12 lutego 2021

Na co możesz sobie pozwolić urządzając minimalistyczne wnętrze?

Minimalizm to jeden z najbardziej uniwersalnych, a przez to popularnych trendów. Nic dziwnego, bo w takich wnętrzach żyje się spokojnie i wygodnie. Czasem tylko przychodzą takie chwile, kiedy chciałoby się ubarwić tę przestrzeń. Pytanie, na co można sobie pozwolić, aby nie zaburzyć wyciszającego, wyważonego charakteru minimalizmu?

Poznaj 5 złotych zasad minimalizmu!

Urządzając minimalistyczne wnętrze kierujemy się pięcioma zasadami:

Po pierwsze:

 • W minimalizmie liczy się tylko to, co potrzebujesz. Dlatego w domu nie ma miejsca na rzeczy zbędne, niepraktyczne czy takie, których już nie używasz.

Po drugie:

 • Osoby ceniące sobie minimalizm dbają o spokój i harmonię. Dlatego ich wnętrza są aranżacyjnie przemyślane i pozwalają na wyciszający relaks oraz wypoczynek.

Po trzecie:

 • W minimalizmie nie ma rzeczy nieistotnych. „Wszystko co robisz, jest warte zrobienia, a to, co zatrzymujesz – jest warte zatrzymania” (zgodnie z filozofią jednego z najpopularniejszych na świecie minimalistów, Leo Babuta). Dlatego minimalistyczny dom ma tak indywidualny, spersonalizowany charakter.

Po czwarte:

 • W minimalizmie za każdym razem, gdy pozbywasz się czegoś starego i niepotrzebnego, robisz miejsce na coś nowego i wspaniałego. Dlatego w Twoim domu nigdy nie zapanuje nieporządek, a wszystko ma swoje miejsce i swoją rolę.

Po piąte:

 • Jako minimalista wiesz, że nic nigdy się nie kończy – zawsze można coś poprawić i ulepszyć. Dlatego lubisz eksperymentować z aranżacjami i jesteś otwarty także na trendy, które minimalizm rozwijają i adaptują do modnych konceptów wnętrzarskich.

UWAGA! Pamiętajmy, że minimalizm to nie ascetyzm! To harmonia, ergonomia i praktycyzm, które możemy ubarwiać wtedy, kiedy chcemy przesunąć granice pomiędzy designem a posiadaniem.

Pytanie, na co możemy pozwolić sobie w minimalistycznym wnętrzu?

 • W minimalizmie, mimo pewnej prostoty, dąży się do eksponowania tego, co dla nas ważne. Dlatego tak istotne są motywy przewodnie. Jeżeli masz swój ulubiony, pokaż go – poprzez określony wzór, fakturę lub kolor.

 • W minimalistycznym wnętrzu znajdziemy dość skromną paletę jasnych barw. Chcąc wprowadzić mniej oczywiste rozwiązania, można zdecydować się na jeden dodatek o mocniejszym charakterze. Wyeksponuj więc ścianę poprzez wyrazisty, odcinający się kolor lub dodatek (np. obraz o abstrakcyjnej formie).

Co do zasady, możesz łączyć ze sobą:

 • pasy o różnych szerokościach
 • duże wzory z małymi
 • kropki z paskami
 • formy geometryczne z tradycyjnymi motywami

W minimalizmie bardzo ważne jest dobrze zaprojektowane oświetlenie – mieszkanie ma sprawiać wrażenie przestronnego i jasnego. Tym bardziej można zdecydować na kilka źródeł oświetlenia, w tym nawet stylowy żyrandol czy lampę z efektownym kloszem.

 • W minimalistycznym wnętrzu znajduje się dość mało dodatków tekstylnych. Nie dotyczy to jednak poduch – dlatego możesz ożywić kanapę licznymi poduszkami, o ile utrzymasz je w jasnych, stonowanych barwach.

Minimalistyczna aranżacja absolutnie nie jest nudna, jednak decydując się na pracę z architektem zobaczysz, jak Twoje proste mieszkanie stanie się jeszcze bardziej wysublimowane i zgodne z Twoim „ja”. W przypadku tego typu projektów pole do popisu jest ogromne, a zabawa dodatkami do wnętrza – inspirująca dla każdej ze stron.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź