03 listopada 2017

Spędza sen z oczu? Projektant wnętrz o oświetleniu sypialni

Sypialnia to miejsce, które pozwala na chwilę wyciszenia i regenerację organizmu. Niemniej na efektywność wypoczynku i jakość naszego snu ogromny wpływ ma właściwa aranżacja tego pomieszczenia. I nie trzeba być wcale doświadczonym projektantem wnętrz, żeby zdawać sobie sprawę z tego, że kluczową rolę odgrywa w tym przypadku właściwy system oświetlenia.

Projektant wnetrz podkresla ze warto wykorzystac potencjal naturalnego swiatla przy aranzacji sypialni

Światło w aranżacji wnętrz jest niezwykle ważne. To właśnie dobór światła pozwala nadać sypialni niepowtarzalnego klimatu, ale żeby tak się stało, oświetlenie musi być ściśle dostosowane do specyfiki pomieszczenia; w sypialni nie zawsze sprawdzą się bowiem rozwiązania powszechnie stosowane w innych pokojach. Dlatego projektanci wnętrz rekomendują stosowanie w pomieszczeniach sypialnianych oświetlenia dyskretnego i ciepłego (o barwie nie przekraczającej 6000 K).

Projektant wnetrz aranzaujac sypialnie stara sie maksymalnie wykorzystac swiatlo dzienne, uzupelniajac je sztucznym swiatlem

Oświetlenie sufitowe

Głównym źródłem światła w sypialni zazwyczaj pozostaje lampa sufitowa, instalowana w centralnym punkcie pomieszczenia bądź nad łóżkiem. Projektanci wnętrz podkreślają jednak, że coraz częściej stosuje się rozwiązania alternatywne. Do najpopularniejszych należą dwie lampy sufitowe wieszane po bokach łóżka lub taśmy LED, montowane pod sufitem lub przy podłodze. Oświetlenie sypialni nie powinno być jednak ograniczone wyłącznie do lamp sufitowych.

Projektant wnetrz podkresla ze barwa swiatla w sypialni wplywa na nasze samopoczucie

Oświetlenie dekoracyjne i funkcjonalne

Lampy sufitowe nie zawsze spełnią każdą z funkcji – zawieszone na nieodpowiedniej wysokości, mogą razić w oczy domowników. Należy zaplanować także rozkład oświetlenia nastrojowego. Do czytania sprawdzą się lampki stojące, a przede wszystkim – kinkiety zawieszone nad wezgłowiem. Te ostatnie zapewniają rozproszone, dyskretne światło, dzięki czemu wprowadzają do wnętrza przyjemny nastrój. Przyjmuje się, że powinny być instalowane na wysokości 70-80 cm nad górną krawędzią materaca.

Nowoczesna aranzacja sypialni z oryginalnym oswietleniem wedlug projektanta wnetrz

Uwaga: należy zadbać o odpowiednie ukierunkowanie strumienia światła oraz jego natężenie. Projektanci wnętrz zalecają, by światło do czytania oscylowało w granicach 500 luksów, natomiast oświetlenie w strefie relaksu było na poziomie 200 luksów.

Projektant wnętrz radzi: nie zapominaj o naturalnym świetle!

Sztuczne światło to jedno, ale należy pamiętać o pełnym wykorzystaniu potencjału, który drzemie w naturalnym oświetleniu. Panoramiczne okna i przeszklenia pozwolą w pełni cieszyć się urokiem promieni słonecznych. Polecamy lekturę jednego z naszych poprzednich postów w tym temacie: ile powinna wynosić prawidłowa wielkość okna?

Projektant wnetrz przy aranzacji sypialni kieruje sie iloscia swiatla naturalnego docierajacego do wnetrza

System oświetlenia warto rozplanować już na etapie sporządzenia projektu wnętrza, ponieważ montaż niektórych punktów świetlnych wymaga przeprowadzenia instalacji elektrycznej. Alternatywnym, mniej inwazyjnym, rozwiązaniem są lampki nocne. Urządzenia stojące często zawierają funkcję regulacji kierunku i kąta padania światła.

[:en]

Bedroom is a place for a moment of silence and regeneration. Its arrangement influences the effectiveness of rest and quality of sleep. The lighting system plays a key role, creating a unique atmosphere of the interior. Its choice should be adjusted to the specificity of the bedroom. Solutions used in other rooms will not always work out. Interior designers recommend the use of discrete and warm lighting (color not exceeding 6000 K).

Projektant wnetrz podkresla ze warto wykorzystac potencjal naturalnego swiatla przy aranzacji sypialni

Ceiling lighting

The main source of light usually remains a ceiling lamp, installed in the central point of the room or above the bed. More and more often we also install two ceiling lamps hanging on the sides of the bed or few LED strips, mounted on the floor or under the ceiling. Bedroom lighting should not be limited to ceiling lamps only.

Projektant wnetrz aranzaujac sypialnie stara sie maksymalnie wykorzystac swiatlo dzienne, uzupelniajac je sztucznym swiatlem

Wall lighting

Ceiling lights do not always fulfill every function – hanging on the wrong height can harm the eyes of the household members. What will work well are the standing lamps, and most of all – the lights hanging over the headboard. They will provide scattered, discrete light. They are recommended as a source of mood lighting and a source of lighting for reading. It is assumed that they should be installed at a height of 70-80 cm above the top edge of the mattress. We should ensure proper direction of light and its intensity. It is assumed that the reading light should oscillate within 500 lux, while in the light relaxation zone – 200 lux.

Projektant wnetrz podkresla ze barwa swiatla w sypialni wplywa na nasze samopoczucie

We should also remember to use the potential of natural lighting. Panoramic windows and glazing will allow us to enjoy the sunshine.

It is better to plan lighting system at the early stage of interior design, as installing some lighting points can require interference in the electrical installation. An alternative, less invasive solution are the night standing lamps. Standing devices often include a function of adjusting the direction of lightning.

Nowoczesna aranzacja sypialni z oryginalnym oswietleniem wedlug projektanta wnetrz

We know how important functionality is. We remember about the distribution of sockets and light switches, which are usually grouped in several places – on both sides of the bed and at next to the door to the bedroom. General on/off switches allow us to control the whole lighting system through one socket. They allow us to switch off the general lighting from the bed level. They should be within the reach of the household.

Projektant wnetrz przy aranzacji sypialni kieruje sie iloscia swiatla naturalnego docierajacego do wnetrza

The bedroom is a place where light dimmers work especially well. The effects will be intensified by the mirrors, which perfectly harmonize with the mood lighting and optically enlarge the interior.

Komentarze

 • ZosiaQ

  Sypialnia rządzi się sowimi prawami, więc jak napisano w tekście nie powinno się stosować takich samych rozwiązań oświetleniowych jak w innych pomieszczeniach.

 • Leśna polana

  Naturalne światło to podstawa. Miło obudzić się o poranku budzonym przez promienie słoneczne. Nie ingerujmy zbytnio w naturalny cykl snu i nie zasłaniajmy okien w sypialni na cały dzień. Żyjmy w zgodzie z naturą.

 • Grey

  Sądziłem że w sypialni chodzi o to żeby było ciemno, a nie żeby ją doświetlać.

 • fiolet

  U siebie w sypialni zdecydowałam się na paski ledowe. W zależności od pory roku i nastroju włączam adekwatny kolor. Bardzo polecam. Zwłaszcza jak dzieci przychodzą na wieczorne poczytanie bajki, idzie stworzyć naprawdę fajny nastrój.

 • Krokus

  Duże okno w sypialni mam, ale na naturalne światło nie mam co liczyć. Także całość sypialni muszę doświetlać niezależnie od pory dnia i roku. Trochę to kosztowne.

 • Kenya

  Jeżeli ktoś mieszka przy ruchliwej ulicy i na pierwszych piętrach to oświetlenie do sypialni nie jest potrzebne. Światło uliczne zdecydowanie wystarczy 😉

 • Olimpia

  Co właściwie składa się na świetlenie sypialni? Tradycyjnie stawiamy lampki nocne po obu stronach łóżka. Wieszamy na suficie centralną lampę, żyrandol. Jeżeli w sypialni jest toaletka to również mamy źródło dodatkowego światła. Rzadko w sypialni stosuje się lampy podłogowe, częściej ma to miejsce w salonie. W sypialni bardziej niż kształt oświetlenia powinna się liczyć natężenie światła.

 • yvonka

  Tak jak w salonie musimy być uważni co do formy i kształtu oświetlenia, tak w sypialni można zaszaleć. Sypialnia jest tylko dla nas i dlatego nie musimy obchodzić się ze zdaniem gości, którzy jak wiadomo wiedzą lepiej jak urządzić nasz dom. Ja zaszalałam i powiesiłam w sypialni bogato zdobiony żyrandol, którym zachwycam się za każdym razem gdy leżę na łóżku. W nocy daje piękne światło, a za dnia gdy naturalne światło wpada do wnętrza mieni się pośród jego elementów. Dodam, że jest to szklany żyrandol. Jestem dumna z tego żyrandola. To taki mały luksus w moim domu.

Zostaw odpowiedź