07 kwietnia 2015

Praktyczne urządzanie wnętrz – aranżacja ergonomicznej kuchni

Kuchnia jest sercem domu, dlatego warto dokładnie przemyśleć jej aranżację. Tym bardziej, że większe zmiany w jej obrębie byłyby kłopotliwe i kosztowne. Aranżację wnętrz, a zatem także kuchni, warto podzielić na zasadnicze etapy i na wstępie zastanowić się, jaki charakter kuchni nas interesuje.

Urządzanie wnętrz – kuchnia otwarta czy zamknięta

Podstawową kwestią, która determinuje kolejne, jest wybór, czy kuchnia ma być otwarta na pozostałe pomieszczenia czy zamknięta. Jeśli wnętrze pozwala na swobodę w tej kwestii, nie powinniśmy o tym decydować pochopnie i kierować się wyłącznie względami estetycznymi. Czasem jednak nie mamy zbyt wielu możliwości, jak np. w przypadku – kawalerki lub małego mieszkania – wtedy najlepszym rozwiązaniem jest kuchnia otwarta, ze względu na znaczną oszczędność miejsca w przypadku rezygnacji ze ścianek działowych. Urządzanie wnętrza takiej kuchni wymaga zwrócenia szczególnej uwagi na jej estetykę i zadbania, w miarę możliwości, o to, by nie była ona zagracona, aby widok z salonu czy jadalni był schludny. Wybór zamkniętej kuchni może być podyktowany różnymi aspektami. Esteci, którzy niechętnie wystawiają na widok gości domowe laboratorium, z pewnością wybiorą właśnie tę opcję. Za kuchnią zamkniętą przemawia również fakt, że zapewnia ona odseparowanie reszty mieszkania od zapachów generowanych przez kuchenne zabiegi. Aranżacja wnętrza w taki sposób, by kuchnia nie była oddzielona od pokoju dziennego, zachęca domowników bądź gości do zaangażowania się w to, co dzieje się w kuchni, a gospodarz nie czuje się odcięty od reszty towarzystwa. Dlatego jeśli lubisz wspólne gotowanie, nie przeszkadza Ci, że znajomi patrzą Ci na ręce, gdy przygotowujesz przekąski, zapewne odnajdziesz więcej plusów niż minusów otwartej kuchni.


perfectspace-otwarte-wnetrze-kuchni-daje-poczucie-przestrzeni


Urządzanie wnętrz praktycznych – wyspa w kuchni

Elementem aranżacyjnym, który może znaleźć się w kuchni i może okazać się bardzo przydatny, jest wyspa. Należy jednak pamiętać, że aby myśleć o wyspie, musimy mieć sporą kuchnię lub po prostu zrezygnować z części podłogi. Jednak czasem warto. Wyspa daje nam sporo dodatkowego blatu roboczego, którego nigdy za wiele dla pasjonatów gotowania. Wspólne przygotowywanie posiłków staje się wtedy wygodniejsze, a czynność ta, jak wiadomo, integruje – czy to z rodziną, czy ze znajomymi. Mając do dyspozycji wyspę, łatwiej też zorganizować pracę w kuchni. Umiejętne rozmieszczenie sprzętu AGD sprawia, że możemy ugotować posiłek czy upiec ciasto bez zbędnego biegania, straty czasu i energii. Wprawdzie aranżacja wnętrza kuchni pod wyspę jest bardziej skomplikowana, ponieważ trzeba przeciągnąć przyłącza hydrauliczne i elektryczne spod ścian na środek pomieszczenia, jednak jeśli mamy ku temu warunki, odpowiednią ilość miejsca i do tego planujemy spędzać w kuchni sporo czasu, warto poważnie rozważyć tę opcję.

Ergonomia w urządzaniu kuchni

Warto zwrócić się o pomoc do projektanta. Architekci PERFECT SPACE  wyręczą Cię w zaprojektowaniu kuchni oraz zachowaniu w niej zasad ergonomii. Zaaranażują ją uwzględniając indywidualne pomysły, warunki techniczne i przeznaczony budżet. Gdy już zdecydujecie, czy Twoja kuchnia ma być otwarta, zamknięta, czy ma posiadać wyspę, projektant zadba o praktyczne rozmieszczenie dobranego sprzętu AGD czy szafek kuchennych, by w Twojej nowej kuchni pracowało Ci się wygodnie i z przyjemnością.

 

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź