14 października 2016

Rozważaj a nie wyważaj. Drzwi w aranżacji wnętrz

Dobór odpowiednich drzwi wewnętrznych może decydować o spójności całej aranżacji. Ich funkcja nie ogranicza się bowiem jedynie do wydzielenia poszczególnych stref wnętrza. Drzwi na przykład doskonale sprawdzają się przy doświetleniu ciemnych pomieszczeń lub wyciszeniu pokoju poprzez montaż skrzydeł o zwiększonej izolacyjności akustycznej. W szerokiej gamie produktów dostępnych na rynku znajdziemy szereg modeli, które doskonale sprawdzą się w aranżacji wnętrz zarówno pod kątem walorów estetycznych, jak i funkcjonalności.

perfectspace-aranzujac-wnetrze-warto-zwrocic-uwage-na-drzwi

Dobór odpowiednich materiałów

Popularnością cieszą się niezmiennie drzwi o konstrukcji drewnianej – z drewna litego lub klejonego warstwowo. Coraz częściej stawiamy jednak na alternatywne rozwiązania: modele płytowe, szklane, metalowe czy tzw. drzwi ukryte. Ościeżnice, w których montowane są skrzydła, najczęściej wykonuje się z tego samego materiału. Producenci wychodzą naprzeciw potrzebom konsumentów oferując wybór ram prostych, profilowanych lub rzeźbionych, a także szeroką gamę materiałów wykończeniowych (tradycyjne drewno, szlachetne gatunki egzotyczne czy okleinę naturalną lub syntetyczną).

Wybór drzwi powinien współgrać z konwencją aranżacji wnętrza, a przede wszystkim odcieniem trwałych elementów wystroju: parkietu i ram okien. Doskonale sprawdzą się także odważne połączenia na zasadzie kontrastu oraz odcieni należących do tej samej palety barw, choć drzwi wewnętrzne powinny być utrzymane raczej w tej samej konwencji. Projektanci wnętrz podkreślają jednak, że nie oznacza to, że powinniśmy za wszelką cenę ograniczać się do stosowania tego samego materiału. Różnokolorowe skrzydła mogą stanowić ciekawy kontrapunkt w odważnych aranżacjach.

perfectspace-w-aranzacji-wnetrz-istotny-jest-sposob-otwierania-drzwi

Sposób otwierania

Drzwi rozwierane są mocowane zwykle na dwóch lub trzech zawiasach. Nowoczesne modele zapewniają możliwość korygowania wysokości skrzydła względem ościeżnicy, płaszczyzny jego wysunięcia oraz szerokości szczeliny.

Projektanci wnętrz zwracają uwagę na konieczność zachowania zasad ergonomii. Przy doborze rozwieranych drzwi wewnętrznych należy zaplanować m. in. sposób ich otwierania – lewo lub prawostronny. Punkt odniesienia stanowią zawiasy – jeżeli stoimy przodem do drzwi i zawias znajduje się po lewej stronie, a tym samym drzwi otwierają się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, oznacza to, że mamy do czynienia z drzwiami lewymi.

Warto wziąć pod uwagę także kierunek otwierania – do wewnątrz lub na zewnątrz pokoju. Należy pamiętać, że drzwi wewnętrzne do pomieszczeń o dużej wilgotności powietrza (np. łazienki czy kuchni) powinny otwierać się na zewnątrz aranżowanego wnętrza i zawierać mechanizmy gwarantujące jego odpowiednią wentylację.

perfectspace-przy-aranzacji-wnetrz-warto-zadbac-o-spojnosc-drzwi

Do efektownych rozwiązań należą dwuskrzydłowe drzwi wahadłowe, których skrzydła samoczynnie obracają się względem osi pionowej na obie strony ściany.

W niewielkich wnętrzach doskonale sprawdzą się natomiast drzwi przesuwane, które nie ograniczają dostępności do elementów wyposażenia wnętrza ani nie blokują wyjść z innych pomieszczeń. Jako ruchome przegrody dzielące pokój pozwolą na wydzielenie stref wnętrza, a jednocześnie zwiększą optycznie jego powierzchnię. Warto rozważyć także wybór drzwi harmonijkowych lub składanych, które nie wymagają pozostawienia wolnej powierzchni ściany. Ten sam efekt możemy osiągnąć dzięki zastosowaniu drzwi przesuwnych chowanych w ścianie. Należy jednak pamiętać, że minimalna grubość ściany w takim przypadku powinna wynosić 12 cm.

Drzwi ukryte w aranżacji wnętrz

W ostatnim czasie rosnącą popularnością w aranżacji wnętrz cieszą się drzwi ukryte, które stanowią ciekawą alternatywę dla tradycyjnych modeli. To nowoczesne rozwiązanie jest możliwe dzięki montażowi zawiasów pomiędzy ramiakiem skrzydła drzwi a wnętrzem ościeżnicy, którą montuje się wewnątrz ściany. Faktura i kolorystyka drzwi komponuje się ze ścianą, a ościeżnice i wpuszczane zawiasy pozostają niewidoczne, co sprawia, że skrzydło drzwi i ściana tworzą niemalże jednolitą powierzchnię. Zastosowanie tego funkcjonalnego rozwiązania wpływa na optyczne zwiększenie przestrzeni wnętrza.

perfectspace-w-aranzacji-wnetrz-coraz-czesciej-mozna-spotkac-drzwi-ukryte

Architektura bez barier

Zgodnie z przepisami prawa budowlanego przyjmuje się, że minimalna szerokość drzwi wewnętrznych do pomieszczeń mieszkalnych wynosi 80 cm. Szczególne zasady znajdują zastosowanie w tzw. architekturze bez barier, uwzględniającej potrzeby osób niepełnosprawnych. Projektanci zalecają w tym zakresie stosowanie modeli szerszych – o szerokości co najmniej 90 cm lub wersji dwuskrzydłowych. Szerokość drzwi to jednak nie wszystko. Przy aranżacji wnętrza bez barier należy pamiętać o uwzględnieniu odpowiedniego progu oraz powierzchni manewrowej wózka.

Komentarze

 • Karina

  Mnie strasznie podobają się łuki zamiast drzwi w mieszkaniu dlatego do kuchni oraz salonu wejścia są otwarte i nie ma w nich drzwi. W reszcie pomieszczeń są przeszklone drzwi z mahoniową ramą. Drzwi wejściowe do mieszkania są w tym samym kolorze jednak już bez szybek.

 • Piotr

  Moja żona sobie ubzdurała w wejściu do kuchni drzwi takie jak w barach w westernach. Ona jest zachwycona a mnie one denerwują bo jak się coś wynosi z kuchni to niejednokrotnie się o nie poobijałem.

 • Alina

  Nie sądziłam, że aż tak dużą wagę powinno się przywiązywać do drzwi. Ja po prostu wybrałam takie jak mi się podobały a wstawiane były tak jak mi wygodniej je otwierać…

 • Krzysztof

  A ja właśnie wymieniłem drzwi w łazience i wyszło na to, że w złą stronę się otwierają bo do wnętrza łazienki a nie na zewnątrz. Ciekaw poza tym jestem dlaczego tak powinno być? Jaka to różnica bo nie napisaliście za wiele o tym. Może ktoś rozwinie tą myśl?

 • Kinga

  Mnie się podobają takie drzwi przesuwne na rolkach i chyba sobie takie sprawię. Co prawda do łazienki raczej nie będą pasować więc tam pozostawię standardowe drzwi.

 • Asia

  Ja mam takie drzwi w stylu dworkowym – obowiązują tu naturalne materiały i kolory. Wzory są proste, wykonane naturalnymi metodami, bez wykorzystywania zaawansowanych technologii. Dekoracje ręcznie malowane, czerpiące z przyrody. Najlepsze są takie drzwi z pełnego drewna płycinowe lub filongowe, jeśli szklone – to z grubymi szprosami konstrukcyjnymi. Kolory zdecydowanie jasne – najlepiej sosna lub dąb. Mogą też być malowane na biało farbą kryjącą lub z delikatnymi podbarwieniami.

 • Lolka

  Mnie się strasznie podobają drzwi witrażowe. Mam takie do łazienki, sypialni oraz pokoju dziecięcego. Salon mam połączony z kuchnią tam drzwi nie ma gdyż postawiłam na otwartą przestrzeń.

 • Kosia

  Wejście do domu musi być przede wszystkim funkcjonalne. Rolą drzwi zewnętrznych jest ochrona budynku przed warunkami atmosferycznymi, hałasem i niepożądanymi gośćmi. Jest to również detal przyciągający wzrok i decydujący o urodzie elewacji. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na to czy będą zgrane z elewacją.

 • Dawid

  Warto również pamiętać aby drzwi zewnętrzne były w tym samym stylu co drzwi wewnętrzne. Nieraz widziałem jak znacząco od siebie się różniły i dawało te efekt nieładu.

 • Kruczek

  A co w przypadku drzwi harmonijkowych? Co do nich też są jakieś zasady? Mam takie od lat i uważam, ze są najlepsze, bo po złożeniu praktycznie ich nie widać 😉

 • Dorota

  Mi osobiście drzwi sie nie podobają jak jest ich za dużo. Wiadomo sypialnia, pokój dziecięcy łazienka musza je mieć. Postawiłam jednak na jasne drzwi z szybkami a w salonie i kuchni mam po prostu zrobione łuki. Drzwi wejściowe do mieszkania są ciemne gdyż nie wyobrażam sobie czyszczenia och co chwila od strony sieni.

Zostaw odpowiedź

Może Cię zainteresować