20 maja 2022

Modna łazienka – topowe rozwiązania na problem małego metrażu

Planujesz urządzić małą strefę kąpielową, ale nie wiesz, na jakie rozwiązania postawić? Oto pomysły, które sprawią, że nawet kilkumetrowa łazienka stanie się ergonomiczna, a przy tym będzie ładna i modna.

Łazienka to jedno z najtrudniejszych do zaprojektowania pomieszczeń. Nie tylko musi być wizualnie przyjemna dla oka, ale przede wszystkim – powinna być funkcjonalna. Dlatego, gdy dodatkowym wyzwaniem jest mały metraż, prace projektowe nad łazienką muszą być jeszcze bardziej szczegółowe.

Ważne aspekty, które trzeba uwzględnić przy projektowaniu małej łazienki:

  1. Optymalizacja przestrzeni dla uzyskania wrażenia większej przestrzeni.
  2. Mądre zagospodarowanie każdego metra kwadratowego.
  3. Postawienie na funkcjonalne rozwiązania służące przechowywaniu.
  4. Pamięć o ergonomicznym układzie, ułatwiającym korzystanie z urządzeń sanitarnych.

Jaka armatura i dodatki do małej łazienki?

W małej łazience łatwo o bałagan, dlatego tak ważne jest wybieranie rozwiązań usprawniających przechowywanie. Przykładem może być dyskretna szafka z koszem przeznaczonym na brudne pranie, którą można schować za drzwiami.

Dodatkowo warto wyposażyć łazienkę w komodę z pojemnymi szufladami do przechowywania kosmetyków i artykułów higienicznych. W ich czeluściach można umieścić specjalne przegródki, pudełka i segregatory, dzięki czemu w szufladach zawsze będzie panować porządek. Poza tym często rekomenduję też komody z otwartymi półkami, na których wygodnie przechowuje się ręczniki.

Mała łazienka nie musi być nudna. Aby urozmaicić tę przestrzeń, warto postawić na czarne kontrapunkty. W takim odcieniu można być bateria łazienkowa, umywalka, obramowanie parawanu szklanego prysznica, grzejnik czy dodatki tekstylne, jak ręczniki czy dywaniki.

UWAGA!

Nawet w małej łazience zmieścisz pralkę, jeżeli postawisz na mądrą zabudowę. Umieszczone w szafie urządzenie nie będzie zaburzać walorów wizualnych pomieszczenia, dodatkowo – pozwoli uzyskać miejsce do przechowywania (na blacie szafki).

Poza tym w małej łazience sprawdzą się także wszelkie przenośne akcesoria, jak stojaki, wieszaki czy stołki, które można dowolnie przenosić. Na takim stojaku można powiesić ręcznik czy szlafrok, a na stołku – zapalić ulubioną świeczkę podczas nastrojowej kąpieli.

Jak optycznie powiększyć małą łazienkę?

Lustro to sposób na wizualne powiększenie każdego pomieszczenia. Dlatego w przypadku łazienki, szczególnie wtedy, gdy jest niewielkich rozmiarów, umieszczam je nie tylko nad umywalką, ale również tam, gdzie obijając światło, dodaje przestrzennego wrażenia.

Miejsca na lustro w łazience:

– nad umywalką

– ściana nad toaletą

– elementy nietypowe, np. wystający komin

Lustro w łazience może służyć także przechowywaniu. Taką rolę pełnią szafki schowane za lustrzaną taflą. Mogą być one umiejscowione nawet na całej powierzchni ściany nad umywalką. Dzięki dużym gabarytom taka szafka pomieści praktycznie wszystkie kosmetyki, stanowiąc jedno z lepszych rozwiązań użytkowych do małej łazienki.

Dodatkowym bodźcem powiększającym optycznie łazienkę są kolory. Najlepiej jest wybrać te jasne, białe lub beżowe, które można urozmaicić intensywnymi i ciemnymi akcentami. Szczególnie dobrze w łazience prezentują się grafity oraz chłodne odcienie niebieskiego.

UWAGA!

W małej łazience sprawdzą się nie tylko płytki gładkie. Z powodzeniem można wykorzystać także płytki ze wzorem, np. patchworkowym. Dostępne są one nie tylko w wersjach marokańskich, ale i bardziej subtelnych, w stonowanych kolorach.

Łazienka to miejsce, z którego korzysta cała rodzina. Im jest mniejsza, tym jej urządzenie stanowi większe wyzwanie. Jak jednak widać, są dobre rozwiązania aranżacyjne, dzięki którym łazienka pomieści wszystko, co jest w niej niezbędne, bez zaburzania jej wizualnej harmonii.


Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź