07 października 2014

Wykończenia mieszkania pod klucz czy …

Pan hydraulik się spóźnił, a malarze powiedzieli, że w tym dniu nie przyjdą na prace bo mają obsuwę terminów? Podłoga przyszła inna, drzwi porysowane, a w sklepie brakuje wymarzonej lampy? Jeśli kiedykolwiek wykończałeś mieszkanie znasz ten ból. Deweloperzy postanowili wyjść naprzeciw naszym oczekiwaniom.

Deweloperzy znaleźli na sposób na Pana Heńka. Widoczny trend na rynku to oferowanie mieszkań wykończonych pod klucz.

Wykończanie mieszkania to proces bardzo czasochłonny i wymagający specjalistycznej wiedzy. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom co raz większa liczba deweloperów poszerza swoją ofertę o tzw. „mieszkania pod klucz”. To propozycja szybkiego zamieszkania we w pełni wykończonym lokalu. Zdecydowanie w tym względzie przodują największe miasta a oferta skierowana jest do osób, które chcą oszczędzić swój czas. Większość ofert wykończeń proponowana jest w kilku pakietach do wyboru. Od wybranego pakietu zależy standard wykończenia. W ramach poszczególnych programów deweloperzy oferują różne materiały w różnym standardzie, a także propozycje indywidualnych rozwiązań aranżacyjnych. Niestety jednak niewielu z nich posiada w swoim zakresie usługi oferty z indywidualnym projektem.

Developerzy dostosowują ofertę do potrzeb konsumentów

Konkurencja nie śpi, a na brak wykończonych mieszkań aktualnie raczej nie można już sobie pozwolić w dobie czasów – „klient nasz pan”. Wykończone mieszkanie pod klucz to oszczędność naszego czasu, ale i pieniędzy. Oferowane przed deweloperów mieszkania wykończane są hurtowo w zamkniętej gamie barw i produktów. Dzięki skali zamówień deweloper ma świetną pozycję negocjacyjną bezpośrednio u producenta. Omija hurtownię, a przede wszystkim pośrednika – sklepy. Deweloperzy podkreślają, że gwarantują profesjonalną i fachową obsługę. Ponadto to na barki dewelopera trafia kontrolowanie postępu prac w mieszkaniu a także jakości ich wykonania. To deweloper odbierze za nas mieszkanie, a przede wszystkim dopilnuje jego czasu wykonania, tak aby bez przeszkód można było wprowadzić się we wskazanym terminie.

Dane nie kłamią, a każdy liczący się deweloper wprowadził i testuje sprzedaż wykończonych mieszkań. Jak podaje członek rady nadzorczej firmy deweloperskiej Centrum Zana, pan Maciej Balcerek –

to jest orientacja marketingowa na produkt – odpowiedź na potrzeby klientów, którzy cenią swój czas, a my po prostu dostosowujemy nasz produkt do wymagań rynku – od jakiegoś czasu klienci co raz częściej pytali czy mamy w ofercie wykończone mieszkania. Aktualnie nie ma już klienta, który o takie nie zapyta. Oczywiście nie każdy od razu się na nie decyduje, ale każdy to rozważa. Przede wszystkim największą rolę odgrywa tu cena. Wykończone mieszkania oferujemy w cenie zbliżonej (niewiele większej) do ceny mieszkania bez wykończenia. W drugiej a dla niektórych osób pierwszej kolejności mamy czas wykonania. Wiele osób nie wyobraża sobie kilkudziesięciu wizyt w sklepach, po każdą śrubkę i klamkę. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom i mamy na to rozwiązanie. W ramach przygotowanych pakietów oferujemy doradztwo, materiały i wykonawstwo.

Najwięksi gracze rozszerzają swoje oferty o „wykończanie mieszkań pod klucz”

Zana to jednak nie jedyna firma, która zdecydowała się poszerzyć swoją ofertę o „mieszkania pod klucz”. Przeanalizowaliśmy pod tym kątem ofertę kilku największych polskich deweloperów i nasze obserwacje się potwierdzają.

Na potrzeby niniejszego artykułu przeanalizowaliśmy ofertę 10 największych polskich deweloperów według rankingu CiJ Journal (ranking deweloperów, pod względem liczby oddanych mieszkań w latach 2008-2012, źródło CiJ Journal).

Oferta   wykończenia Ilość  pakietów Indywidualne  rozwiązania Miejsce lokalizacji oferty Cena wykończenia
J.W.  Construction tak 3 nie cała Polska brak info
Dom   Development tak 4 tak Warszawa, Wrocław brak info
Gant  Development tak brak brak info cała Polska brak info
Budmiex nieruchomości tak 4 tak Warszawa, Kraków, Poznań od 485 zł brutto/m2
Polnord nie  –  –  cała Polska  –
Grupa inwestycyjna hossa tak 2 tak Trójmiasto brak info
Robyg nie Gdańsk, Warszawa, Wrocław
Ekolan nie Trójmiasto
Abert nie Olsztyn
Budnex nie  –  – Gorzów Wlkp.

(Źródło: Analiza własna na podstawie oficjalnych stron internetowych)

Analizując ofertę największych polskich deweloperów widzimy, że trend wykończania mieszkań pod klucz uwidacznia się tylko w największych miastach. Zdecydowanie największą ofertę gotowych do zamieszkania lokali skierowano do mieszkańców stolicy. Pojawiają się już także pojedyncze oferty w innych miastach, ale ewidentnie nie jest to jeszcze ten moment.

Deweloperzy przyjmują różne rozwiązania. Niektóre firmy tworzą swoje komórki wykończeniowe. Inni podejmują współpracę z biurami projektowymi lub podmiotami specjalizującymi się w wykończeniach wnętrz.

Dlaczego warto skorzystać z oferty proponowanej przez dewelopera?

 • czas – przede wszystkim korzystanie z oferty wykończenia pod klucz to oszczędność naszego czasu, oszczędzamy czas potrzebny na zakupy, projektowanie, nadzór etc.
 • cena – mieszkanie pod klucz możemy czasem dostać w zbliżonej ofercie cenowej do tego w stanie deweloperskim
 • jakość – jakość gwarantowana przez dewelopera, którego specjaliści nadzorują również przebieg wykończenia
 • gwarancja – współpraca z doświadczonym deweloperem może być gwarancją, że za proponowane rozwiązania są najbardziej optymalne, a wykonane prace fachowe, co więcej na zakup mieszkania pod klucz będzie obowiązywać rękojmia
 • kredyt – mamy możliwość wzięcia wspólnego kredytu na już wykończone mieszkanie, czyli od samego początku znamy pełne koszty całego mieszkania,

Brzmi zbyt idealnie?

Niewątpliwie korzystanie z usług dewelopera również w zakresie wykończeń ma swoje plusy i minusy. Na co warto zwrócić uwagę?   Deweloperom również zdarzają się opóźnienia, zarówno w oddaniu mieszkania w stanie deweloperskim jak i „pod klucz”. Należy bardzo dokładnie zwrócić uwagę na zapisy w umowie. Kolejną kwestią jest odbiór mieszkania. Czy odbierze je deweloper? Sam od siebie? Co z ewentualnymi poprawkami, nierównościami ścian? Stanowi to niestety jeszcze duże pole do nadużyć przez firmę deweloperską. Co więcej, warto się zastanowić z kim współpracują deweloperzy? Jeśli jest to zewnętrzna firma, kto podpisze z nią umowę i będzie wyciągał konsekwencje za   nieodpowiednio zrealizowaną umowę? Bardzo często deweloperzy korzystają z usług zewnętrznych firm, zajmujących się stricte pracami wykończeniowymi – w takich przypadkach warto „prześwietlić” taką firmę przed podpisaniem umowy z deweloperem – jeśli po małym „zwiadzie” firma okaże się stabilnym i wiarygodnym graczem – mamy niemalże pewność iż dokonujemy właściwego wyboru.

Idziemy na przekór wszystkim i wykończamy sami?

Jeśli jednak lubimy iść pod prąd i nie wyobrażamy sobie własnego mieszkania i przestrzeni „jak z katalogu” – może zatem warto w tym względzie rozważyć ofertę zewnętrznych firm, które specjalizują się w projektach i wykończeniach wnętrz. W ostatnim czasie wiele biur projektowych poszerzyło swoją ofertę o wykończanie mieszkań pod klucz. W ramach takiej usługi podpisujemy umowę z firmą w tym zakresie wyspecjalizowaną, która zrealizuje nam indywidualny projekt, a następnie przeprowadzi łagodnie przez proces wykończenia i również odda nam mieszkanie gotowe do zamieszkania.

Komentarze

 • Good post!

 • I hope more such alerts, really good piece of article.

 • Hello There. I discovered your weblog the use of msn. This is a very neatly written article.
  I will make sure to bookmark it and come back to read extra of your helpful info.
  Thanks for the post. I will certainly return.

 • Thanks for one’s marvelous posting! I definitely enjoyed reading it, you may be a great author.
  I will always bookmark your blog and definitely will come back later in life.
  I want to encourage that you continue your great work, have
  a nice morning!

 • I’m not that much of a internet reader to be honest but your blogs
  really nice, keep it up! I’ll go ahead and bookmark your website to come back in the future.
  All the best

Zostaw odpowiedź