17 lutego 2022

Oświetlenie wnętrza – poznaj podstawowe zasady i uniknij błędów

Odpowiednie oświetlenie w domu czy mieszkaniu ma wręcz fundamentalne znaczenie. Dlatego projektanci przywiązują do tej kwestii tak wiele uwagi. Pamiętaj, że od tego zależy czy pokoje będą spełniały swoją funkcję – służącą codziennej pracy, nauce, zabawie czy relaksowi.

Najważniejszą zasadą projektowania oświetlenia we wnętrzach jest ta, zgodnie z którą w każdym pomieszczeniu powinny znajdować się trzy warstwy światła:

Oświetlenie ogólne

Zadaniem oświetlenia ogólnego, nazywanego inaczej oświetleniem centralnym czy rozproszonym, jest zadbanie o równomierne światło w całym pomieszczeniu. Ten typ oświetlenia ma zastąpić światło dzienne, a to, jaki rodzaj wybierzemy głównie zależy od wielkości pokoju.

 • W dużym salonie konieczne będzie zastosowanie kilku/kilkunastu punktów oświetlenia na suficie lub kilka lamp wiszących.
 • W małym pokoju można zdecydować się na centralną lampę z kilkoma żarówka

Oświetlenie funkcyjne

Oświetlenie funkcyjne zapewnia dostęp do światła w wybranych punktach. Taki typ oświetlenia stosuje się np.:

 • w kuchni – nad blatem lub wyspą
 • w pokoju ucznia czy gabinecie – przy biurku
 • w łazience lub przy toaletce – nad lustrem
 • w sypialni – przy łóżku

Oświetlenie dekoracyjne

Dzięki oświetleniu dekoracyjnemu możesz zadbać o odpowiedni, klimatyczny nastrój we wnętrzu. Możesz także wykorzystać je do podkreślenia wybranych dekoracji, przedmiotów czy ozdób. To np.:

 • lampy skierowane na obraz wiszący na ścianie
 • podświetlenie ledowe półek ściennych

Jak wybrać właściwy rodzaj oświetlenia?

Istnieje kilka rodzajów oświetlenia do domów. Każde z nich spełnia swoją wyjątkową, określoną rolę we wnętrzu:

 • Oprawy podtynkowe, zwykle z regulowanym kierunkiem padania światła, to jedno z najpopularniejszych rozwiązań oświetleniowych do domu. Takie oprawy dają podobnie dużo światła, jak w przypadku światła dziennego.

 • Alternatywą są oprawy sufitowe natynkowe. To na przykład reflektory czy plafony. Mogą być jedno lub kilkupunktowe. Mogą też występować w ciągu (wtedy to sufitowe listwy oświetleniowe).
 • Popularnym rozwiązaniem są listwy oświetleniowe ścienne, które dają światło skierowane ku górze lub w dół (to efekt przyciemnionego pomieszczenia). Takie oświetlenie wykorzystuje się, jeżeli chcesz zbudować odpowiedni nastrój w pokoju. Dobrze jest, gdy żarówki mają ciepłą barwę (temperatura barwowa od 2700 do 3200 [K]), która ułatwia relaks i odpoczynek.
 • Oczywiście nie możemy zapomnieć o klasycznych lampach wiszących i żyrandolach, które spełniają się nie tylko rolę funkcyjną, ale są równie piękną dekoracją we wnętrzu.

 • Dodatkowo opcjami oświetlenia wnętrza są lampy biurkowe, podłogowe i stołowe. Ważne, aby w ich przypadku zastosować żarówki o dużej mocy i chłodnej barwie (temperatura od 5400 do 7000 [K]) i dość dużej mocy – dzięki temu wzrok nie będzie męczyć się w czasie czytania czy pracy.

PAMIĘTAJ!

 • Jeżeli aranżujesz oświetlenie w dużym pomieszczeniu, warto postawić na kilka źródeł światła. Sprawdzi się np. żyrandol umieszczony w centralnym punkcie pokoju oraz kilka kinkietów na ścianach.
 • Jeżeli aranżujesz oświetlenie w małym salonie, sprawdzą się lampy sufitowe o neutralnej barwie i rozproszonym świetle. To pewien kompromis w próbie uzyskania pomieszczenia, w którym można zarówno odpoczywać, jak i pracować.

Jak nie popełnić błędów podczas planowania oświetlenia w domu?

Z doświadczenia wiem, że błędy związane z oświetleniem najczęściej pojawiają się w momencie, kiedy nie ma dobrego projektu wnętrza. To np.:

 1. Niedobranie liczby źródeł światła do wielkości i wymagań pomieszczenia (w efekcie pomieszczenie jest niedoświetlone).
 2. Niedopasowanie rozmiaru lamp do metrażu pomieszczenia (np. zbyt mała lampa do dużego salonu i odwrotnie – zbyt duża lampa do małego pomieszczenia).
 3. Złe umiejscowienie źródeł światła w stosunku do mebli (np. lampa zawieszona obok a nie centralnie nad stołem, nierówno rozstawione względem lustra kinkiety w łazience).
 4. Brak odpowiedniej liczby kontaktów i gniazd (np. chcemy zawiesić kilka lamp a mamy jedno gniazdo)

Pamiętaj, że każdy błąd na etapie planowania oświetlenia we wnętrzu będzie kosztowny. Dlaczego? Ponieważ zmiana będzie generować konieczność przeprowadzenia remontu – polegającego np. na zmianie położenia punktów świetlnych czy ponownego rozprowadzenia kabli w ścianach i suficie. To to będzie kosztować i czas, i pieniądze.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź