11 września 2014

Szafa w sypialni a przechowywanie odzieży

Dobór odpowiedniej szafy do sypialni to bardzo istotna kwestia, ponieważ nie każdy rodzaj tego mebla sprawdzi się w danym pomieszczeniu. Dlatego przed decyzją o wyborze i wyposażeniu szafy warto się najpierw zastanowić.

Przede wszystkim musimy ustalić wymiary szafy – jedna osoba na komplet ubrań zazwyczaj potrzebuje szafy o szerokości co najmniej 140 cm (przy standardowej wysokości – 210 centymetrów), dlatego też kupując szafę do sypialni dwuosobowej najlepiej jest zainwestować w mebel dwa razy większy. Optymalna odległość między półkami w szafie to 30 centymetrów, a ich długość – 90 centymetrów. Na krótką odzież wiszącą (koszule, garnitury) trzeba przeznaczyć przestrzeń o wysokości 100-135 centymetrów, a na dłuższą (płaszcze, sukienki) – 150-180 centymetrów.

Na metrze drążka mieści się około 10 wieszaków z ubraniami. Przy doborze wysokości, na której zostanie zamontowany drążek, bierzemy pod uwagę wzrost osób, które będą korzystać z szafy. Nie ma to znaczenia w przypadku drążków obniżanych, tak zwanych pantografów. Pod sufitem jest przestrzeń do której trudniej nam dosięgnąć i można tam przechowywać przedmioty rzadziej używane. Warto tam zamontować dużą półkę (może zajmować całą szerokość szafy). Przyda ci się ona do przechowywania walizek, plecaków i długich przedmiotów.


Istotna jest także kwestia wizualna – jeśli jesteśmy miłośnikami oryginalnych, ciekawych rozwiązań, pomyślmy o nietypowych frontach. Można zdecydować się na ciekawe zdjęcie nadrukowane na szkle lub wykorzystać drewno ze starych mebli, i budynków. Na rynku istnieje szeroki wybór frontów meblowych począwszy od pełnych płyt meblowych a kończąc na zawiłych frezowanych wzorach. Duże szafy najlepiej jest ustawiać na krótszej ścianie – wtedy sypialnia ma najlepsze proporcje. Pionowe podziały (od podłogi do sufitu), które tworzą fronty szafy, sprawią, że niska sypialnia wyda się nieco wyższa.

Jeśli w twojej sypialni nie ma miejsca na szafę, postawmy na komodę. Pamiętajmy tylko, żeby przeznaczyć na nią miejsce dwa razy szersze od jej głębokości (by wysuwanie szuflad było komfortowe) plus około 80 centymetrów na swobodne poruszanie się przed meblem. Jeśli chodzi o przechowywanie różnego rodzaju przedmiotów, nawet w niewielkim pomieszczeniu można znaleźć sporo możliwości. Warto jest wykorzystać przestrzeń sypialni w pionie – montując półki i wieszaki czy wykorzystując wnęki; a także w poziomie – używając szuflad, schowków w podestach i wsuwanych pod meble pojemników na kółkach.

Szuflady w komodzie jak i w szafie możemy wyposażyć w szereg akcesoriów ułatwiających przechowywanie i organizację drobnych przedmiotów, takich jak np. zegarki, biżuteria, krawaty, apaszki, bielizna itd. Projektując szafę najlepiej skorzystać z porady eksperta, stolarza albo architekta wnętrz. Architekt wnętrz pomoże zaprojektować wymarzona szafę, dobierze nam materiały, kolory oraz wyposażenie.

Przy wyborze szafy do mieszkania zachęcamy do skorzystania z usług firmy PERFECT SPACE, profesjonalnego biura projektowego zajmującego się od lat wykończeniami wnętrz pod klucz. PERFECT SPACE posiada własnych stolarzy, którzy we współpracy z projektantami zaprojektują, wycenią i zrealizują wymarzone meble.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź