16 sierpnia 2022

Zatrudnienie architekta do projektu wnętrza – to konieczność czy zbędny wydatek?  

Zatrudnienie architekta to, wbrew powszechnej opinii, bardziej praktyczny krok niż luksusowy przywilej. Wie to każda osoba, która na własną rękę zaprojektowała wnętrze, wybrała materiały, kolory i rozwiązania, a na koniec nadzorowała ekipę budowlano-remontową chcąc, aby wszystkie prace przebiegły zgodnie z planem.

Urządzenie domu czy mieszkania to duże wyzwanie. Od sukcesu obranego kierunku aranżacyjnego będzie zależeć, jaki efekt uzyskasz i jak dobrze będziesz czuć się we własnej przestrzeni. Czy chcesz to robić samodzielnie? Czy wolisz współpracować z architektem wnętrz?

Mity na temat pracy z architektem wnętrz:

  1. „Praktyczność jest niemodna, liczy się design”: wiele osób nadal myśli, że architekt to osoba, która wykonuje projekty w oparciu o najnowsze trendy designu, zapominając o tym, jakie są potrzeby inwestora.
  2. „Mnie na to nie stać”: wiele osób myśli, że zatrudnienie architekta to duży wydatek, który się nie zwróci.
  3. „Przecież to fanaberia”: nadal zdarza się myślenie, że usługa zaprojektowania wnętrza jest zbędna, bo „dobranie kolorów i mebli” jest proste i niewymagające.

Wszystkie te hasła można włożyć między bajki, bo prawda jest zupełnie inna. Po pierwsze, dobry architekt wnętrz słucha inwestora i tworzy projekt na bazie jego oczekiwań, potrzeb – obecnych i przyszłych, jak i posiadanego budżetu. Efekt? Funkcjonalne wnętrze, wykończone zgodnie z gustem domowników, w cenie dopasowanej do możliwości finansowych.

Po drugie, projektowanie wnętrz nie jest tak łatwą sztuką, jak niektórym mogłoby się wydawać. To nie kwestia narysowania kilku kresek i znalezienia ładnych materiałów. Dobry architekt wnętrz musi mieć wiedzę techniczną, zmysł estetyczny, a przy tym być osobą komunikatywną tak, aby móc porozumiewać się z inwestorem i potrafić odczytywać jego potrzeby i oczekiwania.

Słowniczek pojęć:

  • Architekt w klasycznym tego słowa znaczeniu to osoba specjalizująca się w projektowaniu bryły budynku. Posiada dyplom ukończenia studiów magisterskich, wpis do rejestru architektów i odpowiednie uprawnienia.
  • Architekt wnętrz specjalizuje się w projektowaniu przestrzeni znajdujących się wewnątrz budynku. Osoba ta posiada dyplom ukończenia studiów magisterskich, natomiast nie musi nabywać dodatkowych uprawnień.
  • Dekorator wnętrz nie musi skończyć dedykowanych studiów czy mieć określonych uprawnień. Kluczem jest, aby posiadał umiejętność projektowania wnętrz w sposób funkcjonalny i estetyczny oraz znał bieżące trendy.

Jakie są korzyści ze współpracy z architektem wnętrz?

Główną korzyścią jest efekt, który otrzymujesz na koniec. To wnętrze zaprojektowane zgodnie z Twoją wizją, w którym zostały uwzględnione wszystkie aspekty wpływające na ergonomię, funkcjonalność i ponadczasowość. Nie musisz się martwić o organizacyjny chaos i nieporządek, bo to architekt wyciągnie z wnętrza jego potencjał, zadba o odpowiednie ciągi komunikacyjne i dobór właściwych mebli.

Pracując z architektem, nie musisz sobie także wyobrażać efektu końcowego. Wszystkie rozwiązania widzisz na projektach i wizualizacjach, dzięki którym możesz oceniać prace na bieżąco i zgłaszać swoje uwagi tak, aby całość zgadzała się z Twoją wizją.

Praca z architektem to także oszczędność czasu. To specjalista od wnętrz zajmuje się szukaniem materiałów i rozwiązań, które warto wprowadzić do Twojego wnętrza. Co ważne, architekt zna najnowsze trendy, ma własną ekipę remontowo-budowlaną i świetne kontakty z lokalnymi dostawcami, dzięki czemu ma bezproblemowy dostęp do sprawdzonych produktów i usług. Możesz mieć pewność, że wynegocjuje dla Ciebie dobre zniżki, a w Twoim domu czy mieszkaniu znajdą się wyłącznie solidne i godne zaufania produkty z odpowiedniej półki cenowej.

Czy na współpracy z architektem można zaoszczędzić? Tak. Choć zapłacisz za pracę architekta, który wykona projekt wnętrza, skontroluje zakupy i pracę ekipy remontowo-budowlanej, to zyskasz pewność, że inwestujesz tylko w to, co potrzebne i zmierzone. Poza tym unikasz kosztownych pomyłek, o które łatwo, gdy nie masz fachowej wiedzy. Warto też wiedzieć, że wartość mieszkania zaaranżowanego przez architekta jest wyższej wyceniana, zarówno przy sprzedaży, jak i wynajmie.

Najlepszy architekt wnętrz wie co jest modne teraz i co będzie na czasie nawet za kilka lat. Dzięki temu wnętrze nie znudzi się i będzie Cię cieszyć nie tylko dziś, ale w przyszłości. Nawet jeżeli trendy się zmienią, ponadczasowy design nadal będzie się podobać.


Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź