Oglądając gotowe aranżacje w magazynach lub internecie, często można odnieść wrażenie, że samodzielne urządzenie wnętrza jest bardzo proste. Nic bardziej mylnego! Na niedoświadczonych projektantów wnętrz czeka szereg rozmaitych pułapek, w które z łatwością mogą wpaść.

Błędy w aranżacji wnętrz:

1) Najpierw malowanie, potem urządzanie

Większość z nas zaczyna od pomalowania pokoju, a dopiero potem wybiera jego wyposażenie. Błąd! Urządzanie powinno zaczynać się od tekstyliów – dopasowanie mebli do pomalowanej ściany jest dużo cięższe niż na odwrót. Najpierw meble, a dopiero potem kolor ścian – przestrzeganie tej kolejności pozwoli nam na większą elastyczność przy aranżacji. Pułapką może się okazać również wybór mebli w kolorze ściany. Generalnie farba bywa zwodnicza, bo często zapominamy, że naturalne oświetlenie pokoju zmienia się o różnych porach dnia, a to ma wpływ na kolor ścian. Skoro już jesteśmy przy oświetleniu…

 

1a-kolor 10 najczęściej popełnianych błędów przy aranżacji wnętrz

 źródło: www.shutterstock.com

 

2) Tylko jedno źródło światła

Kolejnym błędem jest niedostateczne oświetlenie pomieszczeń, które potrzebują z reguły więcej światła – szczególnie cierpią na tym kuchnia, łazienka i miejsce do pracy. W ich przypadku jedno źródło światła to zdecydowanie za mało. Szczególnie, że dużo osób przy wyborze lampy kieruje się przede wszystkim jej interesującym wyglądem i zapomina o podstawowej funkcji – dawaniu światła. Jest to bardzo kosztowny błąd, bo złe oświetlenie pokoju wpływa nie tylko na gorszą stylistykę samego wnętrza i ukrywa jego zalety, ale przede wszystkim może mieć przełożenie na funkcjonowanie w domu, nasz gorszy nastrój, a nawet – w dłuższej perspektywie – zdrowie. Robienie makijażu w źle oświetlonej łazience? Efekty mogą być opłakane.

 

1a-kolor 10 najczęściej popełnianych błędów przy aranżacji wnętrz

 źródło: www.shutterstock.com

 

3) Przedkładanie designu nad funkcjonalność

Co z tego, że w naszej jadalni znajdują się najmodniejsze w tym sezonie krzesła o niespotykanym wyglądzie, skoro dłuższe siedzenie na nich powoduje dyskomfort? Coraz popularniejsze staje się kupowanie designerskich przedmiotów, które choć ładne, okazują się w najlepszym wypadku mało praktyczne. Tymczasem urządzając mieszkanie, zawsze powinno się wychodzić od funkcjonalności. Pamiętajmy, że zdecydowana większość mieszkań, które możemy podziwiać w prasie wnętrzarskiej, to przestrzenie eleganckie, harmonijne, czyste… i bez jakiegokolwiek śladu życia. Wnętrza te zachwycają pięknem aranżacji, ale nie są przystosowane do prozy codzienności. Wanna na środku pokoju wygląda cudownie na zdjęciu w katalogu, ale w prawdziwym życiu oznacza tylko wilgotną podłogę i brak niezbędnej intymności. Może lepiej zamiast niej zainwestować w pojemną szafę na ubrania? Wygląd naszych czterech kątów nie jest w końcu tak istotny, jak ich funkcjonalność – mieszkanie, jak sama nazwa zresztą wskazuje, służy przede wszystkim do mieszkania w nim.

 

1a-kolor 10 najczęściej popełnianych błędów przy aranżacji wnętrz

 źródło: scstylecaster.files.wordpress.com

 

4) Zbytnie inspirowanie się innymi aranżacjami

Przy urządzaniu własnego mieszkania warto szukać pomysłów w różnych miejscach: magazynach, blogach, katalogach etc. Nie mylmy jednak delikatnej inspiracji z całkowitym plagiatem! Nie powinno się bezmyślnie kopiować aranżacji ze zdjęcia, bo ludzie się od siebie różnią, mają odmienne charaktery i style życia. To, że wnętrze znajdujące się na zdjęciu w gazecie wygląda ładnie, nie oznacza, że sami będziemy się w nim czuć dobrze. Bezmyślne kopiowanie wystroju z katalogu ma jeszcze jedną poważną wadę – taka aranżacja jest niedostosowana do naszego stylu życia. Długi stół w jadalni? Szkoda, że praktycznie nie przyjmujemy u siebie żadnych gości. Duży telewizor na ścianie? Przecież w wolnym czasie wolimy poczytać książkę w fotelu. Może się okazać, że skopiowany wystrój zupełnie do nas nie pasuje i w żadnym stopniu nie odzwierciedla naszego charakteru. Najgorsze, że pieniądze włożone w nietrafioną aranżację można było przeznaczyć na wdrożenie bardziej praktycznych rozwiązań.

 

1a-kolor 10 najczęściej popełnianych błędów przy aranżacji wnętrz

  źródło: www.shutterstock.com

 

5) Zbyt duża liczba mebli

Wnętrze potrzebuje jakichś mebli, ale łatwo przesadzić z ich ilością. Wiele osób niepotrzebnie stara się zapełnić całą dostępną im przestrzeń – na siłę ustawiają zatem wszędzie stoliki, komody, krzesła, czy kartony. Tymczasem pomieszczenie, w którym każdy kąt jest zapchany, wydaje się przez to mniejsze i bardziej chaotyczne. Zresztą co nam po mieszkaniu, w którym musimy nieustannie lawirować pomiędzy rozmaitymi meblami? Podobny błąd popełnia się również w przypadku ścian – puste płaszczyzny wcale nie są takie nudne i nie trzeba wieszać na nich dziesiątek obrazów. Owszem, nadają one wystrojowi osobisty charakter, ale łatwo popaść w przesadę. Pozwólmy naszemu mieszkaniu odetchnąć.

 

1a-kolor 10 najczęściej popełnianych błędów przy aranżacji wnętrz

 źródło: mrpotolkov.ru

 

6) Stawianie mebli przy ścianach

To najprawdopodobniej najczęstszy błąd popełniany przez nowicjuszy. Zdecydowana większość z nas dosuwa meble do samej ściany, ale nie zawsze jest to najsensowniejsze rozwiązanie, bo pokój wygląda przez to na mniejszy i cięższy niż jest w rzeczywistości. Ponadto ustawienie wszystkich mebli przy ścianach daje często efekt pustki. Dlatego warto, jeżeli jest to oczywiście możliwe, uwolnić niektóre ściany od mebli i wprowadzić do wnętrza więcej „oddechu”. Oczywiście nie sugerujemy, żeby nie umieszczać pod ścianami żadnych mebli, po prostu nie należy ustawiać tam wszystkich – chyba że w planach jest duże spotkanie towarzyskie i potrzeba wolnej przestrzeni na środku pokoju.

 1a-kolor 10 najczęściej popełnianych błędów przy aranżacji wnętrz

   źródło: www.shutterstock.com

 

7) Zbyt wysokie wieszanie obrazów

Skoro już jesteśmy przy ścianach, to powszechnie popełnianym błędem jest wieszanie obrazów zbyt wysoko. Obrazy powinny być zawieszone na wysokości oczu dorosłego człowieka. Ogólna zasada głosi, że środek obrazu powinien znajdować się na wysokości 150-160 centymetrów od podłogi. Warto tego pilnować, gdyż obrazy zawieszone wyżej zaburzają proporcje i wprowadzają poczucie bałaganu. Uwaga! W jadalni, pokoju wypoczynkowym i innych miejscach, w których większość czasu spędza się na siedząco, obrazy należy wieszać niżej – tak, by można było podziwiać je z pozycji mebla, na którym odpoczywamy. W przypadku wieszania obrazów nad meblami należy pamiętać, że obraz musi być węższy, niż mebel nad którym wisi; najlepiej, żeby stanowił najwyżej 2/3 szerokości mebla. Obraz powinien wisieć 20-30cm nad meblem, bo dzięki temu stanie się częścią spójnej kompozycji i nie będzie ograniczać funkcjonalności blatu mebla.

