10 września 2021

Mieszkanie na wynajem – garść pomocnych wskazówek

Jeżeli chcesz zarobić na wynajmie, nie wystarczy tylko posiadać nieruchomość. Mieszkanie musi być dobrze przygotowane, urządzone funkcjonalnie i zgodnie z trendami. Od tego zależy zarówno poziom zainteresowania potencjalnych najemców, jak i przewidywana kwota zysku. Co to oznacza w praktyce? Sprawdź!

Proces zarabiania na wynajmie nieruchomości zaczyna się od wyboru odpowiedniego lokalu. Powiedzmy jednak, że jesteś już właścicielem takiego mieszkania i obecnie największym wyzwaniem jest jego odpowiednie przygotowanie.

Jeżeli chcesz uniknąć błędów początkującego rentiera, przeczytaj kilka podstawowych zasad.

UWAGA!

Nieruchomość przygotowana do wynajmu powinna być funkcjonalna i urządzona w sposób uniwersalny. Celem jest stworzenie przestrzeni, która z jednej strony będzie odpowiadała na potrzeby różnych osób, a z drugiej – będzie stanowić dobrą bazę pozwalającą najemcy na urządzenie przestrzeni według własnego uznania.

Poznaj najważniejsze zasady podczas urządzania mieszkania na wynajem:

  1. Postaw na neutralną, jasną kolorystykę, która pozwoli najemcy na łatwą adaptację wystroju wnętrza i dopasowanie go do własnego gustu i upodobań.
  2. Wybieraj trwałe i solidne materiały, które będą łatwe w utrzymaniu i odporne na zniszczenie.
  3. Pamiętaj o optymalnym wykorzystaniu przestrzeni i zapewnieniu odpowiedniego miejsca do przechowywania.
  4. Wykonaj wszystkie niezbędne prace naprawcze – pamiętaj, że ewentualny remont i naprawy i tak zawsze będą po Twojej stronie.
  5. Unikaj dekorowania mieszkania różnymi bibelotami, ponieważ każdy ma inny gust, a poza tym zbędne ozdoby mogą być dodatkowym kłopotem dla nowego lokatora.
  6. Zadbaj o czystość, porządek, estetykę i prostotę.

CIEKAWE! Warszawa najlepszym rynkiem dla inwestorów

Jak podaje CBRE, dziś największe możliwości inwestycyjne mają osoby zainteresowane rynkiem mieszkań w Warszawie. Dlaczego? Ponieważ to miasto z największą liczbą ludności, wysokim odsetkiem imigrantów ze Wschodu i wieloma ośrodkami akademickimi. Stolica przyciąga atrakcyjną lokalizacją i możliwościami, jakich nie ma nigdzie indziej.

Nie bez powodu to właśnie w Warszawie inwestorzy otrzymują najwyższe kwoty zwrotu – jak podaje Rzeczpospolita, przeciętny roczny czynsz za metr kwadratowy mieszkania najwyższej klasy wynosi tu… 996 zł!

UWAGA!

Według serwisu Otodom, średnio za wynajem w Warszawie płaci się 3259 zł, choć ceny te mogą rosnąć, wraz ze znikaniem skutków gospodarczych pandemii. Prognozuje się więc, że już niedługo kwoty te wrócą do stałego poziomu – ok. 4651 zł.

Na koniec pamiętaj. Od tego, jak urządzisz mieszkanie pod wynajem zależeć będzie kwota za najem, którą możesz zaproponować. Nie idź na skróty wybierając najtańsze materiały wykończeniowe i wyposażenia wnętrz czy ulegając chwilowym modom. Jeżeli nie masz odpowiedniej wiedzy czy czasu, lepiej wybrać fachowe wsparcie specjalistów od urządzania wnętrz pod wynajem – szczególnie, że to inwestycja, która szybko się zwróci.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź