Inwestowanie w nieruchomości pod długo- i krótkoterminowy wynajem to jedna z najbezpieczniejszych i najbardziej pewnych form lokowania kapitału. Szczególnie dziś, w obliczu rosnącej inflacji oraz bardzo niskiego oprocentowania lokat bankowych. Pytanie, jak zarabiać na nieruchomościach?
Mając kapitał na koncie warto zastanowić się nad jego ulokowaniem w bezpieczną i dochodową formę inwestowania. Jedną z nich jest zarabianie na wynajmie mieszkań.
UWAGA
Dysponując wolnymi środkami możesz inwestować w fundusze inwestycyjne, lokaty bankowe, akcje spółek giełdowych, obligacje skarbowe. Musisz jednak pamiętać, że nie każda z tych form daje gwarancję bezpieczeństwa Twoich środków. Dlatego, jeżeli chcesz mieć pewność, że nie stracisz, najlepiej jest zainwestować w nieruchomości – zarabianie na wynajmie mieszkań jest jak najbardziej realne i możliwe.
Czy jest popyt na wynajem krótko- i długoterminowy?
Tak, szczególnie w obecnych czasach i w sytuacji zaostrzonej polityki kredytowej banków. Osoby zainteresowane własnym mieszkaniem zwyczajnie nie posiadają odpowiednich środków, niezbędnych do finalizacji transakcji. Z drugiej strony nie wszyscy spełniają wytyczne banków dotyczące przyznania kredytu hipotecznego. I nic nie wskazuje, aby ta sytuacja miała się jakoś diametralnie zmienić.
Popyt na wynajem będzie zawsze, być może raz wyższy, a raz niższy, niemniej prawdopodobieństwo, że byłby problem ze znalezieniem chętnego do wynajmu – jest znikomy.
Na co zwracać uwagę szukając nieruchomości pod wynajem długoterminowy?
– lokalizacja: warto, aby mieszkanie znajdowało się w dobrej dzielnicy, w bliskiej odległości do centrum, z dobrą komunikacją, w tym dostępem do środków komunikacji miejskiej.
– metraż: zdecydowanie większym zainteresowaniem cieszą się kawalerki i mieszkania 1-pokojowe. Jeżeli jednak myślisz o wynajmie np. studentom, wybierz mieszkanie o większym metrażu, usytuowane w centrum miasta.
– potencjał: zastanów się, jak mieszkanie powinno być urządzone, aby spełniało oczekiwania wynajmującego – czy będziesz w stanie wydzielić strefy, czy lokal jest ustawny, z której strony znajdują się okna, na którym jest piętrze etc.
– standard: zadbaj o odpowiednie wyposażenie mieszkania, a najlepiej skorzystaj z pomocy architektów, którzy pomogą w zaaranżowaniu lokum tak, aby nigdy nie brakowało na niego chętnych.
Co jest ważne dla wynajmującego?
- Cena
- Lokalizacja
- Liczba pokoi
- Standard
- Węzły komunikacyjne
- Dostępność do pasaży handlowo-usługowych
UWAGA!
Umowa o wynajem mieszkania zawsze powinna regulować zakres zmian, które lokator może wprowadzić dla własnej wygody.
Najem krótkoterminowy, czyli?
Zamiast szukać pokoju w hotelu czy hostelu coraz więcej osób decyduje się na najem krótkoterminowy, czyli taki na kilka/kilkanaście dni. W takim mieszkaniu klienci doceniają:
– prywatność
– konkurencyjną cenę
– swobodny dostęp do kuchni i łazienki
– brak uciążliwych gości
– swobodny rytm dnia, bez ciasnych harmonogramów i narzuconych reguł
Szukając mieszkania pod najem krótkoterminowy zadbaj o lokalizację – popularnością cieszą się kameralne miejscówki z widokiem – np. na atrakcje turystyczne.
UWAGA!
Koniecznie zadbaj o lokalizację mieszkania – lokal musi być położony blisko największych atrakcji w mieście.
Bardzo ważny jest standard i wyposażenie mieszkania, które bezpośrednio przekładają się na cenę wynajmu. Osoby zamożne zdecydują się na luksusowe mieszkanie, podczas gdy mniej majętni turyści zadowolą się małym mieszkaniem o standardzie nieodbiegającym od tego, co znają z hosteli.
UWAGA!
Nie wiesz, jak urządzić mieszkanie pod wynajem? Skorzystaj z naszych usług i zagwarantuj sobie pewność, że Twoje lokum zawsze będzie miało chętnych na wynajem. Świadczymy usługi doradcze, pomagając wybrać odpowiednie mieszkanie pod wynajem, jak i zajmujemy się urządzaniem przestrzeni w budżecie i pod oczekiwania inwestora. Z nami zyskujesz spokój i pewność dobrze ulokowanych środków inwestycyjnych.