04 września 2020

Kuchnia otwarta na salon – poznaj najnowsze trendy w aranżacji wnętrz

Przestrzenie typu open space to trend, który nie opuszcza polskich domów od wielu lat. Nic dziwnego, bo koncepcja przestronnych, wielofunkcyjnych pomieszczeń, na które składa się kuchnia, salon i jadalnia to z jednej strony idealny sposób na powiększenie lub podkreślenie metrażu przestrzeni, a z drugiej inspiracja do jeszcze efektywniejszego spędzania wspólnych chwil z rodziną.

Istnieje wiele sposobów na stworzenie idealnie zaaranżowanej kuchni otwartej na salon. Jedne zaledwie symbolicznie wyznaczają granice pomiędzy strefami, inne stanowią efektowny element dekoracyjny.

Dlaczego uważam, że warto pomyśleć o takiej koncepcji projektowej?

Przede wszystkim ze względu na ponadczasowy charakter oraz oferowaną przez tego typu przestrzenie wielofunkcyjność. Poza tym takie rozwiązanie sprawdza się zarówno w przypadku sporego metrażu, gdy chcemy podkreślić przestrzeń w domu czy mieszkaniu, jak i w małych lokalach, w których celem architekta jest optyczne powiększenie pomieszczenia.

Jak otworzyć kuchnię na salon? Aranżacje kuchni

  • Najprostszym, a zarazem nadal modnym rozwiązaniem jest postawienie na aneks kuchenny w salonie. W takiej sytuacji strefa kuchenna oddzielana jest od wypoczynkowej praktyczną wyspą, półwyspem czy stołem służącym zarówno jako blat roboczy czy będący formą jadalni. Taki koncept polecam szczególnie do małych mieszkań, w których nie ma miejsca na dodatkowy stół czy w których ze względu na metraż nie jest możliwe umieszczenie innych elementów wyposażenia, jak np. przeszkleń czy drzwi przesuwnych.

WAŻNE!

Zastosowanie wyspy czy wysokiego stołu barowego pozwoli na wizualne oddzielenie kuchni od salonu, a jednocześnie uzyskanie efektu typu open space.

  • Świetnym, nowoczesnym pomysłem na kuchnię otwartą na salon, wykorzystywanym szczególnie we wnętrzach loftowych czy industrialnych, jest zamontowanie dużych przeszkleń. Dzięki nim kuchnia wizualnie pozostanie otwarta na salon, a jednocześnie będzie stanowić niejako osobne pomieszczenie, co może dać pewną intymność, ale bez zabierania przestrzeni.
  • Jedną z ciekawszych koncepcji, które łączą w sobie praktyczność z designem, jest także zastosowanie systemu drzwi przesuwnych. Dzięki temu rozwiązaniu nasza kuchnia może być otwarta na salon, jak i stanowić odrębne pomieszczenie, co przydaje się szczególnie w momencie, gdy nasz dom odwiedzają goście, czy chcemy zniwelować dobiegające z kuchni hałasy – tak, aby nie zaburzać spokoju domowników odpoczywających w strefie wypoczynkowej.

Jakie są podstawowe błędy przy urządzaniu kuchni otwartej na salon?

Na początek wskażę na najważniejszy, wręcz kolosalny błąd – to brak lub zbytnia oszczędność przy zakupie okapu kuchennego. Pamiętajmy, że tylko dobry sprzęt zapewni to, że zapachy skutecznie będą pochłaniane i nie będą dochodziły do strefy wypoczynkowej.

Drugim błędem jest nieutrzymanie spójności koncepcyjnej pomiędzy kuchnią a salonem. Jeżeli przyjmujemy jeden styl w salonie, należy trzymać się tego samego zabiegu projektowego w kuchni. Pomieszczenia muszą tworzyć jedną, harmonijną całość. Wystrój kuchni musi być utrzymany w podobnej stylistyce, co salon.

Trzecim błędem jest zbyt mała kuchnia, czyli wydzielenie zbyt małej przestrzeni potrzebnej na to pomieszczenie, tak aby uzyskać większą strefę wypoczynkową. Kuchnia powinna być wygodna w użytkowaniu, mieć odpowiednio dużo blatów roboczych i miejsca do przechowywania. Przestrzenie powinny więc być podzielone z myślą zarówno o designie, jak i funkcjonalności.

Czwartym błędem jest nieuwzględnienie w rozkładzie mebli w aneksie kuchennym widoku na salon. Z pozycji strefy wypoczynkowej powinno być widać najbardziej efektowne elementy kuchni, a nie te, które służą nam do gromadzenia np. brudnych naczyń.

Dlaczego warto otworzyć kuchnię na salon?

W mojej opinii otwarte przestrzenie budują niezwykłą, rodzinną atmosferę. Z dnia na dzień mamy dla siebie coraz mniej czasu, przytłoczeni aktualną sytuacją w kraju i nadmiarem obowiązków. Gdy kuchnia – serce domu – jest otwarta na salon łatwiej o czas na wspólny dialog czy choćby – bycie koło siebie. Wspólne gotowanie czy możliwość obserwacji tego, co dzieje się w salonie, to kolejne niebywałe atuty.

Jest jeszcze jedna zaleta kuchni otwartej na salon – to możliwość uzyskania bardziej elastycznej przestrzeni, której granice można łatwo przesuwać w zależności od potrzeb. Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, aby np. stół jadalniany czy bar stał się tymczasowym miejscem pracy.

Popularny obecnie trend open space to doskonały zabieg aranżacyjny pozwalający na optyczne powiększenie wnętrza i uzyskanie w nim dostępu do dużej ilości naturalnego światła. Poza tym dzięki temu, że naszą kuchnię od salonu nie oddziela ściana – zyskujemy dodatkowe, cenne metry kwadratowe. Tak zaaranżowane wnętrze zawsze będzie miało bardziej przestronny i nowoczesny charakter.


Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Może Cię zainteresować