22 kwietnia 2015

Wykończenia wnętrz – kwestia oświetlenia kuchni

Czy projektowanie wnętrz to tylko wybór materiałów i kolorów? Dobór urządzeń będących w naszym mieszkaniu źródłem światła jest kluczowy i decyduje o samopoczuciu odczuwanym w jego przestrzeni. Nie od dziś wiadomo, że niedobór światła może wprowadzać w stany depresyjne, a nieodpowiednio dobrane – mocno obniżać nasz nastrój. Każde pomieszczenie wymaga innego natężenia światła oraz odmiennego rozmieszczenia jego źródeł. Wszelkiego rodzaju lampy to nie tylko urządzenia oświetleniowe, ale bardzo często istotny element wystroju, który w znaczący sposób może wpływać na charakter całego wnętrza. Przed przystąpieniem do wykończenia wnętrz warto zorientować się, jakie rozwiązania proponują architekci wnętrz

perfectspace-wykonczenie-wnetrza-kuchni-w-jasnej-tonacji-kolorystycznej

Kuchnia – serce domu

Obecnie kuchnia nie jest tylko obszarem przeznaczonym na przygotowanie posiłków, ale również miejscem spotkań towarzyskich, niekiedy miejscem pracy czy wypoczynku. Z powodu łączenia w tym pomieszczeniu różnych funkcji, wymagane jest w nim kilka rodzajów oświetlenia.

Jedno główne źródło światła czy kilka mniejszych?

Niegdyś popularne było oświetlenie ogólne, umieszczane w centralnym punkcie pomieszczenia. Od dłuższego czasu powszechnie praktykowanym rozwiązaniem jest montowanie wiszących lamp bezpośrednio nad stołem kuchennym, które ten rodzaj oświetlenia bez problemu mogą zastąpić. W większych, otwartych przestrzeniach możemy pozwolić sobie na jedną dużą lampę o niestandardowym, przykuwającym uwagę kształcie, w bardziej zamkniętych – na kilka mniejszych.

 

perfectspace-wykoczenie-wnetrza-z-kilkoma-zrodlami-swiatla-w-przestrzeni-kuchennej

 

Ważne jest aby miały one możliwość regulacji zawieszenia. Lampa nad stołem powinna oświetlać cały blat, dlatego też wysokość, na której jest zawieszona zależy od jego rozmiaru (dla tych o szerokości do 120 cm lampę zawiesza się 50 cm od jego powierzchni, dla większych – 80 cm). Jednym z ciekawszych rozwiązań w przypadku wykończenia wnętrz jest zastosowanie w jasnej kuchni trzech wiszących lamp w ciemnych kolorach prezentujących różne, niestandardowe kształty.

 

perfectspace-wykonczenie-wnetrza-kuchni-z-lampami-w-roznych-ksztaltach

 

Bardzo ciekawy nowoczesny efekt dadzą również lampy zamontowane w podwieszanym suficie.

 

perfectspace-wykonczenie-wnetrza-kuchni-z-lampami-zamontowanymi-na-podwieszanym-suficie

 

Doświetlenie istotnych obszarów

Poza ogólnym źródłem światła, kuchnia potrzebuje doświetlenia tych obszarów, w których zajmujemy się przygotowaniem posiłków – czyli miejsc wymagających skupienia i koncentracji. Niezbędne zatem będą świetlówki, halogeny lub taśmy LED, które zapewnią oświetlenie blatu, kuchenki, zlewozmywaka czy podświetlenie szafek. Warto pamiętać, że jeśli zależy nam na większej efektywności takiego oświetlenia możemy ścianę nad blatem wyłożyć materiałem łatwo odbijającym światło, czyli połyskującymi płytkami, polerowanym kamieniem lub coraz bardziej ostatnio popularnymi płytami szklanymi.

 

perfectspace-material-latwo-odbijajacy-swiatlo-zwieksza-efekt-oswietlenia-wykonczenia-wnetrza-kuchni

 

W trosce o Państwa komfort i wygodę architekci wnętrz z Perfect Space dostosują do Państwa potrzeb odpowiednie urządzenia oświetleniowe i wybiorą efektywne rozwiązania zapewniające komfort i wygodę podczas korzystania z kuchni.

Komentarze

  • Ja zdecydowanie preferuję kilka mniejszych źródeł światła. Mam wrażenie, że wtedy pomieszczenie jest znacznie lepiej oświetlone.

  • Projektując wnętrze w kuchni warto wybrać takie oświetlenie, które nie dość, że będzie pasowało, to co ważne zużywało bardzo mało prądu. W tym celu warto zaopatrzyć się w żarówki LED oraz taśmy LED. Takie żarówki zdecydowanie mają większą żywotność i dają zdecydowanie lepsze światło.

  • Żarówki Led generują mniejsze zużycie prądu a to wpływa na oszczędności w budżecie rodzinnym. Polecam polecam, nowoczesne rozwiązania oświetlenia.

Zostaw odpowiedź