19 listopada 2021

Łazienka – ile obecnie kosztuje wykończenie i remont łazienki?

Wiemy już, ile po podwyżkach cen materiałów budowlanych zapłacimy za remont kuchni. Dziś sprawdzamy więc, z jakimi kosztami przyjdzie się mierzyć przy wykończeniu łazienki. Przeczytaj i poznaj wszystkie szczegóły, które ułatwią Ci zaplanowanie i przeprowadzenie wszystkich koniecznych prac remontowych.

Na początek musisz wiedzieć, że koszt remontu łazienki zależy przede wszystkim od wielkości samego pomieszczenia, dobranego wyposażenia, metody i zakresu realizacji prac remontowych w tym przygotowawczych oraz lokalizacji mieszkania czy domu.

  • Z innymi kosztami zmierzymy się, gdy wykończamy łazienkę w nowym mieszkaniu. Tutaj powierzchnie zwykle przygotowane są do kładzenia gładzi, okładziny ceramicznej, wymagając jedynie nałożenia powłoki dedykowanej powierzchniom wilgotnym.
  • Z innymi kosztami zmierzymy się, gdy remontujemy starą łazienkę, która wymaga skucia płytek, wymiany mebli, a nierzadko także i instalacji.

Po pierwsze: zakres prac

Dobry projekt wnętrza, najlepiej przygotowany indywidualnie dla nas, to pierwszy krok do stworzenia idealnej łazienki. W takim dokumencie znajdzie się wizualizacja 3D wraz ze wskazaniem wszystkich wybranych materiałów i akcesoriów. Jeszcze przed rozpoczęciem prac remontowych zobaczysz więc, jak Twoja łazienka będzie finalnie wyglądać.

UWAGA!

Kompleksowa współpraca z biurem architektonicznym ma jeszcze jeden plus – zyskujesz bowiem nie tylko projekt łazienki szytej na miarę, ale i pełne wykonawstwo. Dzięki temu masz gwarancję, że cały remont przebiegnie bezbłędnie, w wyznaczonym terminie i bez ryzyka wystąpienia dodatkowych, nieprzewidzianych kosztów.

Po drugie: prace przygotowawcze

Gdy mamy już projekt naszej łazienki, możemy przystąpić do prac przygotowawczych (o ile nie wykańczamy łazienki w domu w stanie deweloperskim). Należy usunąć stare urządzenia sanitarne oraz meble, a także skuć płytki ze ścian i podłóg. Ściany oraz sufit należy także zabezpieczyć odpowiednim środkiem przeciwwilgociowym oraz wyrównać i pomalować. Do tego dochodzą koszty związane z ewentualną wymianą instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz instalacji elektrycznej.

UWAGA!

Ogólnie należy przyjąć, że prace wykończeniowe w mieszkaniu kosztują od 1000 do 1600 zł/m2, jednak całkowity średni budżet na wszystkie prace i materiały oraz wyposażenie w tak skomplikowanym pomieszczeniu, jakim jest łazienka, powinniśmy ustalić na poziomie 4000-6000 zł/m2 (przy czym, im więcej m2, tym cena za metr będzie niższa).

Po drugie: zabudowa ścian i podłóg

Ściany w łazience często obudowuje się albo płytami budowlanymi z XPS, albo klasycznymi płytami karton-gips. Jeżeli chodzi o płytki, rozpiętość cenowa jest bardzo duża, gdy jednak myślimy o najwyższej jakości trzeba się liczyć z kosztami od 250 zł/m2. Do tego dochodzi oczywiście tzw. robocizna, której koszty zostały podane już wcześniej oraz materiały potrzebne do zabezpieczenia powierzchni ścian i podłóg oraz ułożenia płytek.

UWAGA!

Decyzję o elektrycznym ogrzewaniu podłogowym należy podjąć jeszcze przed wyborem płytek. Bardzo polecam to rozwiązanie, bo ciepła podłoga w łazience to bardzo komfortowe rozwiązanie – wychodzenie na nią po kąpieli jest przyjemniejsze, poza tym zachlapana – wysycha bardzo szybko.

Po trzecie: koszty materiałów wykończeniowych

W łazience musimy umieścić wszystkie niezbędne sanitariaty i urządzenia. Ich ceny kształtują się różnie w zależności od marki i jakości wykonania. Średnie ceny za podstawową armaturę i ceramikę sanitarną to:

– Stelaż WC z miską sedesową: od 1000 do 3000 zł.

– WC kompakt: od 600 do 2000 zł.

– Umywalka: od 300 do 1800 zł.

– Armatura do umywalki: od 150 do 800 zł.

– Wanna: od 1000 do 6000 zł.

– Armatura do wanny: od 400 do 2000 zł

– Kabina prysznicowa – ok. 1000 do 3000 zł.

– Bateria prysznicowa/panel prysznicowy: od 800 do 2500 zł.

– Bidet z baterią: od 1000 do 2500 zł.

Obecnie całkowity koszt remontu łazienki o średniej powierzchni 10 m2, przy zastosowaniu materiałów z wyższej półki cenowej, to ok. 40 000-50 000 zł. Czy warto? Na pewno tak, trzeba bowiem pamiętać, że za ceną idzie też jakość. Łazienka nie jest miejscem, na którym warto oszczędzać – jest to bardzo wymagające pomieszczenie, które powinno służyć nam przez lata.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź