23 kwietnia 2021

Rośliny w ogrodzie – które gatunki najlepiej wybrać?

Bez zieleni trudno mówić o ogrodzie. To rośliny odpowiadają za wygląd strefy outdoor i sprawiają, że zyskuje ona klimatyczny, relaksujący charakter – choćby dlatego dobór odpowiednich gatunków kwiatów, krzewów czy drzew nie może być przypadkowy. Przeczytaj i dowiedz się, jakie rośliny nasi architekci krajobrazów polecają w 2021 roku?

Tworzenie ogrodu to niełatwa sprawa. Można spróbować zaprojektować i wykonać tę strefę samodzielnie, jednak czy warto? Czasem lepiej jest powierzyć te prace profesjonalistom, by mieć pewność że ogród nie tylko będzie pięknie wyglądać, ale przede wszystkim – będzie trwały. Dlaczego tak myślę?

Zwróć uwagę choćby na proces wybierania roślin. Nie możesz decydować się na coś, co po prostu się Ci podoba. Każda roślina ma swoje specyficzne potrzeby i wymagania – odnośnie nie tylko pielęgnacji, ale i gleby, na której zostanie zasadzona. Jeżeli nie wybierzesz odpowiednio, to niestety, ale roślina uschnie, a cały trud i wydatek pójdą na marne.

UWAGA!

Jeżeli chcesz mieć pewność, że Twój ogród będzie piękny i trwały – zleć jego wykonanie specjalistom. Fachowcy pomogą w dobrym rozplanowaniu oraz doborze roślin do ogrodu, sugerując się zarówno tym, jaki efekt chcesz osiągnąć, jak i specyficznymi uwarunkowaniami terenu.

Czy wiesz, że każda roślina pełni swoją rolę?

Podczas projektowania ogrodu warto pamiętać, że każda roślina ma swoje właściwości, a idąc za tym – pełni swoją określoną rolę.

  1. Rośliny ozdobne to rośliny pełniące rolę dekoracyjną (w tym także dające zapach, jak i wrażenia akustyczne). Przy czym uwaga – tylko rośliny iglaste lub tzw. zimozielone pełnią taką funkcję przez cały rok (rośliny liściaste mają kilkumiesięczny okres bezlistny, a kwiaty kwitną tylko w określonych cyklach miesięcznych).

  1. Rośliny osłaniające mają tworzyć bardziej zaciszne miejsca lub zakrywać mniej estetyczne części działki. Szukając takich roślin wybieramy te, które charakteryzują się dynamicznym i szybkim wzrostem. Poza tym decydujemy się na rośliny iglaste lub zimozielone, aby pełniły swoją rolę przez wszystkie dni w roku, a nie tylko sezonowo.
  2. Rośliny wyciszające, których rolą jest wygłuszenie dźwięków komunikacyjnych. Taką wytłumiającą funkcję pełnią przede wszystkim bardzo gęste i wysokie żywopłoty.
  3. Rośliny oczyszczające, czyli poprawiające mikroklimat.
  4. Rośliny użytkowe, czyli takie, które dają konkretne korzyści – np. pokarmowe. W takim „warzywniaku” mogą znaleźć się zioła, zieleniny o właściwościach prozdrowotnych czy typowe drzewka owocowe, np. ostatnio bardzo popularne borówki amerykańskie.

UWAGA!

Projektowanie ogrodu to sztuka kompromisu między tym, co się podoba, a uwarunkowaniami środowiskowymi działki, na której ogród powstaje. Dlatego wybierając rośliny ważne jest to, z jakimi warunkami terenu się mierzymy, a także jakim typem domownika jesteś – czy lubisz pielęgnować ogród, czy raczej zależy Ci na pięknym efekcie bez wkładania wysiłku w uprawę własnych roślin.

Najpiękniejsze gatunki roślin do ogrodu!

Wśród najciekawszych propozycji – modnych w 2021 roku – znajdują się nie tylko drzewa i krzewy, ale także dodające strefie outdoor koloru – byliny i jednoroczne kwiaty.

Najpiękniejsze krzewy i drzewa:

– hortensja bukietowa

– róża pnąca

– pigwowiec

– hortensja ogrodowa

– budleja Dawida

– różanecznik ‘Elizabeth’

– forsycja

– tawuła Douglasa

– bez lilak

– ambrowiec amerykański

– brzoza brodawkowata,

– glicynia kwiecista,

– judaszowiec południowy

– magnolia

– sumak octowiec

Najpiękniejsze kwiaty:

– chaber bławatek

– cynia

– gazania

– jeżówka purpurowa

– kocanki ogrodowe

– krwawnik

– lantana

– ostróżka ogrodowa

– petunia

– rojnik

– rudbekia

– słonecznik

Pamiętaj, że każda roślina wymaga pielęgnacji w określony sposób. Jeżeli jakiś gatunek nie ma specjalnych potrzeb, zwykle zaleca się podlewanie wczesnym porankiem lub późnym wieczorem. Nie należy przy tym kierować wody bezpośrednio na kwiaty i liście – mogą ulec poparzeniu, gdy słońce zacznie grzać! Poza tym uwaga – rośliny zawsze warto nawozić i ściółkować, bo to odpowiednio je odżywi oraz zapewni przetrwanie nawet w najcięższych warunkach.


Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź