13 września 2019

Jakie mieszkania znajdziemy na Wilanowie?

Wilanów to prestiżowa dzielnica mieszkaniowa Warszawy. Jest jednym z najszybciej rozwijających się regionów Warszawy – liczba jego mieszkańców stale rośnie dzięki licznym ambitnym projektom deweloperskim. Najbardziej znanym jest „Miasteczko Wilanów” – osada, w której mieszka około 10 000 osób. Zaprojektowana przy pomocy urbanistów i wielu najlepszych pracowni architektonicznych była pierwszą osadą tego typu zbudowaną w Polsce.

Ze względu na szybki rozwój dzielnicy Wilanów, większość dostępnych na rynku mieszkań znajduje się w nowych inwestycjach deweloperskich. Na Wilanowie dostępne są zarówno apartamenty, mieszkania, jak i domy.

Jak wygląda rynek mieszkaniowy na Wilanowie?

Według GUS zasoby mieszkaniowe w Wilanowie rosną o 1 000 – 2 000 mieszkań rocznie. Ponadto w ciągu ostatniej dekady liczba mieszkańców tej części stolicy wzrosła o rekordowo 225 procent, a do końca 2017 r. wynosiła 37 511 mieszkańców. Jednocześnie osoby mieszkające w Wilanowie mają trzecią co do wielkości siłę nabywczą w Warszawie, po centrum miasta i Mokotowie, (12 841 EUR / osobę / rok; według MBR).

Jaki rozmiar mieszkań znajdziemy na Wilanowie?

Największe mieszkania na Warszawskim rynku są dostępne właśnie na Wilanowie – średnia powierzchnia mieszkania nabywanego w tej dzielnicy na przełomie ostatnich kilku lat to 72 m2. Jednak zdecydowany boom na większe mieszkania na Wilanowie zakończył się. Cofając się do roku 2013, mieszkanie kupowane w tej dzielnicy miało statystycznie 86 m2. Z czasem rozmiar mieszkań zaczął jednak błyskawicznie spadać i obecnie nie przewyższa 60 m2. Prawdopodobnie jest to skutek programu Mieszkanie dla Młodych, który narzucał konkretny rozmiar lokalu.

Według serwisu Otodom,Wilanów jest jedną z dzielnic, która cieszy się największym odsetkiem zapytań dotyczących wynajmu dużych mieszkań:

„Na pierwszym miejscu poszukiwań znalazły się mieszkania 3-pokojowe do 80 m kw., na podium uplasowały się lokale o powierzchniach do 100 i 120 m kw., a tuż za pierwszą trójką mieszkania do 150 m. kw. Warto zwrócić uwagę, że wśród zapytań dominują mieszkania 3 i 4-pokojowe (…) Zainteresowanie dużymi mieszkaniami świadczy o charakterze tej dzielnicy”.

Wilanów ciągle jest postrzegany jako prestiżowa dzielnica mieszkaniowa, wskutek czego zainteresowanie wynajmem mieszkań w tej dzielnicy nie spada. Oprócz rodzin z dziećmi, sporą grupę stanowią pracownicy korporacyjni z centrum biurowego Office Park oraz firmy wynajmujące lokale dla kadr menadżerskich.

Byle do Wilanowa…

W 2018 roku do użytku oddane zostały nowe inwestycje deweloperskie na terenie Wilanowa: Młody Wilanów, Oaza La Clarte oraz Śródmieście Wilanów. Jednocześnie na rynku pojawiają się mieszkania z rynku wtórnego. Co ciekawe, są to mieszkania o mniejszym metrażu. Jaka jest tego przyczyna? Otóż właściciele zakładają rodziny i wymieniają mieszkania na te o większym metrażu, które bardziej odpowiadają ich potrzebom.
To jednak nie koniec boomu deweloperskiego w dzielnicy Wilanów. Nadal realizowanych jest tam wiele nowych inwestycji deweloperskich. Nikogo więc nie zdziwi fakt, że coraz więcej osób zastanawia się nad nabyciem mieszkania właśnie w tej dzielnicy.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź