02 września 2022

Piwnica w domu: sprawdzamy wady i zalety

Każda dodatkowa przestrzeń w domu to więcej miejsca do przechowywania czy zaaranżowania na własne potrzeby. Czy taki komfort może dać piwnica? Czy w obecnych czasach to dobre, funkcjonalne i użyteczne rozwiązanie?

W latach 80-tych budowa domów podpiwniczonych była wręcz standardem. Wtedy piwnica pełniła rolę kotłowni bądź służyła jako miejsce do przechowywania żywności czy opału. Dziś jej rola jest zgoła inna. To dodatkowa przestrzeń, którą można przeznaczyć na:

– pomieszczenia użytkowe: np. pralnię, suszarnię, magazyn większych sprzętów (np. ogrodowych)

– pomieszczenia rozrywkowe: np. siłownię, pokój gier czy kino domowe

– domowe SPA z jacuzzi

– piwniczkę na wino

Piwnica to też świetne miejsce na garaż oraz funkcjonalna opcja, gdy działka jest niewielkich rozmiarów i nie pozwala rozbudować bryły budynku w poziomie.


Pinterest: plankandpillow.com

WAŻNE!

Decyzję o podpiwniczeniu domu należy podjąć już na etapie projektu. Pomoc doświadczonego architekta jest tutaj nieoceniona. Dlaczego? Ponieważ projekt domu z podpiwniczeniem musi uwzględniać specyfikę ukształtowania terenu. Do podjęcia decyzji potrzebna jest zatem:

  1. Dokładna analiza poziomu wód gruntowych, przy czym wody gruntowe muszą znajdować się poniżej poziomu planowanej podłogi.
  2. Dokładna analiza położenia terenu. Tu warto wiedzieć, że pochyłe ukształtowanie terenu, przy spadku wynoszącym ok. 1,5 m, daje doskonałe warunki do podpiwniczenia budynku. Unika się wtedy konieczności wyrównywania terenu, co więcej – piwnica stanowi odpowiednie zabezpieczenie przed spływającymi wodami opadowymi.

Poza tym warto uwzględnić charakterystykę bryły budynku, który chcesz postawić. Jeżeli będzie to rozłożysty dom parterowy, z mnóstwem miejsca na dodatkowe pomieszczenia, stworzenie dodatkowej przestrzeni techniczno-użytkowej pod budynkiem raczej nie będzie mieć racjonalnego uzasadnienia.


Pinterest trendey.com

Jakie są wady domu z piwnicą?

Wady związane są z wyższymi kosztami. Zapłacisz więcej zarówno za budowę domu (należy liczyć ok. 30% więcej niż w przypadku domu parterowego), jak i jego wykończenie. Nieco większe mogą być także koszty eksploatacyjne związane z tym, że piwnica wymaga używania sztucznego oświetlenia oraz dodatkowego grzania (przepisy nakazują, aby pomieszczenia podpiwniczone były przynajmniej częściowo ogrzewane). Tym samem koszty eksploatacyjne w przypadku domów z piwnicą są wyższe o ok. 15-20% w porównaniu do kosztów utrzymania domów parterowych.


Pinterest: Casa Vogue

Z drugiej jednak strony piwnica to dodatkowa przestrzeń, która przyda się w każdym domu. Jej wartość doceniają szczególnie te osoby, które mają dom na małej lub pochyłej działce. Oszczędzają bowiem miejsce wokół domu, zachowując pożądany metraż oraz zabezpieczają budynek przed wodami opadowymi.


Pinterest: cherringtonchatter.com

Jeżeli dopiero stoisz przed wyborem miejsca budowy domu – dobrze zastanów się, czy budynek z piwnicą to dobre rozwiązanie dla Ciebie. Pamiętaj bowiem, że decydując się na budynek podpiwniczony możesz kupić mniejszą, a zatem tańszą działkę. Poza tym taki dom będzie miał większą wartość rynkową niż jego parterowa alternatywa. To ważne, jeżeli kiedyś zdecydujesz się na sprzedaż i przeprowadzkę w inne miejsce.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź