06 maja 2022

Nowy Ład – najpiękniejsze projekty domów do 70m2

Program „Mój dom 70m2” otworzył zupełnie nowe możliwości budowy małych domów. Dziś można to zrobić zdecydowanie szybciej, taniej i łatwiej, niż przed reformą. Do budowy takiego domu nie potrzeba bowiem ani pozwolenia na budowę, ani dziennika budowy, ani nawet kierownika budowy. Wystarczy zgłoszenie budowy oraz projekt domu.

70m2 to dobry metraż zarówno dla singla, jak i pary oraz 3-4-osobowej rodziny. Na takiej powierzchni ze spokojem zaaranżujemy trzy pokoje, w tym sypialnię, pokój dziecka lub gabinet, salon, jak i otwartą czy półotwartą kuchnię. Aby wybudować taki dom, nie jest potrzebna duża działka.

UWAGA!

Choć metraż nieruchomości może być porównywalny z kawalerką (istnieją projekty domów o powierzchni użytkowej ok. 40m2), budując własny dom zyskujesz coś bezcennego – prywatność, niezależność oraz dostęp do własnej strefy zielonej.

Mały, przytulny domek, czyli 42m2 powierzchni użytkowej

Zaczynając od najmniejszych metraży, warto zwrócić uwagę na projekt Muratora o nazwie Miarodajny (wariant IX). Ten niewielki domek o powierzchni użytkowej 42m2 możesz zbudować już na działce o wielkości 15,90 x 16,20 m. Jego zaletą jest możliwość zaadoptowania poddasza, dzięki czemu zyskasz dodatkowe 20m2. Poza tym to opcja idealna, jeżeli masz mały budżet.

Zaglądając do wnętrza, układ pomieszczeń jest bardzo ciekawy. Autorzy projektu zadbali o to, aby znalazła się w nim funkcjonalna sypialnia oddzielona od strefy dziennej drzwiami przesuwnymi. Choć salon jest niewielki, pomieści zarówno kanapę, jak i stół jadalniany. Osobna kuchnia to atut dla osób, które od projektu małego wnętrza oczekują praktycznego układu pozwalającego na to, aby każdy w domu miał dostęp do prywatności.

Fot: Murator

Ze świetlikami, czyli rozwojowy projekt dla rodziny

Świetną propozycją jest projekt Muratora – Ze świetlikami (wariant I). Nazwa powstała ze względu na bardzo dobrze doświetloną, otwartą na taras strefę dzienną. Poza tym, ten parterowy domek o powierzchni użytkowej 48,9m2 daje niesamowite możliwości, pozwalając na budowę etapową. Co to oznacza? Że młoda rodzina może na początek poprzestać na pierwszym etapie, podczas którego zbuduje dom z pokojem dziennym i aneksem kuchennym, łazienką oraz sypialnią. Co ważne, dzięki prostej bryle i niewyszukanym materiałom wykończeniowym, nawet przy obecnych cenach, taka budowa będzie stosunkowo tania.

W drugim etapie autorzy projektu proponują wydłużenie bryły budynku do linii L, co pozwoli na powiększenie obecnej sypialni i dodanie jeszcze jednego pokoju.

UWAGA! Projekt ma jeszcze jedną zaletę – to funkcjonalna wiata pozwalająca na osłonięcie samochodu przed czynnikami atmosferycznymi.

Fot. Murator

Dom w kruszczykach dla nowoczesnej rodziny

Dom w kruszczykach od Archona to bardzo ciekawy projekt stawiający na nowoczesny design. Na 51m2 architekci zdołali umieścić wiatrołap, hol, salon z aneksem kuchennym, łazienkę z oknem oraz dwa pokoje. Mimo niewielkiego metrażu, optymalny układ przestrzeni pozwala na estetyczne oddzielenie strefy dziennej oraz strefy nocnej. W samym salonie jest wystarczająco miejsca na to, aby postawić w nim wygodny wypoczynek, z kolei kuchnia w kształcie litery L posiada wystarczającą powierzchnię roboczą i do przechowywania. W kuchni znajduje się także miejsce na stół rodzinny.

Bardzo estetycznie przedstawia się projekt budynku z zewnątrz. Monochromatyczne kolory podkreślają nowoczesny design, a umieszczona wzdłuż bocznej linii domu strefa letnia pozwala na rodzinny wypoczynek na świeżym powietrzu.

Fot. Archon

Dla 3-4 osobowej rodziny – Chatka 2

Ciekawym projektem domu dla 3-4 osobowej rodziny jest Chatka 2 autorstwa MG Projekt. Ten 65 metrowy budynek z poddaszem użytkowym sprawdzi się zarówno jako dom całoroczny, jak i domek letniskowy. Jego architektura jest bardzo ładna, nawiązująca stylem do klimatu podhalańskiego. To przede wszystkim dwuspadowy dach, duża ilość drewna w elewacji oraz kamienne okładziny.

Zaletą projektu są także duże przeszklenia w salonie, dające wyjście i widok na taras oraz ogród. Poza tym w salonie uroku dodaje umiejscowiony pod schodami kominek oraz widok na półotwartą kuchnię. Co ciekawe przy tym metrażu, na poddaszu udało się umieścić aż trzy sypialnie oraz łazienkę.

UWAGA! Do tego projektu można zamówić szereg udogodnień, które rozszerzą funkcjonalność budynku oraz zwiększą jego energooszczędność. To na przykład możliwość zamontowania ogrzewania podłogowego, wyposażenia budynku w kotłownię na paliwo stałe, a nawet możliwość zainstalowania odkurzacza centralnego.

Fot. MG Projekt

Planując budowę domu warto mierzyć siły na zamiary, szczególnie że nie zawsze duży metraż jest nam potrzebny. W przypadku singla, pary czy małej rodziny dom o powierzchni do 70m2 może być całkiem zasadny. Nie tylko budowa takiej nieruchomości będzie tańsza, ale oszczędzisz także na zakupie działki czy późniejszej eksploatacji. Jeżeli mądrze podejdziesz do zaaranżowania takiego wnętrza, możesz uzyskać więc przestrzeń, w której będzie się Tobie dobrze żyć przez wiele lat.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź