10 lipca 2020

Własna enklawa w stolicy – czy to dobry moment na zakup mieszkania?

Wygląda na to, że najbliższe miesiące to najlepszy czas na zakup nieruchomości. Jak prognozują eksperci, mieszkania mogą potanieć nawet o 15%. Warto pospieszyć się, bo ta sytuacja nie potrwa zbyt długo.

PKO BP właśnie opublikował nowy raport „Nieruchomości Mieszkaniowe”, w którym eksperci przewidują spadek cen za nieruchomości nawet o 15% w stosunku do roku ubiegłego. Czy tak rzeczywiście się stanie? Wszystko zależy od tego, jak długo utrzyma się umiarkowana recesja, z którą polska gospodarka zmaga się od momentu wybuchu pandemii. Drugie istotne pytanie to ile czasu będziecie mieć na zakup mieszkania czy domu w dobrej cenie? Jak czytam w raporcie, atrakcyjna dla kupujących sytuacja na rynku nieruchomości ma utrzymać się nie dłużej niż do połowy 2021 roku.

Mimo epidemii, zainteresowanie zakupem mieszkań nie spada

Tymczasem kolejka zainteresowanych zakupem nieruchomości nie maleje. Z badań przeprowadzonych na zlecenie Morizon.pl w kwietniu br. wynika, że aż 47% konsumentów nie zmieniła swoich decyzji związanych z chęcią zakupu nowego lokum. Dla porównania, miesiąc wcześniej odsetek ten wynosił 53%.

Źródło: Morizon.pl

To, co natomiast się zmienia to preferencje nabywców. Dziś największym zainteresowaniem cieszą się większe mieszkania, jak i domy z rozbudowaną strefą zewnętrzną, np. ogródkiem, tarasem czy balkonem. Poza tym najpopularniejszy wśród klientów metraż wzrósł z 60 do aż 100 mkw.

Co trzeba wiedzieć przy zakupie mieszkania na kredyt?

Jeżeli chcecie wykorzystać dobry czas i kupić nowe mieszkanie czy dom, finansując transakcję poprzez kredyt hipoteczny, musicie mieć na względzie zaostrzoną politykę kredytową banków. Niestety pandemia spowodowała, że dziś trudniej jest dostać pożyczkę z wkładem 20 czy 10% (plus ubezpieczenie). Co więcej, eksperci prognozują, że wymagany wkład własny może wzrosnąć do nawet 30-40% ceny mieszkania! Dlatego dziś największe szanse na skorzystanie z najlepszych ofert mają osoby dysponujące większym zasobem wolnej gotówki czy wyższą zdolnością kredytową, pozwalającą na wzięcie kredytu hipotecznego.

Uwaga! Zanim stwierdzisz, że kupno nieruchomości jest poza Twoim zasięgiem, wiedz, że są też dobre wieści dla nabywców. Resort rozwoju szykuje bowiem nową ustawę przewidującą zniżki w podatku dochodowym. Z ulg będą mogły skorzystać osoby w wieku powyżej 35 roku życia, które wybudowały dom jednorodzinny lub nabyły mieszkanie na rynku pierwotnym (niestety ustawa nie obejmuje rynku wtórnego). Im więcej dzieci będzie liczyć ich rodzina, tym zniżka będzie wyższa.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania w Warszawie?

Kupno mieszkania to ważna, życiowa decyzja. Warto więc znać wszystkie aspekty, które wiążą się z taką inwestycją, szczególnie gdy nasza wymarzona nieruchomość znajduje się w bardzo prestiżowej lokalizacji, czyli Warszawie. W tym miejscu dodam, że w pierwszym kwartale 2020 roku średnia cena za mieszkanie w stolicy wynosiła ok. 9,8 tys. zł/mkw. W jednej z najpiękniejszych, warszawskich enklaw, czyli na Wilanowie, jeszcze rok temu za mkw należało zapłacić ponad 10 tys. zł. Dziś cena ta spadła do ok. 9,9 tys., a jeżeli prognozy ekspertów potwierdzą się, może dojść do nawet 8,3 tys. zł/mkw.

Pamiętajcie, że wraz z wybuchem pandemii liczba nowych mieszkań w ofertach deweloperów zmniejszyła się. Jednocześnie zmalała liczba kupujących (w I kwartale 2020 roku sprzedano w Warszawie 5,57 tys. mieszkań – to mniej niż w IV kwartale 2019), co może powodować większe szanse zakupu naprawdę atrakcyjnego domu czy mieszkania w najlepszych warszawskich dzielnicach, jak wspomniany wcześniej Wilanów czy równie piękne Zawady. W mojej opinii, uwzględniając możliwie malejące ceny za nieruchomości, wydaje się, że teraz macie najlepszy czas na zakup własnego M.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź

Może Cię zainteresować