10 marca 2017

Projektant wnętrz radzi: łazienka dla kilkuosobowej rodziny

Jak rozwiązać odwieczny problem z porannymi kolejkami do łazienki? Projektanci wnętrz wychodzą naprzeciw wyzwaniu. Ich zdaniem wystarczy zastosować kilka prostych trików, żeby zachować idealną równowagę pomiędzy potrzebami poszczególnych użytkowników, funkcjonalnością wnętrza oraz komfortem użytkowania.

perfectspace-lazienka-wedlug-projektanta-wnetrz-z-przeznaczeniem-dla-kilkuosobowej-rodziny

Strefowanie wnętrza według projektanta wnętrz

Jeśli pozwalają na to warunki techniczne oraz układ pomieszczenia, zaleca się oddzielenie pomieszczenia łazienkowego od strefy toaletowej, co umożliwi ich jednoczesne wykorzystanie przez co najmniej dwóch domowników. Jeżeli właściciel nie dysponuje odpowiednią przestrzenią, ciekawą alternatywę stanowi zestaw podtynkowy do wc lub ścianka działowa o dowolnej wysokości, która pozwoli na wyodrębnienie stref wnętrza zgodnie z ich funkcjonalnym przeznaczeniem. Strefować można również za pomocą podłogi, choć raczej w przypadku innych pomieszczeń.

perfectspace-lazienka-zaprojektowana-w-klasycznym-stylu-z-drewnianymi-elementami

Urządzenia sanitarne

Eksperci zalecają wieloosobowym rodzinom stosowanie prysznica zamiast wanny, który pozwala zaoszczędzić czas oraz ułatwia bieżące utrzymanie czystości. Warto zainwestować także w kabinę prysznicową z matowym szkłem bądź wannę wyposażoną w parawan nawannowy. Umożliwi to jednoczesne użytkowanie pomieszczenia przez kilka osób (kiedy jeden z domowników będzie brał prysznic, inni wykorzystają ten czas na swobodne wykonywanie czynności przy dostępnych umywalkach).

perfectspace-projekt-lazienki-z-dwoma-umywalkami

Projektanci wnętrz uwzględniają w projekcie co najmniej dwie umywalki wolnostojące bądź wpuszczane w blat. Zgodnie z zaleceniami specjalistów, odległość pomiędzy nimi powinna wynosić co najmniej 60 cm. Nie każde wnętrze pozwala jednak na wyodrębnienie przestrzeni przeznaczonej na umieszczenie dwóch umywalek. Producenci wychodzą naprzeciw potrzebom konsumentów. W szerokim asortymencie produktów znajdziemy także szereg modeli podwójnych – wyposażonych w jedną misę oraz dwie baterie. Umożliwiają one jednoczesne użytkowanie umywalki przez dwoje domowników. Więcej o wyborze umywalki pisaliśmy w jednym z naszych poprzednich wpisów.

perfectspace-lazienka-wedlug-projektanta-wnetrz-z-lustrem-opytcznie-powiekszajacym-przestrzen

Optyczne zwiększenie aranżowanej przestrzeni

Duże lustro jest przyjacielem każdego projektanta wnętrz. Eksperci zalecają jego montaż, bo dużego lustra używać może nie tylko osoba korzystająca w danym momencie z umywalki, ale także użytkownicy przeglądający się w nim z innej perspektywy. Duże lustro pozwoli na uniknięcie wątpliwości związanych z wysokością jego zawieszenia, a przede wszystkim – optycznie zwiększy przestrzeń. Efekt zostanie spotęgowany dzięki zastosowaniu w rodzinnej łazience jasnych, utrzymanych w stonowanej tonacji barw.

perfectspace-lazienka-wedlug-projektanta-wnetrz-z-odzielna-wanna-i-prysznicem

Jeśli decydujemy się na dwie odrębne misy umywalkowe bądź lustra, pamiętajmy o zapewnieniu odpowiedniego oświetlenia, dostosowanego do preferencji użytkowników. Odgrywa ono istotną rolę nie tylko jako element dekoracyjny, ale także jako narzędzie służące do wyodrębniania stref wnętrza.

Nie bez znaczenia pozostaje także sposób przechowywania przedmiotów osobistego użytku. Należy pamiętać o wydzieleniu odrębnych półek dla każdego z domowników, co pozwoli na zaoszczędzenie czasu poświęcanego na codzienne poszukiwania, a tym samym uniknięcie porannych konfliktów.

[:en]

How to solve the eternal problem of the household members morning queues for the bathroom? Interior designers face the challenge against! By using a few tricks, we guarantee the balance between the needs of every individual household member, interior functionality and comfort.

perfectspace-lazienka-wedlug-projektanta-wnetrz-z-przeznaczeniem-dla-kilkuosobowej-rodziny

Separation of the interior zones

If technical layout of the room and free space are appropriate, it is advisable to separate the bathroom from the toilet, what will allow the simultaneous use of at least two members of the household. If the owner does not have adequate space, an interesting alternative is to set partition of any height, which will extract the interior zones according to their functional purpose.

perfectspace-lazienka-zaprojektowana-w-klasycznym-stylu-z-drewnianymi-elementami

Sanitary equipment

Experts recommend big families to use a shower, which saves time and facilitates routine maintenance of cleanliness. It is also worth to invest in the shower equipped with frosted glass or a bath equipped with a bath screen. These will allow the simultaneous use of the room by a few people. When one of the family members will be taking a shower, others will spend the same time to exercise on the other activities, at the sinks.

perfectspace-projekt-lazienki-z-dwoma-umywalkami

Interior designers advise to use at least two free-standing or inset sinks. According to the recommendations of specialists, the distance between them should be at least 60 cm. Not every interior, allows to separate spaces for placing two washbasins. Manufacturers overlook the needs of consumers. In the wide range of products we can find a number of models equipped with two batteries. They allow to use the basin simultaneously by two members of the household.

perfectspace-lazienka-wedlug-projektanta-wnetrz-z-lustrem-opytcznie-powiekszajacym-przestrzen

Optical increase of space

Experts recommend installation of large mirror, which can be used not only for the person using the sink at the time, but also users browsing in it from a different perspective. A large mirror will help to avoid doubts related to the height of its suspension, and above all – will visually increase the space. The effect can be compounded by the use of bright colors, decorated in soft tones.

perfectspace-lazienka-wedlug-projektanta-wnetrz-z-odzielna-wanna-i-prysznicem

If you decide to use two separate basins or mirrors, remember to provide adequate lighting, tailored to the preferences of users. It plays an important role not only as decorative element, but also – a tool of separation interior zones.

Not without significance is also a way of storing personal items of every individual household member. Be aware of the need to separate shelves for each of them. That will save time spent on daily search, and thus avoid conflicts.


Komentarze

 • Kama

  O tak, duże lustro to podstawa 🙂 Tym bardziej że lubię malować się w łazience i nikt nie mógł korzystać z umywalki, podczas gdy to robiłam, teraz problem się rozwiązał, a właściwie duuuże lustro go rozwiązało.

 • Luiza

  Pięć dziewczyn w mieszkaniu z jedną łazienką! Na studiach musiałyśmy sobie radzić, mimo że było bardzo ciężko. Dlatego, jeśli kiedyś będę miała własne mieszkanie, to na pewno takie rady mi się przydadzą, żeby nigdy już nie mieć z tym problemów.

 • Marek

  Tak naprawdę jedna łazienka, jaka by nie była, to według mnie nie rozwiązuje sytuacji. Dwie to już co innego. Tylko wiadomo, że koszty o wiele większe.

 • Katarina

  Odwieczny dylemat wanna czy prysznic, prysznic czy wanna? Jestem właśnie na etapie wybierania, a co wybrać w sytuacji, gdy nie ma miejsca na obie opcje? Na co częściej decydują się Was klienci, jak można wiedzieć? 🙂

 • Falek

  Mówcie, co chcecie, ale według mnie łatwiej jest utrzymać czystość z wanną niż z prysznicem. Mam naprawdę złe doświadczenia z prysznicami, ale może wynika to z jakichś błędów popełnionych podczas jego montowania. No nie wiem.

 • Daria

  Co to za kosmiczne grzejniki na przedostatnim zdjęciu? Są świetne! Wiadomo, że nie wszędzie będą takie pasować, ale tutaj akurat komponują się super 🙂

 • I also think about worth to invest in the shower equipped with frosted glass or a bath equipped with a bath screen.

Zostaw odpowiedź