22 października 2021

Znaczenie kolorów w jesiennej aranżacji wnętrza

Mając do dyspozycji jesienną paletę barw, zbudujesz ciepły, przytulny i domowy nastrój w każdym wnętrzu, niezależnie od jego stylu. Przed Tobą nieskończenie wiele możliwości aranżacyjnych! Dlatego dziś dzielę się z Tobą wiedzą, jakie kolory są obecnie szczególnie modne i co zrobić, by do swojego wnętrza wprowadzić prawdziwy, jesienny klimat!

Podczas projektowania wnętrza zwracam uwagę na te barwy, które korzystnie wpływają na samopoczucie domowników. Ważna jest nie tylko moda, ale przede wszystkim przeznaczenie danego pokoju. Inne kolory polecam do miejsc, które mają służyć koncentracji, inne do pokojów sprzyjających wyciszeniu, a inne tam, gdzie ma panować dziecięca radość. A co jest hitem tegorocznej jesieni?

UWAGA!

Kolory mają ogromne znaczenie w naszym życiu, a to tym, że potrafią działać terapeutycznie, wiemy już od średniowiecza. Od wieków koloroterapia używana jest po to, aby przywracać w życiu poczucie harmonii i spokoju. Choć to niekonwencjonalna metoda leczenia, faktem jest to, że dzięki kolorom możemy oddziaływać na nasze aktualne samopoczucie. Każdemu życzę, aby choć od czasu do czasu śnił o niebieskich migdałach, a świat widział przez różowe okulary 😉

Jesienny total look

W jesiennej stylizacji wnętrza pojawia się nowość. To trend total look, którego celem jest kreowanie przestrzeni utrzymanych w jednym, dominującym kolorze. A jakie barwy rządzą tegoroczną jesienią? To przede wszystkim:

 • głęboki granat w wersji navy,
 • ciepła paleta czerwieni,
 • rude pomarańcze,
 • brunatna terracotta,
 • przygaszona zieleń,
 • pastelowe róże, błękity, niebieskości,
 • ponadczasowe szarości i beże.

UWAGA!

Kolory jesieni to połączenia, które rozświetlają ciemne wnętrza podczas długich wieczorów. Nie bez powodu tą porą roku rządzi ciepła paleta barw, która sprawia że dom bije autentycznym ciepłem.

Jak wybrać idealny kolor do jesiennego wnętrza?

 • Granat w wersji navy to kolor zarezerwowany do nowoczesnego stylu glamour. W tej przestrzeni liczy się luksus i szyk, a jej dopełnieniem są takie szlachetne barwy, jak kość słoniowa, głęboki beż w stylu nude, ciepłe złoto i wanilia. W połączeniu z nimi navy blue tworzy bardzo elegancki, ale i energetyczny koncept aranżacyjny.
 • Jesienna paleta czerwieni to przede wszystkim barwy z domieszką burgundu oraz ciemnego fioletu. To doskonałe rozwiązanie do pomieszczeń, w których toczy się życie towarzyskie.
 • Rude pomarańcze inspirację czerpią z jesiennych liści. Pięknie wyglądają w połączeniu z brązami, zielenią, granatem, a nawet szarościami. Sprawdzą się we wnętrzach klasycznych, w których liczy się ciepło i kunszt widoczny w każdym detalu.
 • Brunatna terracotta intryguje w jesiennym wnętrzu, łącząc w sobie barwy ceglastej czerwieni z rudą pomarańczą. Kojarzy się z końcem lata, dodając wnętrzu jasności i nasycając go dobrą energią.
 • Przygaszona, głęboka zieleń świetnie wygląda w połączeniu z marmurem, miedzią i złotem. To majestatyczna barwa, która sprawia, że wnętrze prezentuje się szykownie i elegancko. Doskonale nadaje się także do wnętrz eko, wspaniale współgrając z organicznymi materiałami, takimi jak drewno, jura, wiklina czy len.
 • Pastelowe róże, błękity, niebieskości zwykle zarezerwowane były dla wiosny i lata. Nie w tym roku! Zapewniają spokój i stonowanie, dlatego z powodzeniem będą wprowadzane do jesiennych wnętrz – szczególnie pomieszczeń sypialnianych i dziecięcych. To barwy, które działają kojąco, pozwalają odpocząć i sprzyjają wyciszeniu.
 • Ponadczasowe szarości i beże nigdy nie wyjdą z mody. To barwy, które można zaaranżować w praktycznie każdym stylu. Są uniwersalne i bezpieczne, stanowiąc tło dla danej stylizacji lub definiując charakter danego wnętrza. Wszystko zależy od naszej wyobraźni.

Warto wykorzystywać pory roku, aby dokonywać metamorfoz w swoich wnętrzach – samodzielnie lub przy pomocy projektanta. To świetna zabawa kolorami, materiałami i fakturami, dzięki którym możemy odmienić swój dom, dodać mu wyrazistości, a to wszystko – bez konieczności robienia wielkich remontów.

Komentarze

Ten wpis nie posiada jeszcze komentarzy

Zostaw odpowiedź