03 sierpnia 2018

Projekt ogrodu wielopoziomowego

Ogród to miejsce relaksu, które daje namiastkę kontaktu z naturą. W nowoczesnych projektach ogrodów istotne znaczenie odgrywa umiejętne wydzielanie jego stref funkcjonalnych. Ogród powinien odpowiadać potrzebom wszystkich użytkowników, spełniając jednocześnie wiele funkcji. Jednym ze sprawdzonych rozwiązań jest poziomowanie terenu lub wykorzystanie jego naturalnych nierówności.

Perfect Space - projekt i realizacja ogrodu wielopoziomowego

Ogród wielopoziomowy stwarza niemalże nieograniczone możliwości aranżacyjne. Może mieć naturalny charakter lub układ tarasowy. Na kolejnych poziomach znajdują się poszczególne części ogrodu, pełniące odmienne funkcje. Poziomowanie pozwala na wyeksponowanie ich walorów. Ogrodowy salon może zostać zaplanowany w górnej części, tak, aby domownicy podczas spotkania mogli cieszyć się widokiem pozostałych partii – tym bardziej, że w projektach ogrodów wielopoziomowych oczko wodne jest zwykle umieszczane w dolnej części ogrodu. Stół może znaleźć się także w oddalonej od domu, bardziej kameralnej części ogrodu. Jest to jednak mniej praktyczne rozwiązanie w przypadku codziennego użytkowania.

Ogród na poziomie

Przestrzeń jest kreowana dzięki murom oporowym i ścianom, które wyznaczają poziomy. To one stanowią jednocześnie elementy dekoracyjne. Mogą także pełnić rolę siedziska. Doskonale sprawdzają się także donice bez dna. To rozwiązanie umożliwia zwiększenie głębokości warstwy gleby oraz rozwinięcie systemu korzeni. Odpowiednie oświetlenie wyeksponuje walory kaskadowego układu roślin. Na granicy poziomów doskonale sprawdzą się także taśmy LED w połączeniu z pasmami kamieni ozdobnych. Warto rozważyć zastosowanie lamp wyposażonych w panele słoneczne, które mogą one oświetlać na przykład schody.

Perfect Space - projekt i realizacja tarasu i ogrodu wielopoziomowego

Wykorzystanie powierzchni pionowej ogrodu to wyzwanie dla architekta, jednak pozwala osiągnąć unikalny efekt. Wymaga nie tylko wiedzy o roślinności, ale przede wszystkim technologicznej znajomości procesów budowy. Sporządzenie projektu ogrodu wielopoziomowego wiąże się z przeprowadzeniem wyliczeń stopnia nachylenia powierzchni, objętości mas oraz muru oporowego (ściany). Architekt musi uwzględnić oddziaływanie siły nacisku, które będzie miało znaczenie nie tylko na etapie prac nad przygotowaniem ogrodu, ale przede wszystkim podczas wieloletniego użytkowania.

Gleba a projekt ogrodu wielopoziomowego

W celu uzyskania spiętrzenia terenu, wykorzystywana jest ziemia z wykopów pod fundamenty, a także gruz rozbiórkowy. Należy pamiętać o warstwie żyznej gleby, która zagwarantuje odpowiednie warunki rozwoju roślin. Jeśli mamy możliwość wyboru, stok powinien być skierowany w stronę południową. Zapewni to odpowiedni stopień nasłonecznienia roślinności, którą będzie porośnięty.

Perfect Space - projekt i realizacja przydomowego ogrodka wielopoziomowego

Sztuczne wzniesienia nie będą tak stabilne, jak naturalne nierówności terenu. Skarpy będą ulegały erozji, dlatego należy pamiętać o ich odpowiednim zabezpieczeniu – np. włókninie ogrodowej lub siatce z tworzywa sztucznego. Ich zastosowanie może być niezbędne w przypadku stoków o nachyleniu powyżej 30 stopni. Osiadanie gleby może trwać od kilku do kilkunastu tygodni. Wprawdzie stosuje się maszyny służące do jej zagęszczania, jednak nie wszędzie będą mogły one w pełni zrealizować swoją funkcję. Zachowanie cierpliwości pomoże uniknąć niekontrolowanego osiadania terenu oraz erozji gleby na późniejszych etapach. Kluczową rolę pełni dobór odpowiednich nasadzeń. Ich system korzeniowy stanowi naturalne narzędzie wzmacniania i stabilizacji terenu.

Chcesz się dowiedzieć więcej o ogrodach? Polecamy nasz wpis o projektowaniu ogrodu w mieście. Wcześniej opisaliśmy również realizację z ogródkiem przy szeregowcu.


Komentarze

 • Alicia

  Ogród wielpoziomowy w mieście? Komu chce się bawić w takie rzeczy. Zwłaszcza jak się ma małe dzieci, nie do utrzymania w stanie nienaruszonym. Trawka do wybiegania to podstawa.

 • Joanna

  Przecież to od razu widać że takie ogrody wielopoziomowe robią ludzie na emeryturę, którzy sądzą sobie kwiatki tylko po to aby mieć zajęcie. Mają czas i na docinanie krzaków i chwalenie się Janine zza płota, że piękny paprotnik czy inny chwasty wyrósł.

 • Renata

  Uwielbiam tego typu ogrody, a jeszcze bardziej fascynują mnie zastosowane rozwiązania. Sama nie podjęłam się stworzenia swojego ogrodu. Wynajęłam firmę ogrodniczą, sama doszkalam się w pielęgnacji roślin aby podtrzymać ten wspaniały efekt.

 • Ben

  Też jestem zdania na co komu takie ogrody? Nie dość że zajmuje przestrzeń, to jeszcze trzeba chodzić wokół tego. Nawet jeśli chodzą przy tym emeryci, to jestem ciekaw czy jak wnuki przyjeżdżają to mogą sobie swobodnie latać, czy tylko w wyznaczonych strefach przebywać. Po c… tyle tego jak tylko patrzeć na to można!?

 • Gustaw

  Ben zbyt jednoznacznie na to patrzysz. Takie ogrody to namiastkę oazy spokoju dla ludzi mieszkających w mieście. Roślinność tłumi hałasy, pochłania ciepło i zanieczyszczenia. Rośliny są potrzebne w mieście, a z tego korzystają wszyscy. Na razie tego nie rozumiesz (być może że względu na swój wiek), ale za czasem może zrozumiesz potrzebę przebywania wśród zieleni.

 • Helena

  Gustaw – dobrze napisane. Do pewnych spraw trzeba dojrzeć.

 • Ivanka

  Mi ciężko utrzymać trawę w moim mały ogródku, a co dopiero myśleć o takim wielopoziomowym ogrodzie. To praca na cały etat.

 • Karolina

  Jeżeli wszystko jest przemyślanie i dobrze zrobione, to taki ogród nie będzie wymagał dużego nakładu pracy. Nie liczę tu zgrabiana liści jeżeli ma się drzewa na posesji. W takich ogrodach z a to zazwyczaj rośliny wieloletnie, nie wymagające opieki.

Zostaw odpowiedź