11 maja 2018

Niebieskie migdały. Jaki kolor wybrać przy urządzaniu kuchni?

Maryla śpiewała o kolorowych jarmarkach, to ja napiszę może o kolorowych kuchniach. Kolor tworzy bowiem atmosferę wnętrza, wpływa na nasze samopoczucie i… apetyt! Dlatego urządzając kuchnię, powinniśmy zwracać szczególną uwagę na barwę ścian, mebli i sprzętów AGD.

Kuchnia urzadzona w kolorze bialym z drewnianym blatem i zoltymi frontami szafek

Właściwie dobrany kolor potrafi diametralnie odmienić każde wnętrze. I choć farby Dulux oferują aż 81 kolorów inspirowanych najpiękniejszymi zakątkami świata, to w polskich kuchniach nadal dominuje klasyczna biel; jeżeli wierzyć statystykom, kuchnię w tym kolorze posiada prawie co drugi z nas! Trudno się temu dziwić: biel stanowi dobre tło dla innych kolorów, odbija światło, rozjaśnia i optycznie powiększa niewielkie pomieszczenia. Decydując się na białą kuchnię, zyskujemy pewność, że nigdy nie wyjdzie ona z mody.

Jaki kolor do pomieszczeń kuchennych?

Generalnie zasada jest prosta: im mniejszą posiadamy kuchnię, tym jaśniejsze barwy powinniśmy w niej stosować. Jasne kolory – biel, pastele, jasne odcienie szarości – są w stanie skutecznie rozjaśnić nawet ciemną, pozbawioną dopływu naturalnego światła kuchnię (tu przeczytasz więcej: rola okien w aranżacji wnętrz).

Kuchnia urzadzona w kolorze bialo-czarnym z drewnianym blatem

Popularna, szczególnie w zestawieniu z bielą, jest czerń, choć kolor ten niesie ze sobą pewne ryzyko. Zbyt duża ilość czerni może bowiem optycznie pomniejszyć pomieszczenie, zaciemnić je i zwyczajnie przytłoczyć. Z drugiej strony warto zaryzykować i pobawić się kontrastem bieli z czernią, bo jasne wyposażenie dodatkowo zyskuje na ciemnym tle – biel wydaje się wtedy jeszcze bielsza. Generalnie czarno-białe kuchnie sprawiają wrażenie czystszych i bardziej uporządkowanych.

Kuchnia urzadzona w energicznych kolorach, zieleni i slonecznej zolci

Daj kolorowi zielone światło

Urządzanie kuchni w kolorze to opcja dla osób, które nie boją się ryzyka. Jaki kolor do kuchni wybrać? Przed podjęciem finalnej decyzji, warto zadać sobie następujące pytanie: czy chcemy, żeby nasza kuchnia rzucała się w oczy? Jeżeli tak, to wyeksponujmy ją za pomocą barw, które nie występują w jadalni. Dyskretna kuchnia to natomiast kuchnia, która zgrywa się kolorystycznie z wystrojem całego wnętrza.

Kuchnia urzadzona w tradycyjnej bieli z elementami czerwieni

Przy urządzaniu kuchni należy pamiętać, że barwy otoczenia, w którym spożywamy posiłki, bezpośrednio wpływają na nasz poziom łaknienia. Kolory czerwony i pomarańczowy na przykład pobudzają apetyt i powodują, że chętniej sięgamy po posiłki. Chcielibyśmy zrzucić kilka zbędnych kilogramów? W takim razie zdecydujmy się na błękitną kuchnię. Kolor niebieski bowiem, w przeciwieństwie do zieleni (sałata, ogórki) i czerwieni (papryka, jabłko), nie jest naturalnym kolorem żywności, dzięki czemu skutecznie eliminuje uczucie łaknienia. Generalnie zimne kolory zdają się lepiej gasić pragnienie niż kolory ciepłe.

Uwaga: jeżeli kolor wydaje się nam za mocny lub zbyt ciemny, to pomalujmy nim tylko jedną ze ścian. Tego typu akcent będzie się wyróżniał i przykuwał wzrok, ale nie zdominuje całego pomieszczenia. Kolor do kuchni możemy wprowadzić również za pomocą szklanych paneli kuchennych.

Kuchnia urzadzona w nowoczesnym stylu, polaczenie bieli, czerni i zoltego

Urządzanie kuchni

Przepisów na kolor w kuchni jest wiele, ale najlepiej po prostu zachować zdrowy rozsądek i wybrać takie barwy, wśród których będziemy się najlepiej czuć. Miejmy jednak na uwadze, że kolor kuchni powinien odpowiadać gustom wszystkich domowników.


Komentarze

 • Beatrycze

  Nie sądziłam że żółty kolor może tak pięknie prezentować się w kuchni. Muszę sobie zapisać te zdjęcia. Będą moja inspiracją na przyszłość.

 • Czarek

  Teraz króluje biel i czerń a nasi rodzice mieli segmenty kuchenne w okleinie.

 • Yolatna

  Kuchnia z pierwszego zdjęcia – petarda.Niby biel połączona z czernią, niby oklepane rozwiązanie, ale w pewnym stopniu mnie zaskakuje. Te czarne płytki w połysku oraz uchwyty szafek robią całą robotę.

 • Full of color

  Moim zdaniem kolor w kuchni nie jest dobrym rozwiązaniem. Zbyt szybko się "opatrzaja" I szybko myśli się o zmianie. Wybór bieli, czerni czy szarości jest zdecydowanie bezpieczniejszym wyborem na lata.

 • Szufelka

  Biel i czerń może pięknie się prezentują w katalogu ale to nie są kolory do kuchni. Na codzień to połączenie kolorystyczne męczy. Goście oczywiście są zachwyceni ale to nie jest rozwiązanie na dłuższą metę. Ono po prostu się nudzi.

 • Martha

  Najgorsze jest to że kolory na próbkach frontów prezentują się diametralnie inaczej niż na większym formacie. I takim sposobem szara kuchnia może się okazać granatowa. A słoniowy odcień bieli staje się dziwnym beżem.

 • Izuu

  Dokładnie zgadzam się z @Martha. Nasza wymarzona kuchnia może się okazać naszą zmorą przez kilka dobrych lat.

 • Betty

  Białe szafki plus drewniany blat to najczęściej wybierane przez Polaków rozwiązanie do kuchni. Gdzieś mi wpadł artykuł na ten temat. I stety bądź niestety należę do tej większości. Nie przejmuje się tym. Ważne że mi się podoba.

 • Grey 50 shades

  Oczywiście nie można zapominać o naszej ulubionej przez ostatnich kilka lat szarości i jej pięćdziesięciu twarzach albo i więcej. Szara kuchnia jest chyba bardziej popularniejsza od bieli i czerni.

 • Peppa

  Nawet dla lepszych efektów mojej diety nie zdecydowałabym się na błękitną kuchnie. Kto w ogóle widział ten kolor w kuchni? Jakiś wymysł.

Zostaw odpowiedź

Może Cię zainteresować