13 grudnia 2019

Południowa Obwodnica Warszawy – czy ceny w Miasteczku Wilanów wzrosną?

Budowa nowej obwodnicy w Warszawie to temat, o którym żywo się rozmawia w samej stolicy oraz okolicach. Budzi ona tyle samo wątpliwości, co nadziei, zwłaszcza, kiedy bierzemy pod uwagę rynek nieruchomości. Jako że nowa obwodnica przebiegać będzie przy Wilanowie, mieszkańcy tejże dzielnicy żywo dyskutują o możliwych podwyżkach cen na łamach internetu. Czy ceny na Miasteczku Wilanów, pożądanym celu przeprowadzek, wzrosną z powodu nowopowstającej inwestycji?

Dlaczego boi się akurat Wilanów?

Nowa obwodnica przebiegać będzie tuż pod Wilanowem, więc jego mieszkańcy na pewno odczują jej wpływ na komunikację miastową. Istnieje nadzieja na to, że rozładuje ruch w godzinach szczytu, ponieważ Warszawiacy często skarżą się, że ulice są nieprzejezdne. Zwłaszcza dotyczy to rezydentów Ursynowa oraz Wilanowa, którzy sąsiadują z budowaną obwodnicą, jednak nim cały projekt się zakończy, wyrażanych jest wiele wątpliwości.

Co mówią sąsiedzi?

„Pęka mi głowa od spalin, hałasu. Wzdłuż ul. Stryjeńskich ciągnie się sznur samochodów. Trwają uciążliwe prace na skrzyżowaniu Płaskowickiej i Stryjeńskich. Makabra” …pisze pani Ania na grupie “Południowa Obwodnica Warszawy – Ursynów” w serwisie Facebook. „Czas leci, mieszkańcy Ursynowa na tym cierpią.. Też chciałbym, żeby budowa skończyła się jak najszybciej”…wtóruje jej pan Krzysztof. Jak można łatwo zauważyć, okoliczni mieszkańcy skarżą się na warunki powstałe na skutek prac budowlanych. A warunki te nie mają się w najbliższym czasie poprawić, bo prace potrwać mają jeszcze przynajmniej przez cały rok 2020. Nie jest jednak aż tak przerażająco w perspektywie dla Wilanowa. Firma Meliorant, podwykonawca, buduje rurociąg, którego zadaniem będzie odprowadzanie deszczówki do Wisły. Co to oznacza? Woda przestanie zalewać Wilanów, a więc to naprawdę kusząca perspektywa.

Czy ceny nieruchomości wzrosną?

W gruncie rzeczy ciężko mi podać prawidłową odpowiedź. Natknąłem się na tak skrajnie różne opinie, że trudno jest nawet sformułować trend tych przewidywań.

Część deweloperów twierdzi, że tak, ceny wzrosną, z powodu tego, że dla osób zmotoryzowanych obwodnica to duże ułatwienie komunikacyjne. Ułatwienie komunikacyjne zaś to jeden z czołowych czynników, które biorą pod uwagę osoby rozważające przeprowadzkę, zaraz po cenie i bliskości innych udogodnień. Korzystają z tego deweloperzy, którym zdarza się windować ceny mieszkań w dogodnej lokalizacji i/lub z dobrym dojazdem.

Druga grupa sprzeciwia się tym argumentom, tłumacząc, że hałas i zajęcie “zielonej” przestrzeni skutecznie odstraszą potencjalnych kupców. Z tego względu ceny mogą utrzymać się na tym samym poziomie, a nawet spaść. Niektórzy argumentują ten punkt widzenia trendem przy wynajmowaniu lub kupnie mieszkania, który zakłada bycie eko. Jak najdalej od zgiełku miasta, jak najbliżej przyrody, bez hałasu i spalin przemysłowych. Chcąc utrzymać wizerunek Miasteczka Wilanów jako enklawy nastawionej na społeczność i zieleń, część deweloperów może zechcieć obniżyć nieco ceny, by zachęcić do kupna, mimo bliskości zatłoczonej drogi.

Co przyniesie przyszłość z południową obwodnicą Warszawy?

Jak zazwyczaj przy tematach tego typu, nie jest łatwo wytypować idealnie. Sytuacja może zmienić się diametralnie w przeciągu kilku dni – czasem nawet w ciągu kilku godzin. Jeżeli zależy nam na kupnie mieszkania w Miasteczku Wilanów, warto trzymać rękę na pulsie. Jest to o tyle dobra dzielnica (także dla osób z zagranicy – o tym pisałem we wpisie “Czy Wilanów to dobra dzielnica dla obcokrajowców”), że wiedzieć, co się szykuje – nawet, jeżeli na tę chwilę to głównie domysły.

Komentarze

 • Mariusz

  Czas leci a mieszkańcy Ursynowa na tym cierpią… Na czym? Nie wiadomo kiedy zakończą ten odcinek, a z każdym dniem korki coraz większe

 • Tymek

  Temat nie do końca jest wyczerpany, z lekka tylko liźnięty i poprawny politycznie. Nie ma tego mięcha.

 • Sowa

  Do korków bym dodał hałas i kurz, dobrze że jest zima i większość czasu spędza się w mieszkaniu i okna zamknięte. Latem byłoby to nie do wytrzymania.

 • Jar00

  No pewnie ze wzrosną. Przez połączenie Z Ursynowem Wilanów sporo zyska. Będzie mógł korzystać z jego infrastruktury i nie będzie już na takim odludziu

 • Krzychu

  Co chwila podają inne informacje co do daty zakończenia prac. Tylko ludzi tym wkurzają. Jak mają zrobić to niech zrobią, a nie piszą że zrobią. Takie obietnice wyborcze.

 • Robert

  Planowo POW ma być gotowa w sierpniu 2020 roku. Czy komuś ta informacja pomogła czy zdenerwowała? he he

 • Roseta

  Jak ceny na ppsmiejskim blokowisku mogą wzrosnąć od jednej drogi? To nonsens

 • Marek

  Filtrów na razie nie ma i nie będą budowane regularnie, czemu to nie wiadomo. Nikt teraz tego nie pilnuje, a co dopiero jak skończą budować.

 • Przemek

  Droga ta bez wątpienia da więcej połączeń z Ursynowem, czego wszyscy nie mogą się doczekać

 • Lasota

  Jak powstanie POW, Wilanów przestanie już być taką enklawą, mieszkańcy albo trochę spuszczą z tonu i otworzą się na resztę Warszawy albo będą poruszeni faktem że im pod oknami będą spaliny produkować

 • Kruk

  Każdy kto kupował mieszkanie na Wilanowie wiedział, że ta obwodnica powstanie. I raczej oczekiwał jej z niecierpliwością niż obawiał. Zwłaszcza deweloperzy.

 • Trefl

  Odnoszę wrażenie, że te wszystkie artykuły o południowej obwodnicy Warszawy to jakaś sztuczna nagonka że strony deweloperów. Ceny mieszkań wzrosną, kupujcie teraz, bo braknie – głęboko ukryte hasła, niczym z artykułów sponsorowanych

 • Basia

  Wilanów Office Park zyska najwięcej na budowie obwodnicy. Ze względu na kiepski dojazd, wiele powierzchni biurowych nie jest wynajętych, a ludzie mają problem z dojazdem.

 • Jolanta

  Ceny mogą być obniżone jedynie tych mieszkań, które będą się znajdować najbliżej obwodnicy.

Zostaw odpowiedź