21 kwietnia 2017

Projektant wnętrz radzi: wybór grzejnika do łazienki

Zima i wczesna wiosna to okres, w którym szczególną uwagę przywiązujemy do temperatury wnętrza i projektu optymalnego systemu grzewczego. Projektanci wnętrz podkreślają, że grzejniki przestały być postrzegane jako nieestetyczna konieczność. Dzisiejsze modele o nowoczesnej linii wzorniczej nie tylko gwarantują wysoką funkcjonalność, ale także stanowią wyrazisty element dekoracyjny.

Designerski grzejnik w łazience pasujący do aranzacji wnętrza

Do najpopularniejszych należą grzejniki stalowe, aluminiowe, grafitowe, marmurowe oraz miedziane. Z uwagi na specyfikę wnętrza łazienki, należy pamiętać o doborze materiałów najwyższej jakości – wysokim stopniu odporności zarówno na wysoką wilgotność, uszkodzenia chemiczne, jak i mechaniczne. Projektanci wnętrz zalecają także stosowanie materiałów wykończeniowych o właściwościach antybakteryjnych, które zapobiegają korozji. W tym zakresie doskonale sprawdzą się powłoki chromowane, lakierowane, satynowe lub metalizowane.

Klasyczny grzejnik w aranżacji łazienki

Rodzaje grzejników

Powszechnie stosowane modele grzejników są oparte na budowie drabinkowej, która gwarantuje maksymalizację wykorzystania powierzchni grzewczej. Zapewnia jednocześnie łatwość instalacji oraz komfort użytkowania. Pionowe kolektory są łączone przez poziome rurki grzewcze. W nowoczesnych wnętrzach standardowe rozwiązania coraz częściej ustępują jednak designerskim modelom.

W szerokiej ofercie dostępnej na rynku wyróżnia się modele wodne, elektryczne oraz mieszane. Zasilanie grzejników wodnych zostało oparte na centralnym ogrzewaniu, co uniemożliwia ich stosowanie poza sezonem grzewczym. Działanie modeli elektrycznych jest oparte na grzałce elektrycznej, co może wiązać się z wyższymi kosztami eksploatacji. Rosnącą popularnością cieszą się grzejniki wodno-elektryczne. Producenci wychodzą na przeciw potrzebom konsumentów, oferując ich różne modele, utrzymane w dowolnej kolorystyce.

Nowoczesny stalowy grzejnik pasujący do aranzacji łazienki

Optymalna temperatura

Projektanci wnętrz doskonale wiedzą na jakie parametry należy zwrócić uwagę przy obliczaniu optymalnej mocy grzewczej urządzenia. Wybór odpowiedniego grzejnika jest warunkowany przez warunki techniczne pomieszczenia, jego powierzchnię, przeznaczenie (funkcja grzewcza/suszenia/dekoracyjna) oraz preferowaną temperaturę.

Sposób i wysokość montażu oraz moc cieplna grzejnika różni się w zależności od indywidualnych potrzeb użytkowników. Współczynniki są określane w oparciu o obowiązującą aktualnie normę PN-EN 442. Wśród parametrów 75/65/20°C – pierwsza pozycja odzwierciedla temperaturę zasilania, druga – temperaturę powrotu, a ostatnia – odczuwalną temperaturę we wnętrzu. Eksperci zauważają, że temperatura obliczeniowa w łazience powinna być wyższa niż w pozostałych wnętrzach.

Nowoczesny grzejnik o niestandardowym kształacie w aranżacji łazienki

Przyjmuje się, że minimalna temperatura pomieszczenia łazienkowego wynosi 24°C. W zależności od sposobu zasilania i podłączenia grzejnika, zaleca się zwiększenie mocy urządzenia o ok. 5-10% w stosunku do innych pomieszczeń. Przyjmuje się, że na metr kwadratowy powierzchni łazienki należy dostarczyć około 100-130 W ciepła. Grzejniki nie powinny być montowane w bezpośrednim sąsiedztwie systemu wentylacyjnego oraz wanny. Należy unikać zasłaniania powierzchni grzewczej, co pozwoli na maksymalizację emisji ciepła.

Klasyczny biały grzejnik w aranżacji łazienki

W ostatnim czasie rosnącą popularnością cieszą się także systemy ogrzewania płaszczyznowego, które gwarantują optymalny rozkład temperatury we wnętrzu. Mogą one stanowić wyłączny system grzewczy bądź jedynie uzupełnienie standardowych rozwiązań. Sterowanie systemem jest możliwe dzięki zaworom mieszającym.

Komentarze

 • Toni

  Czy jeśli decyduję się na ogrzewanie podłogowe w łazience, to mogę zrezygnować z tradycyjnego grzejnika? Od czego to zależy? W przypadku jego braku jedyne co mnie martwi to fakt, że nie będzie gdzie suszyć ręczników! 😉

 • ancymon

  Przepiękna łazienka na drugim zdjęciu, totalnie w moim stylu. Niestety nie przepadam za modnymi teraz mocnymi połączeniami – na przykład czerń z czerwienią itp. Dla mnie łazienka powinna być schludna, jasna i sprzyjająca odpoczynkowi.

 • Telimena

  Czy mi się wydaje, czy kiedyś w każdym polskim domu był taki sam grzejnik w łazience, bez wydziwiania i komplikowania wszystkiego? 🙂 Teraz idąc do sklepu, można dostać zawrotu głowy wybierając wszystko do mieszkania. Sama nie wiem, czy to dobrze, czy źle.

 • Izabela

  No tak, ale kto powiedział, że na jeden styl było fajnie? Właśnie teraz można tworzyć inspirujące i prawdziwie oryginalne wnętrza, dzięki temu, że jest taki wybór wszystkiego. Rozumiem, że kogoś, kto nie czuje tematu może to męczyć, ale osoby, które kochają aranżację wnętrz, są zachwycone 🙂

 • ruda

  Niech sobie każdy tak urządza łazienkę, jak mu się podoba. Jedno muszę przyznać, wszystkie projekty, które prezentujecie na swojej stronie, są na niewątpliwie najwyższym poziomie.

 • Ola

  Mnie takie nowoczesne grzejniki się podobają. Niestety zazwyczaj zakup mieszkania i jego wykończenie to ogromne koszty, a im bardziej oryginalne i niezwykle rzeczy, tym więcej kosztują. Podejrzewam, że takie ciekawe grzejniki też nie należą do najtańszych i nie każdy może sobie pozwolić. Sam zamysł super.

 • trutka

  Tak naprawdę każdy pokój jesteśmy w stanie urządzić po kosztach, a w przypadku kuchni i łazienki oczywiście można oszczędzać, tylko zazwyczaj zbytnie oszczędzanie odbije nam się czkawką po jakimś czasie. Piszę to z doświadczenia.

 • Kija

  U mnie w wyborze czegokolwiek do łazienki najważniejszym czynnikiem była oszczędność miejsca. Nawet podczas wyboru grzejnika musiałam wziąć to pod uwagę. Pozdrawiam wszystkich z naprawdę miniaturowymi łazienkami 😉

Zostaw odpowiedź