 

1a-kolor 10 najczęściej popełnianych błędów przy aranżacji wnętrz

   źródło: www.shutterstock.com 

 

8) Kierowanie się modą

Mieszkanie urządza się na lata, ale zdumiewająco wiele osób o tym zapomina i ulega tymczasowym trendom, które szybko tracą na aktualności. Dziś modne są geometryczne wzory, lecz jutro równie dobrze mogą zostać wyparte przez krzykliwe pastele. Kto zaś wie, co będzie królować pojutrze? Stawiać na Skandynawię czy Prowansję? Moda bywa zmienna i z tego powodu najlepiej przestać za nią ślepo podążać – rozsądniej jest kierować się własnym wyczuciem smaku lub wybierać bezpieczniejsze rozwiązania w postaci stylów klasycznych i neutralnych kolorów; te odważniejsze przeznaczone są dla osób, które mogą sobie pozwolić finansowo na częstsze wymiany sprzętów lub mebli.

 

1a-kolor 10 najczęściej popełnianych błędów przy aranżacji wnętrz

    źródło: www.shutterstock.com

 

9) Gromadzenie niepotrzebnych bibelotów

Barok już dawno się skończył, tymczasem jego naśladowcy dalej wykazują słabość do nadmiaru detali dekoracji i zdobnych akcentów. Tymczasem zbyt duża liczba dodatków może zagracić nasze mieszkanie i przekształcić je w swoistą przestrzeń muzealną. Pamiątki z wakacji, stare prezenty i inne drobiazgi, które przywołują nasze wspomnienia – większość z nich jest nam często niepotrzebna, ale z powodu braku lepszego pomysłu, pozwalamy im zbierać kurz na półkach. Przez ten sentymentalizm nowoczesne pomieszczenie zamienia się niemalże w babcine wnętrze i potrafi przytłoczyć naszych gości. Im mniej, tym lepiej – najlepsza dekoracja bywa często dyskretna.

 1a-kolor 10 najczęściej popełnianych błędów przy aranżacji wnętrz

źródło: blog.starfurniture.com

 

10) Plastikowe kwiaty zamiast naturalnych

Wiele osób kupuje sztuczne kwiaty z powodu ich niezwykłej praktyczności – nie wymagają pielęgnacji i zawsze „świeżo” wyglądają. Dziś produkowane są w sposób, który utrudnia ich odróżnienie od prawdziwych, ale warto zwrócić uwagę na jedną zasadniczą różnicę: świeże kwiaty wnoszą do wnętrza zapach, a sztuczne tylko łatwo się kurzą. Rozwiązaniem mogą być kaktusy, które nie wymagają zbytniej pielęgnacji. W ostateczności, jeżeli nie mamy serca do jakichkolwiek naturalnych kwiatów, to po prostu z nich zrezygnujmy, bo sztuczne nadają się wyłącznie na cmentarz. Ich miejsce równie dobrze mogą zająć świeczki lub inny gustowny dodatek.

 

1a-kolor 10 najczęściej popełnianych błędów przy aranżacji wnętrz

    źródło: www.shutterstock.com

PS. Wymieniona dziesiątka to swego rodzaju czubek góry lodowej pomyłek i błędów jakie czyhają na wykańczających. Najpewniejszą metodą by uniknąć ich wszystkich jest zatrudnienie profesjonalnej i doświadczonej ekipy. Czekamy na Wasz kontakt –https://perfectspace.pl/kontakt/

Opublikowano środa, 17 czerwiec 2015 przez Maciej Balcerek
avatar
Chief manager / supervision Skills: prawo, sprzedaż, opiniowanie i pełna obsługa nieruchomości, logistyka,negocjacje, umowy, odpowiedzialność za misję firmy, ostatnie słowo.

Odpowiedzi: 16 do wpisu “10 najczęściej popełnianych błędów przy aranżacji wnętrz”

 1. avatar Małgo napisał(a):
  19 czerwiec 2015 o godz. 11:32

  Chcąc wynająć mieszkanie widziałam nie jeden taki „kwiatek”, zaczynając od zbyt dużej ilości porcelanowych bibelotów, po dobór dodatków do koloru ścian, a kończąc na wnętrzach wykończonych „na bogato”. Ludzie mają wyobraźnię.

 2. avatar bawełna napisał(a):
  9 kwiecień 2016 o godz. 10:42

  Kierowanie się przede wszystkim modą to główny błąd – wiele osób ma wnętrza, które w ogóle nie pasują to charakteru mieszkańców….a tymczasem w domu mamy się przede wszystkim czuć dobrze

 3. avatar Radosław Miszczyk napisał(a):
  1 marzec 2017 o godz. 13:42

  Design ponad funkcjonalnością – z tym spotykam się najczęściej.
  – Ale Pani nie będzie miała możliwości korzystania z tego, więc to chyba bez sensu.
  – Ale ładnie wygląda. Ja to wezmę.

