02 października 2015

Projektant wnętrz pyta: wanna czy prysznic?

Jedną z najważniejszych spraw przy aranżacji wnętrza łazienki jest wybór między wanną a prysznicem. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety, dlatego projektant wnętrz radzi bardzo dobrze przemyśleć tą kwestię już na etapie planowania łazienki, gdyż późniejsze zastąpienie jednego sprzętu drugim jest nie tylko kłopotliwe, ale także kosztowne.

peerfectspace-aranzacja-wnetrza-lazienki-z-designerskim-grzejnikiem

Zarówno wanna, jak i prysznic mają grono swoich zagorzałych wielbicieli, którzy nie wyobrażają sobie życia bez nich. Oczywiście najlepiej mieć i jedno, i drugie, ale mało kto może sobie na takie rozwiązanie pozwolić. Jaki sprzęt zatem wybrać do naszej łazienki? Wszystko zależy od jej metrażu oraz naszych finansów i trybu życia.

Metraż łazienki w aranżacji wnętrz

Łazienka powinna być wygodna i dostosowana do potrzeb swoich użytkowników, którzy muszą mieć możliwość swobodnego poruszania się po niej i łatwego dostępu do wszystkich elementów. Nie wolno również zapomnieć, że przy każdym przyborze sanitarnym należy zachować powierzchnię manewrową o szerokości przynajmniej 80 cm, gdyż inaczej będziemy się obijać łokciami o sprzęty.

perfectspace-aranzacja-wnetrza-lazienki-w-minimalistycznym-stylu

Prysznic zajmuje zdecydowanie mniej miejsca niż wanna – standardowa kabina ma wymiary 90 x 90 cm, choć oczywiście istnieją również modele asymetryczne o dłuższych bokach, np. 80 x 90 cm lub 80 x 100 cm. Wygodna wanna powinna tymczasem posiadać 80 cm szerokości i od 160 do 180 centymetrów długości – można oczywiście zamontować krótszą i bardziej praktyczną, ale w takim przypadku kąpiele w niej nie będą zbyt komfortowe. Ta oszczędność miejsca jest niezwykle ważna, gdyż pozwala zaaranżować pozostałą powierzchnię, np. pod szafkę na przybory toaletowe lub pralkę.

Aspekt finansowy  w aranżacji wnętrz

Ogromną rolę przy wyborze odpowiedniego sprzętu do mycia – szczególnie w czasach nieustannych podwyżek cen wody – odgrywa aspekt ekonomiczny. Prysznic pozwala bowiem znacząco zaoszczędzić jej zużycie. Na kąpiel w wannie dorosły człowiek przeznacza ok. 140 litrów wody, zaś wzięcie krótkiego, ośmiominutowego prysznica wymaga zużycia jedynie ok. 100 litrów, ale liczbę tę mogą dodatkowo ograniczyć specjalne końcówki do kranów i pryszniców. Różnica na pierwszy rzut oka nie wydaje się aż taka duża, ale tylko do czasu, gdy przemnożymy ją przez liczbę dni w roku oraz domowników.

perfectspace-aranzacja-wnetrza-lazienki-w-klasycznyn-stylu

Tryb życia

Prysznic doskonale sprawdza się w przypadku większej liczby domowników, a także osób aktywnych, uprawiających sport lub żyjących w tzw. biegu, gdyż wzięcie prysznica zajmuje zdecydowanie mniej czasu niż kąpiel w wannie. To także rozwiązanie wygodniejsze dla osób starszych lub niepełnosprawnych, ponieważ pozwala im na większą samodzielność przy czynnościach higienicznych, a wstawienie specjalnego stołeczka lub składanego krzesełka umożliwi mycie na siedząco. Wanna z kolei lepiej sprawdza się w przypadku rodzin, które mają małe dzieci – znacząco ułatwia ich codzienną pielęgnację, a poza tym stwarza maluchom okazją do wodnej zabawy.

perfectspace-aranzacja-wnetrza-lazienki-z-podswietlanym-lustrem

Nie taka wanna zła

Prysznic góruje nad wanną, jeżeli chodzi o oszczędność czasu, miejsca oraz wody, ale z drugiej strony nic nie zastąpi długiej, relaksującej kąpieli na koniec stresującego dnia. Wanna umożliwia również zażywanie kąpieli leczniczych i upiększających, a także – za sprawą dodatków ziół czy olejków – może pomóc w łagodzeniu bóli kostno-stawowych oraz dolegliwości skórnych. Taka kąpiel wspomaga również powysiłkową regenerację. Ponadto wannę jest znacznie łatwiej utrzymać w czystości, a wykonana z oryginalnego materiału (miedź, stal, kamień) skutecznie przyciągnie uwagę oraz nada wnętrzu wyjątkowy charakter.

Komentarze

 • Tomasz

  Odwieczny dylemat – wanna czy prysznic? Jak kogoś stać najlepiej wybrać oba. Wtedy dylemat znika. A tak, bądź tu mądry i podejmij trafną decyzję, ponieważ remont łazienki za kilkanaście lat… 😉

 • Marta

  Nic nigdy nie zastąpi mi długiej kąpieli. Zwyczajnie uwielbiam wylegiwać się w wannie, ale…no właśnie czasami się spieszę i szybki prysznic byłby idealny. Dlatego myślę o czymś takim jak na przedostatnim zdjęciu czyli te drzwi na wannie jest to jakieś rozwiązanie w razie czego a nie trzeba rezygnować z leniwego polegiwania w ciepłej wodzie.

 • Jolka

  Ze względu na małą powierzchnię wybraliśmy prysznic. Są plusy w postaci oszczędności za zużytą wodę i łatwiejszego wejścia np. dla starszych. Specjalnie mamy taki prysznic w podłodze żeby mama miała łatwo ale powiem szczerze, że czasem brakuje wanny.

 • Łukasz

  Tylko prysznic. Szybka kąpiel latem, dłuższy prysznic zimą, a przede wszystkim oszczędność wody to najważniejsze zalety. Dlatego tylko prysznic może być z masującym natryskiem i nic więcej nie trzeba.

 • Wiki

  Ja podobnie jak Marta po prostu sobie nie wyobrażam żeby nie mieć możliwości się wyciągnąć. Dla mnie łazienka bez wanny to nie łazienka. Jeśli prysznic to tylko z wanny jeśli nie miejsca na obydwa to tylko wanna.
  Ps pierwszy model ooo jeee, takiego czegoś szukałam.

 • Nadia

  Ja w wannie się uczę, czytam książki, siedzę w niej godzinami. Dlatego prysznic to absolutnie niemożliwe w moim przyszłym domu.

 • Seba

  Ja z kolei nie wyobrażam sobie siedzenia w wannie godzinami. Rano szybki prysznic, wieczorem prysznic i już. Gdyby moja łazienka na to pozwalała to „kabina” z drugiego zdjęcia byłaby idealna ale póki co musi wystarczyć zwyczajny brodzić w rogu.

 • Rafał

  Mam szczęście i mieszkam w domu, w którym są dwie łazienki jedna z prysznicem a druga z wanną i o ile rano faktycznie prysznic super tak nieraz naprawdę przyjemnie wyciągnąć się w wannie. Gdybym musiał wybierać wybór byłby ciężki ;).

 • Roman Kozłowski

  Tylko i wyłącznie prysznic, przecież to oszczędność miejsca, oszczędność wody, a nawet czasu ;). Jak komuś bardzo zależy na namiastce wanny to są takie głębokie brodziki i już dziecko można wykąpać ale im człowiek straszy tym prysznic przydatniejszy.

 • Mela

  Mam prysznic. Oszczędność wody i czasu. Nie lubię długich kąpieli. Mam kabinę Town z powłoką Maxi Clean i do tego kolumnę prysznicową Victoria z baterią termostatyczną.

Zostaw odpowiedź