12 maja 2015

Niestandardowe lampy Toma Dixona w aranżacji wnętrz

Oświetlenie stanowi ważny element wystroju wnętrz. Nie jest wyłącznie przedmiotem użytecznym jako źródło światła, ale również ważnym elementem dekoracyjnym, co staraliśmy się Państwu uzmysłowić w jednym z poprzednich artykułów. Przy aranżacji mieszkania warto zainteresować się, jakie trendy w doborze lamp królują obecnie w wystroju wnętrz.

Lampy Toma Dixona w aranzacji wnetrza salonu w stylu nowoczesnym

Jednym ze sławnych projektantów wnętrz zajmującym się w dużej mierze oświetleniem jest Tom Dixon. Kariera Brytyjczyka urodzonego w 1959 roku rozpoczęła się przez przypadek. Porzucił on edukację w Chelasea School of Art i zaczął grać na gitarze basowej w zespole Funkapolitan. W 1983 roku wskutek wypadku motocyklowego złamał nogę. Czas rekonwalescencji oznaczał dla niego zdobycie nowych zainteresowań – próbując naprawić motocykl odkrył radość ze spawania. Tom Dixon przedostał się do świata designu tworząc w myśl zasady Do-It-Yourself spawane krzesła – popularne S Chair i Pylon Chair, które zdobyły duże uznanie nabywców.

Rozpoczął kolaborację z takimi markami jak Eurolounge czy Habitat, współpracował z Michaelem Youngiem czy Gulio Cappelinim. Podjął też pracę w Artek – u fińskiego producenta mebli działającego od lat 30. dzięki architektowi Alvarowi Aalto, który markę stworzył. Tom Dixon zdobył szereg wyróżnień i nagród, m.in. uzyskał tytuł projektanta roku przyznawany przez London Design Museum, czy nagrodę za najlepszy projekt oświetleniowy podczas ICFF Show.

Niestandardowe lapmy Toma Dixona w aranzacji wnetrza wedlug Perfect Space 10

Na polu oświetlenia jednym z najbardziej rozpoznawalnych projektów jego autorstwa jest linia wiszących lamp Copper Shade. Wypuszczono ją na rynek w 2005 roku. Miedziane lampy podczas procesu metalicznej waporyzacji uzyskują perfekcyjną lustrzaną powierzchnię, odbijającą otoczenie, w którym zostają umieszczone. Doskonale nadają się zatem do dużych, minimalistycznie urządzonych przestrzeni. Sprawdzają się zarówno użyte pojedynczo, jak również zawieszone w klasterze.

prefctspace-aranzacja-wnetrza-z-lampami-o-niestandardowym-ksztalcie

 

Grupowe sytuowanie lamp jest znakiem rozpoznawczym marki Tom Dixon. Popularną aranżację wykorzystywaną przez architektów z Perfect Space jest linia lamp wiszących Beat Lights w klasycznych wariantach kolorystycznych: białym, szarym, czarnym oraz w odcieniu mosiądzu. Powstanie projektu tych lamp jest bardzo interesujące. Pomysł na linię Beat zaprojektowaną i wprowadzoną na rynek w 2007 roku pojawił się w trakcie podróży do Indii, gdzie Tom Dixon wybrał się wraz ze swoimi studentami z Royal College. Mieli wspólnie zastanowić się nad tym, jak aranżacja wnętrz wpływa na utrzymanie różnych kultur i narodów. Spędzili zatem dużo czasu z majsterkowiczami, zajmującymi się obróbką mosiądzu i innych materiałów, dzięki czemu poznali nieznane im wcześniej metody takiej pracy. Stanowią one dziedzictwo indyjskiej kultury i posiadają ogromne walory estetyczne przez co Tom Dixon zdecydował się wykorzystać je w swoich pracach. Kształt lamp zainspirowały tradycyjne indyjskie naczynia na wodę. Wykonane z mosiądzu lampy Beat reprezentują wysoką jakość wykonania jak i gwarantują niezapomniane doznania estetyczne.

Poza projektowaniem lamp Tom Dixon poświęca się się aranżowaniu wnętrz, tworzeniu i projektowaniu mebli, a także akcesoriów wnętrzarskich. W celu zapoznania się z jego interesującą działalnością zachęcamy do odwiedzenia jego strony internetowej.

Komentarze

  • Marysia lampy cleoni

    Kurcze faktycznie dość nowatorskie. Ale spodobała mi się lampa na ostatnim zdjęciu. Super musi wyglądać nad blatem kuchennym.

  • Coraz lepsze są te nowoczesne wzory. W widocznych na zdjęciach aranżacjach wszystko zostało świetnie spasowane.

  • Lampy prezentują się świetnie ale nie wydaje się, by jakość światła, które dostarczają była na tyle duża i wystarczała na co dzień.

Zostaw odpowiedź