  TA DAM. :)

 4. avatar Dekorator napisał(a):
  18 marzec 2017 o godz. 19:57

  No ale ludzie lubią być trendy, wyczytać w internetach co jest na czasie… ;)
  A nie zdać się na rękę i oko profesjonalisty. :)

 5. avatar Krystyna Mazurek napisał(a):
  8 kwiecień 2017 o godz. 12:26

  Trzeba iść za swoim gustem, a nie ślepo za trendami. Pierwsza i ostatnia zasada ;)

 6. avatar Mostyk napisał(a):
  28 kwiecień 2017 o godz. 15:03

  O to jest to. Jeśli mamy dobrze wyrobiony gust i smak, to nikt nam nie wmówi, że coś jest piękne. Uwielbiam wnętrza, gdzie czuć w każdym kącie rękę i charakter właściciela.

 7. avatar Monika napisał(a):
  29 czerwiec 2017 o godz. 10:08

  W zupełności się zgadzam co do punktu 2. Mało jest takich pomieszczeń, w których wystarcza zamontowanie jednego źródła światła. W przeważającej wielkości, wymagane są przynajmniej dwa, a często nawet więcej. Przykładem może być chociażby kuchnia, w której warto zadbać o oświetlenie ogólne, strefowe nad blatem roboczym oraz nad stołem, przy którym spożywamy posiłki.

 8. avatar Angelika napisał(a):
  23 wrzesień 2017 o godz. 16:58

  Najgorsze jest ze wszystkiego jest ślepe podążanie za modą, które nigdy nie wychodzi na dobre … tym bardziej, że jak wiadomo, moda często się zmienia…

 9. avatar kina napisał(a):
  13 październik 2017 o godz. 19:41

  właśnie z uwagi na to, że tyle w tym pułapek, stwierdziłam, że lepiej zapłacić specjaliście, który zajmie się wszystkim

 10. avatar Alicja B. napisał(a):
  22 listopad 2017 o godz. 14:04

  Fajny artykuł. Zapraszam również do mnie :)

 11. avatar Bartek napisał(a):
  10 styczeń 2018 o godz. 08:13

  To prawda, że wiele osób nie do statecznie zwraca uwagę na oświetlenie. Takie rzeczy najlepiej jest zaplanować wcześniej, a co ważne przy doborze odpowiedniej lampy czy innych rodzajów oświetlenia wybrać takie, które nie tylko będzie pasować do danej przestrzeni, ale również pozwoli na zniknięcie tak zwanych stref wobec których nie dochodzi oświetlenie.

 12. avatar Sarmata napisał(a):
  26 marzec 2018 o godz. 13:18

  Bardzo często popełnianym błędem jest projektowanie wnętrza bez uwzględnienia temperatury barwowej zastosowanych źródeł światła.

 13. avatar WDH napisał(a):
  30 czerwiec 2018 o godz. 14:21

  Sporo cennych informacji, sam wpis potraktuję jako przestrogę dla siebie, bo chcę samodzielnie wyremontować mieszkanie i na pewno będę miał na uwadze Twoje rady.

 14. avatar Daria napisał(a):
  12 lipiec 2018 o godz. 20:58

  Ciekawe zestawienie. Myślę, że niektóre mieszkania tworzą przynajmniej mieszankę dwóch z powyższych punktów :)

 15. avatar Domy Warszawa napisał(a):
  20 lipiec 2018 o godz. 09:38

  Idealnie wypunktowanie 10 grzechów aranżacji wnętrz! Szczególnie problematyczny jest 1 punkt o doborze farby. Myślę, że w takich sytuacjach najlepiej jest patrzyć na palety kolorów i szukać kontrastujących kolorów, które dobrze do siebie pasują.

 16. avatar Hanna Wilk napisał(a):
  20 wrzesień 2018 o godz. 15:10

  W sumie to niektóre z tych rzeczy pominęłabym przy aranżowaniu mieszkania. Bardzo pomocny artykuł. Pozdrawiam!

Zostaw odpowiedź