26 marca 2021

Ogrodowe trendy – tak będziemy urządzać modne strefy outdoor

W dzisiejszej rzeczywistości, kiedy spędzamy w domach coraz więcej czasu, posiadanie własnego skrawka ziemi to prawdziwy skarb. Tym bardziej zobacz, jak w tym roku będziemy urządzać piękne ogrody – co będzie najmodniejsze i co dla Ciebie zrobimy, aby można było cieszyć się swobodą kontaktu z naturą we własnej, przydomowej przestrzeni.

Tegoroczne trendy mówią jasno – ogród to nie odrębna strefa przynależąca do domu, ale naturalne przedłużenie salonu. Miejsce, w którym można odpocząć, spędzić czas z rodziną, przyjąć znajomych, wyprawić kameralne party. Idąc w myśl ten idei, ogród staje się drugim salonem, który podobnie jak ten tradycyjny, musi być urządzony pragmatycznie, łącząc design z funkcjonalnością. Zastanawiasz się, jak to zrobić?

UWAGA!

Urządzanie ogrodu to niełatwe zadanie – wymaga dobrego zmysłu oraz świadomości, jak dobrze zagospodarować budżet. Dlatego najlepiej jest zwrócić się do fachowców – architektów krajobrazu i wnętrz, którzy zaprojektują strefę outdoor pod Twoje oczekiwania i możliwości finansowe oraz pomogą w doborze materiałów, które będą trwałe i dobrze dopasowane do specyficznych uwarunkowań danej przestrzeni.

Po pierwsze – najmodniejsze konstrukcje tarasowe

Podobnie jak w salonie, na tarasie nie może zabraknąć wygodnych i funkcyjnych mebli. Myślę, że w tym sezonie będzie dominować bardzo praktyczny technorattan oraz nowość – meble w stylu włoskim (wykonane m.in. z drewna tekowego). Oczywiście nadal trendy pozostaną praktycznie niezniszczalne meble na aluminiowych stelażach.

Wiem, że dla wielu z Was tej wiosny i lata ogród stanie swoistym mikrobiurem, dlatego taras powinien pozwalać na wygodne wykonywanie pracy w towarzystwie natury. Tym samym planuję jeszcze baczniejszą uwagę przywiązać do wyboru nie tylko mebli, ale i dodatków. To, co będę polecać to praktyczne zadaszenia, które będą chronić przed promieniami słońca oraz drobnym deszczem. Może to być albo designerska pergola albo oryginalny żagiel tarasowy.

UWAGA!

Na tarasach nie zabraknie wypełnionych miękkimi poduchami podwieszanych siedzisk oraz hamaków w stylu boho.

Po drugie – wiodąca kolorystyka

Szarość to najmodniejszy kolor według Instytutu Pantone, a to świetna wiadomość dla urządzających przydomowe tarasy, balkony czy ogrody. To bowiem doskonały kolor dla outdoorowych mebli, które utrzymane w tej barwie nie dość, że kapitalnie komponują się z ogrodową zielenią i tarasowym, naturalnym drewnem, to jeszcze są zdecydowanie łatwiejsze do utrzymania w czystości.

Poza tym szarości świetnie sprawdzą się w małej architekturze ogrodowej. Szukając przykładów, warto wspomnieć choćby o kostrzewie sinej, starzcu popielatym czy smagliczce. Doskonale skomponują się z kwiatami w drugim kolorze wskazanym przez Pantone, czyli jasnym odcieniem żółci.

UWAGA!

Obok sprawdzonego drewna naturalnego i kompozytowego, w tym sezonie na tarasowych podłogach pojawia się także beton architektoniczny. Utrzymany w eleganckiej szarości będzie pięknie pasować do tegorocznych trendów kolorystycznych.

Po trzecie – eco garden

Pamiętacie przydomowe ogródki naszych rodziców? Ten eko trend znów wraca do mody. Myślę, że został zapoczątkowany przez lockdown, który uświadomił ludziom, jak ważne jest zdrowe podejście do życia i jak dobrze jest być w choć minimalnym stopniu samowystarczalnym.

Dziś uprawa ogrodu to nie tylko atrakcyjny sposób na spędzanie wolnego czasu, ale i możliwość bardzo satysfakcjonującego dostępu do własnoręcznie zasadzonych i wypielęgnowanych – pysznych i zdrowych – warzyw i owoców. Taki ogródek to też fenomenalny akcent w strefie outdoor, który ubogaci każdą przestrzeń.

UWAGA!

Jeżeli nie masz miejsca na warzywiak postaw doniczki wieszane na panelach ściennych. Możesz w nich zasadzić zioła czy mniejsze warzywa i cieszyć się owocami własnych upraw.

Po czwarte – długowieczność

Oprócz własnego warzywniaka, obecnie trendy jest wydzielanie przestrzeni na tzw. „dziki ogród” (choć nie jest to jeszcze mocno popularne rozwiązanie). W wydzielonym miejscu pozostawia się niewielkie pole łąki kwietnej i gęstych krzewów, które mają być rajem dla owadów i schronieniem dla ptaków. Wprawna ręka ogrodnika dba wtedy, aby część permakulturowa pozostawała naturalna (ale nie stała się jednocześnie miejscem zaniedbanym, w którym np. jeden ekspansywny gatunek roślin wyprze inne).

UWAGA!

Hitem 2021 są rośliny wieloletnie, które nie przekwitają i co roku odradzają się wraz z nadejściem pierwszych promieni słonecznych zwiastujących wiosnę.

Poznaj najmodniejsze style ogrodowe 2021:

  1. Ogród rustykalny: dominuje w nim swoboda i pozorne nieuporządkowanie. Meble są wykonane z naturalnych materiałów. Dekoracje małej architektury mogą mieć pełną gamę pastelowych kolorów oraz nieograniczony koncept kształtów i form.
  2. Ogród angielski: to elegancka wersja ogrodu wiejskiego, w którym znajdziemy wyrafinowane rzeźby oraz elementy wodne. Trawnik powinien być aksamitny z wydzieloną strefą na tzw. ogród kuchenny z ziołami i warzywami.
  3. Ogród naturalistyczny: bogaty w duże, swobodnie rosnące drzewa i inne formacje roślinne stworzone na bazie już rosnących okazów lub wykreowane sztucznie, metodą piętrowego sadzenia roślin.

Pamiętaj, im szybciej zadbasz o aranżacje strefy outdoorowej, tym szybciej będziesz mógł się cieszyć wypoczynkiem na świeżym powietrzu gdy nadejdą pierwsze wiosenne, ciepłe dni.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź