03 września 2021

Powrót do szkoły – aranżacje pokoju ucznia

Dla dziecka własny pokój jest najważniejszym pomieszczeniem w domu. To tu spędza czas na zabawie, nauce i odpoczynku. We własnym pokoju realizuje też swoje pasje i daje upust emocjom. Dlatego powinno być to miejsce otwarte na nowoczesny świat, funkcjonalne, urządzone zgodnie z trendami, a przy tym dające poczucie bezpieczeństwa. Jak o to wszystko zadbać?

Gdy dziecko idzie to szkoły, zmienia się cały jego światopogląd. Przychodzi czas na obowiązki, które musi realizować sumiennie i w terminie. Tym bardziej, aby ułatwić mu tę zmianę, warto stworzyć dziecku własną strefę w domu, w której będzie czuć się bezpiecznie i które będzie sprzyjać rozwijaniu jego kreatywności.

Idzie nowe!

Czas szkoły to pierwszy etap żegnania się z typowo dziecięcymi akcentami. Dlatego najpewniej, gdy zapytasz dziecko, w jakich kolorach chciałoby mieć swój pokój, nie opowie Ci o pastelowych różach, żółci i błękitach. Zamiast tego wybierze kolorowe szaleństwo lub stojący w opozycji minimalizm. Nie warto oponować, szczególnie że biele i przełamujące je szarości i czernie wcale nie muszą być nudne!

Co wybierze Twoje dziecko?

Monochromatyczne barwy w pokoju dziecka to neutralna baza, stanowiąca idealny podkład dla elementów dekoracyjnych. W czasie nauki zapewni spokój i harmonię, a podczas zabawy da możliwość przeżywania każdej przygody – w końcu dzięki dodatkom taki pokój w każdej chwili możesz zmienić w kryjówkę Spidermana czy zamek księżniczki.

Gdy jednak dziecko ma swoją pasję, warto ją wyrazić właśnie podczas urządzania pokoju. Świetnym na to sposobem są fototapety z motywami przewodnimi. Razem z dzieckiem możesz bawić się dekorowaniem takiego wnętrza. Twój syn kocha gwiazdy i opowieści o międzygalaktycznych podróżach? Wybierz tapetę z konstelacjami. Motywy leśne świetnie sprawdzą się z kolei w pokoju uczennicy, która uwielbia spacery i przyrodę.

Pamiętaj o odpowiednim umeblowaniu

W pokoju dziecka muszą znaleźć się odpowiednie meble, z których najważniejsze jest oczywiście dobrze dobrane biurko. Nie może być to przypadkowy mebel, dlatego warto go przetestować jeszcze przed zakupem. Podczas nauki dziecko musi mieć proste plecy, ręce powinny swobodnie opierać się o blat, łokcie o podpórki krzesła, a stopy – o podłogę.

UWAGA!

  • Możesz wybrać biurko regulowane na wysokość, wtedy będzie rosło razem z dzieckiem.
  • Ważne jest umiejscowienie biurka. Powinno stać pod oknem, dzięki czemu oczy nie będą się męczyć, a podczas przerw w nauce – dziecko będzie mogło zrelaksować wzrok widokiem za oknem.
  • Jeżeli nie masz takiej możliwości, ustaw biurko tak, aby światło padało z lewej strony – w przypadku uczniów praworęcznych, a w przypadku leworęcznych – odwrotnie.

Do pokoju dziecka warto wybrać meble o klasycznych formach, które ułatwią zachowanie porządku. Przydadzą się wszelkiego rodzaju organizery na przybory szkolne, kosze, skrzynie i pufy – pomocne, gdy chcemy mieć miejsce do ukrycia różnych drobiazgów. Generalnie – im bardziej zadbasz o to, aby w pokoju była przestrzeń sprzyjająca przechowywaniu, tym większa szansa, że będzie tu panował ład i porządek.

Komfortowe dodatki

Czas ucznia to pierwsze książki i lektury – tym bardziej warto zadbać o odpowiednie oświetlenie, nie tylko to przy biurku, ale i przy łóżku.

UWAGA!

Wybieraj żarówki o lekko chłodnej barwie, która dobrze wpływa na koncentrację i nie męczy wzroku. Błędem jest ciepłe oświetlenie, które powoduje że dziecko szybko poczuje cenność.

W pokoju dziecka przydadzą się także wszelkiego rodzaju półki i półeczki, na których dziecko będzie przechowywać swoje skarby i kolekcje. Świetnym i modnym pomysłem są także kosze zawieszone w nietypowych miejscach – np. na ramie łóżka.

Miejscem do siedzenia w pokoju ucznia może być nie tylko biurkowe krzesło czy łóżko, ale i wiszące siedzisko czy worki sako. Nauka na nich będzie zdecydowanie przyjemniejsza, a kiedy przyjdzie czas na odwiedziny innych dzieci – będą jak znalazł!

Pamiętaj, że pokój dziecka służy nie tylko do nauki, ale także do miłego spędzania czasu na zabawie – z rodziną czy przyjaciółmi z ławki. Niech więc nie zabraknie tu dziecięcych dekoracji i motywów, które będą pobudzać kreatywność i sprawiać, że miejsce to nie będzie zwykłym pokojem – a prawdziwym pokojem dziecka.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź