22 lutego 2019

Program 500 plus impulsem do remontu mieszkania?

Niebawem miną już trzy lata od wprowadzenia przez rząd Beaty Szydło programu Rodzina 500 plus. Na co wydawane są pieniądze z tego świadczenia? Okazuje się, że wiele rodzin uzyskane z programu środki przeznacza na remont mieszkania.

Mieszkanie po remoncie, wnetrze salonu i przedpokoju

Zdjęcie pochodzi z realizacji „Rodzina na swoim”

Program Rodzina 500 plus od samego początku wzbudzał wiele kontrowersji. Trudno się temu dziwić: jest on w całości finansowany z budżetu państwa; co miesiąc świadczenie to pochłania ponad 2,1 mld złotych. Kwota ta może robić wrażenie, ale nie zapominajmy, że środki w ramach 500+ otrzymuje aż jedna piąta Polaków! Pieniądze z programu miały według rządzących doprowadzić do poprawy sytuacji ekonomicznej polskich rodzin i być przeznaczane na zaspokajanie potrzeb najmłodszych. Jak to jednak wygląda w rzeczywistości?

Mieszkanie po remoncie, wnetrze salonu

Zdjęcie pochodzi z realizacji „Rodzina na swoim”

Remont mieszkania za pieniądze z 500 plus

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że rodziny korzystające z programu 500 plus dodatkowe środki przeznaczają głównie na zakup żywności, ubioru i urządzeń domowych oraz spłatę wcześniejszych zobowiązań finansowych. Pieniądze z rządowego programu pomagają również beneficjentom w poprawie ich warunków mieszkaniowych. Rok po wprowadzeniu świadczenia 500 + wydatki na remonty i zakupy mieszkań wzrosły o ponad 84 procent!

Mieszkanie po remoncie, wnetrze pokoju nastolatka

Zdjęcie pochodzi z realizacji „Rodzina na swoim”

Wzrost wydatków na remonty wśród osób pobierających świadczenie 500 plus potwierdzają również badania przeprowadzone przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych oraz Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH. W 2017 roku środki pozyskane z programu 500+ przeznaczyło na remont 4.8 procent ankietowanych gospodarstw domowych. Dla porównania rok wcześniej robiło tak zaledwie 3.7 procent rodzin. Według badań SGH dodatkowe pieniądze w pierwszej kolejności przeznaczamy na edukację i zajęcia dodatkowe dla dzieci oraz hobby i rozrywkę.

Mieszkanie po remoncie, wnetrze pokoju dla dziecka

Zdjęcie pochodzi z realizacji „Rodzina na swoim”

Wpływem świadczenia 500 plus na życie polskich rodzin zajęło się również Centrum Badania Opinii Społecznej. CBOS zapytał 3320 rodziców i opiekunów dzieci do 18 roku życia o wydatki, które nie zostałyby poniesione, gdyby nie otrzymywane świadczenie – aż 11 procent respondentów przyznało, że bez pieniędzy z 500 plus nie mogłoby przeprowadzić remontu swojego mieszkania.

Mieszkanie po remoncie, wnetrze lazienki

Zdjęcie pochodzi z realizacji „Rodzina na swoim”

Świadczenie 500 plus ma też swoje wady. Z danych GUS wynika bowiem, że w ciągu pierwszego roku od wprowadzenia programu, wydatki jego beneficjentów na napoje alkohole wzrosły aż o 19 procent. Żeby jednak zakończyć ten tekst pozytywnym akcentem, warto wspomnieć, że w tym samym czasie wzrosło również kieszonkowe dzieci. I to aż o 20 procent.

Komentarze

 • Melody

  500 plus na jedno dziecko to 6 tys. rocznie, za taką kwotę można śmiało jakoś remoncik zrobić. Tylko czy naprawdę idzie oszczędzić te pieniądze? Powołujecie się tutaj na badania CBOS przeprowadzone na grupie naprawdę niewielkiej ilości rodziców. O ile mówili prawdę, a nie co moralnie wypadało powiedzieć.

 • Eris

  Bardzo bym sobie tego życzył, żeby te pieniądze szły naprawdę na takie cele jak remont czy to pokoju dziecka czy renowacje łazienki, a nie na kolejny sprzęt rtv.

 • Kamylla

  Osobiście znam rodzinę, która za odłożone pieniądze z 500+ wymieniła okna w mieszkaniu.

 • Kaszuba

  11% na remonty, a 19% na alkohol. Lepiej aby niczego nie bylo, jak tak to ma wyglądać.

 • Emilia

  Mogliście również poruszyć kwestię fundowania raty kredytu kosztem 500+. Taka rodzina z 3 dzieci, nie dość że skorzystała z mdm, to rata kredytu praktycznie sama się spłaca.

 • Iga

  Na pewno dzięki programowi rodziny radzą sobie lepiej. Takie dodatkowe 500 zł miesięcznie potrafi podreperować budżet.

 • Piotr

  Nie oszukujmy się, remont to obecnie znaczny wydatek. A jeżeli jest to kosztem tego świadczenia socjalnego nie mam, nic przeciwko. Ważne, że idą na dobry cel.

Zostaw odpowiedź