18 czerwca 2021

Mieszkanie jako inwestycja – na co zwracać uwagę szukając nieruchomości pod najem?

Inwestowanie w nieruchomości pod długo- i krótkoterminowy wynajem to jedna z najbezpieczniejszych i najbardziej pewnych form lokowania kapitału. Szczególnie dziś, w obliczu rosnącej inflacji oraz bardzo niskiego oprocentowania lokat bankowych. Pytanie, jak zarabiać na nieruchomościach?

Mając kapitał na koncie warto zastanowić się nad jego ulokowaniem w bezpieczną i dochodową formę inwestowania. Jedną z nich jest zarabianie na wynajmie mieszkań.

UWAGA

Dysponując wolnymi środkami możesz inwestować w fundusze inwestycyjne, lokaty bankowe, akcje spółek giełdowych, obligacje skarbowe. Musisz jednak pamiętać, że nie każda z tych form daje gwarancję bezpieczeństwa Twoich środków. Dlatego, jeżeli chcesz mieć pewność, że nie stracisz, najlepiej jest zainwestować w nieruchomości – zarabianie na wynajmie mieszkań jest jak najbardziej realne i możliwe.

Czy jest popyt na wynajem krótko- i długoterminowy?

Tak, szczególnie w obecnych czasach i w sytuacji zaostrzonej polityki kredytowej banków. Osoby zainteresowane własnym mieszkaniem zwyczajnie nie posiadają odpowiednich środków, niezbędnych do finalizacji transakcji. Z drugiej strony nie wszyscy spełniają wytyczne banków dotyczące przyznania kredytu hipotecznego. I nic nie wskazuje, aby ta sytuacja miała się jakoś diametralnie zmienić.

Popyt na wynajem będzie zawsze, być może raz wyższy, a raz niższy, niemniej prawdopodobieństwo, że byłby problem ze znalezieniem chętnego do wynajmu – jest znikomy.

Na co zwracać uwagę szukając nieruchomości pod wynajem długoterminowy?

– lokalizacja: warto, aby mieszkanie znajdowało się w dobrej dzielnicy, w bliskiej odległości do centrum, z dobrą komunikacją, w tym dostępem do środków komunikacji miejskiej.

– metraż: zdecydowanie większym zainteresowaniem cieszą się kawalerki i mieszkania 1-pokojowe. Jeżeli jednak myślisz o wynajmie np. studentom, wybierz mieszkanie o większym metrażu, usytuowane w centrum miasta.

– potencjał: zastanów się, jak mieszkanie powinno być urządzone, aby spełniało oczekiwania wynajmującego – czy będziesz w stanie wydzielić strefy, czy lokal jest ustawny, z której strony znajdują się okna, na którym jest piętrze etc.

– standard: zadbaj o odpowiednie wyposażenie mieszkania, a najlepiej skorzystaj z pomocy architektów, którzy pomogą w zaaranżowaniu lokum tak, aby nigdy nie brakowało na niego chętnych.

Co jest ważne dla wynajmującego?

  1. Cena
  2. Lokalizacja
  3. Liczba pokoi
  4. Standard
  5. Węzły komunikacyjne
  6. Dostępność do pasaży handlowo-usługowych

UWAGA!

Umowa o wynajem mieszkania zawsze powinna regulować zakres zmian, które lokator może wprowadzić dla własnej wygody.

Najem krótkoterminowy, czyli?

Zamiast szukać pokoju w hotelu czy hostelu coraz więcej osób decyduje się na najem krótkoterminowy, czyli taki na kilka/kilkanaście dni. W takim mieszkaniu klienci doceniają:

– prywatność

– konkurencyjną cenę

– swobodny dostęp do kuchni i łazienki

– brak uciążliwych gości

– swobodny rytm dnia, bez ciasnych harmonogramów i narzuconych reguł

Szukając mieszkania pod najem krótkoterminowy zadbaj o lokalizację – popularnością cieszą się kameralne miejscówki z widokiem – np. na atrakcje turystyczne.

UWAGA!

Koniecznie zadbaj o lokalizację mieszkania – lokal musi być położony blisko największych atrakcji w mieście.

Bardzo ważny jest standard i wyposażenie mieszkania, które bezpośrednio przekładają się na cenę wynajmu. Osoby zamożne zdecydują się na luksusowe mieszkanie, podczas gdy mniej majętni turyści zadowolą się małym mieszkaniem o standardzie nieodbiegającym od tego, co znają z hosteli.

UWAGA!

Nie wiesz, jak urządzić mieszkanie pod wynajem? Skorzystaj z naszych usług i zagwarantuj sobie pewność, że Twoje lokum zawsze będzie miało chętnych na wynajem. Świadczymy usługi doradcze, pomagając wybrać odpowiednie mieszkanie pod wynajem, jak i zajmujemy się urządzaniem przestrzeni w budżecie i pod oczekiwania inwestora. Z nami zyskujesz spokój i pewność dobrze ulokowanych środków inwestycyjnych.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź