17 czerwca 2022

Rynek mieszkaniowy bliski przesilenia? Mieszkań jest coraz mniej, alarmują eksperci

Czy to dobry czas na szukanie okazji cenowych na rynku mieszkaniowym? Póki co spadków nie ma, niemniej eksperci od nieruchomości przewidują, że deweloperzy mogą chcieć wprowadzać promocje na zakup własnego M. Sprawdziłem prognozy na drugą część 2022 roku. Co się okazało?

Wysokie ceny surowców i materiałów budowlanych oraz coraz mniejsza dostępność atrakcyjnych lokalizacyjnie terenów powodują, że budowa nowych inwestycji mieszkaniowych jest albo utrudniona, albo opóźniona. Dodatkowymi problemami są: nagły odpływ pracowników na skutek wojny w Ukrainie, jak i rosnąca inflacja i stopy procentowe.

Co zmieni ustawa deweloperska?

Przypomnę, że 1 lipca w życie wejdzie ustawa deweloperska, która znacząco zwiększy ochronę praw nabywców mieszkań z rynku pierwotnego. Dzięki powołaniu Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego, deweloper będzie zobowiązany bowiem do wpłacania dodatkowej, bezzwrotnej składki w wysokości od 0,1% do 1% wartości kwoty brutto każdego sprzedanego lokalu. Po co są te środki? Po to, aby klient mógł otrzymać odszkodowanie w sytuacji, gdy firma, od której kupi mieszkanie, ogłosi upadłość.

Ceny mieszkań w najbliższym półroczu – jak się przedstawiają?

Coraz częściej mówi się o tym, że ceny mieszkań w Polsce zaczną spadać. Paradoksalnie z podobnych powodów, dla których wcześniej wzrosły. Wysokie stopy procentowe i zaostrzone warunki udzielania kredytów hipotecznych sprawiają bowiem, że popyt na nowe nieruchomości maleje, a to może być przyczyną pojawiania się na rynku okazji cenowych.

Dowód? Choćby fakt, że w maju 2022 deweloperzy z siedmiu największych miast w Polsce sprzedali o 35% mniej mieszkań niż jeszcze miesiąc wcześniej i aż o 49% mniej w porównaniu do maja 2021 roku:

Warszawa: spadek sprzedaży w maju 2022 o 24% w porównaniu do kwietnia 2022

Kraków: spadek sprzedaży w maju 2022 o 38% w porównaniu do kwietnia 2022

Wrocław: spadek sprzedaży w maju 2022 o 40% w porównaniu do kwietnia 2022

Poznań: spadek sprzedaży w maju 2022 o 32% w porównaniu do kwietnia 2022

Gdańsk: spadek sprzedaży w maju 2022 o 40% w porównaniu do kwietnia 2022

Ceny mieszkań wyhamowują!

Z danych opublikowanych przez RynekPierwotny.pl wynika coś jeszcze. Okazuje się bowiem, że maj 2022 roku przyniósł zastopowanie wzrostu średniej ceny metra kwadratowego mieszkań oferowanych przez deweloperów.

Spadek cen – szczególnie na warszawskim rynku nieruchomości – wynika z indeksu urban.one. Jeszcze w styczniu w ujęciu miesięcznym indeks rósł o 1,67 pkt, a w lutym o 0,53 pkt. Także większość (84,6 proc.) ekspertów biorących udział w ankiecie Cenatorium prognozuje spadki cen mieszkań w Warszawie w perspektywie kilku najbliższych miesięcy. Oczywiście, nie zapomnij o tym, że najlepsze pod względem cenowym i rozkładowym mieszkania znikają dość szybko. Jeżeli więc planujesz zakup mieszkania, nie warto zwlekać z decyzją zakupową zbyt długo.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź