń, metraż naprawdę przestaje mieć tak duże znaczenie. Wiem, że nie jest to najłatwiejsza praca, dlatego osobiście jestem zdania, że urządzenie łazienki najlepiej jest powierzyć profesjonalistom.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Może Cię zainteresować