20 września 2019

Rozmiar płytek do łazienki: czy ma znaczenie?

Płytki ceramiczne są bez wątpienia najchętniej wybieranym materiałem podczas wykańczania łazienek, ale ich zakup może nastręczyć pewnych trudności – płytki łazienkowe produkowane są w szerokim zakresie rozmiarów. Czym najlepiej kierować się przy ich wyborze? I czy duże płytki sprawdzą w łazience o małym metrażu?

Decyzja o wyborze płytek ceramicznych do łazienki nie jest wcale taka prosta, jak mogłoby się początkowo wydawać, bo płytki różnią się rozmiarami. I to mocno. Obecnie na rynku dostępnych jest aż kilkadziesiąt różnych formatów płytek ceramicznych – od 1,5×1,5 cm (mozaika) do 120×120 cm (megapłytka). Za branżowy standard przyjęło się uważać płytkę o wymiarze 30×30 cm. Inne często spotykane wymiary (w cm) to: 30×60, 20×50, 60×60, 90×60, 45×45. Uwaga: wymiary płytek ceramicznych są znormalizowane zgodnie z normą PN-EN 14411. Oznacza to, że dopuszczalna różnica na jednym boku płytki wynosi +/-0,5% jej roboczej długości.


Rozmiar nominalny, fabryczny i rzeczywisty

Przed zakupem płytek do łazienki warto wiedzieć, że ich rozmiary dzielą się na nominalne, fabryczne i rzeczywiste. Wymiar nominalny (znamionowy) to wymiar do opisu płytki lub płyty, podany w centymetrach. To właśnie na nim najczęściej koncentrują się klienci. Bardziej precyzyjny jest jednak wymiar fabryczny, czyli ten używany podczas produkcji. Jeżeli wielkość znamionowa wynosi 30×30 cm, to rozmiar fabryczny płytki może mieć ok. 297×297 mm.

Rzeczywiste wymiary płytek mogą się jednak różnić zarówno od wymiarów nominalnych, jak i fabrycznych – jest to spowodowane procesem kurczenia i deformacji płytek podczas ich wypalania. Dlatego kafle są sortowane w fabryce i oznaczane odpowiednim kalibrem. Kaliber to rzeczywisty wymiar płytki, który został zmierzony przy kontroli. Każda fabryka posiada własny system oznaczeń – można go znaleźć na paczce z płytkami. Kaliber może być wyrażony zarówno liczbami (1, 2, 3…), jak i literami (A, B, C…). Kupując kilka paczek płytek, powinniśmy zwrócić uwagę, czy glazura w nich ma dokładnie ten sam kaliber, bo inaczej może dojść do niepożądanej niewspółosiowości płytek w czasie ich układania.

Czy w małej łazience można stosować duże płytki?

Jak najbardziej! Wiele osób uważa, że płytki o dużym formacie zmniejszają optycznie łazienkę, tymczasem stereotyp „duża płytka = duża łazienka” został już dawno obalony. Obecnie w niewielkich łazienkach dopuszczalne są wszystkie formaty płytek, w tym wielkoformatowe. Duże płytki warto jednak kłaść bezfugowo, czy też raczej przy zastosowaniu niezwykle cienkiej fugi – w ten sposób uzyskamy efekt jednolitej płaszczyzny. Mało tego: jasne, duże płytki z połyskiem dodatkowo rozświetlą niewielką przestrzeń. Duże płytki w łazience mają jeszcze jedną zaletę: są zwyczajnie praktyczne, bo łatwiej utrzymać je w czystości. Małe płytki posiadają bowiem większą ilość fug, a te lubią szybko łapać brud, a nawet pleśń.

Pamiętajmy, że mała łazienka stanowi spore wyzwanie aranżacyjne – po co je sobie dodatkowo utrudniać, rezygnując z wielkoformatowych płytek?

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź