Beton i drewno. Dwa całkowicie różne od siebie materiały, które łączy jednak jedno: oba cieszą się ogromną popularnością w aranżacji wnętrz. I choć drewniane i betonowe powierzchnie prezentują się w mieszkaniach nad wyraz interesująco, to nie każdego musi być stać na ich zastosowanie, mogą też wystąpić problemy natury praktycznej. Na szczęście z pomocą w takich sytuacjach przychodzą płytki imitujące.

Plytki-imitujace-beton-w-aranzacji-wnetrza-lazienki Aranżacja wnętrz: wady i zalety płytek imitujących naturalne materiały

Drewno to materiał ponadczasowy, który ze względu na swoje naturalne pochodzenie zawsze był bardzo chętnie wykorzystywany w aranżacji wnętrz. Beton znacznie dłużej musiał czekać na akceptację ze strony właścicieli mieszkań; dziś ceni się go za jego minimalistyczny i ascetyczny charakter, ale przecież jeszcze do niedawna betonowa powierzchnia uchodziła w powszechnej świadomości za coś niewykończonego (przeczytaj: Rządził w PZPN, dziś robi to w mieszkaniu. Beton w wykańczaniu wnętrz). I choć szybko pojawiły płytki ceramiczne, które starały się naśladować beton i drewno, to dopiero niedawno współczesne techniki umożliwiły wierne odtworzenie struktur tych materiałów; do tego stopnia, że obecnie na pierwszy rzut oka bardzo ciężko jest odróżnić płytki imitujące drewno i beton od ich pierwowzorów.

Plytki-imitujace-beton-w-aranzacji-wnetrza-lazienki Aranżacja wnętrz: wady i zalety płytek imitujących naturalne materiały

Skoro nie widać różnicy, to po co przepłacać?

Płytki ceramiczne mają wiele zalet: są przede wszystkim trwałe, łatwe w konserwacji oraz odporne na ścieranie, wilgoć i wysoką temperaturę. Posiadają przy tym jedną poważną wadę – bijący od nich chłód, który potrafi skutecznie oziębić niemal każde pomieszczenie. Drewno jest z kolei bardzo przytulne, ale wymaga odpowiedniej pielęgnacji, a jego powierzchnia może się ścierać (ściera się nawet drewno egzotyczne!). Płytki imitujące drewno łączą zatem najlepsze cechy obu powyższych materiałów wykończeniowych: ciepło drewna oraz łatwość w konserwacji typową dla ceramiki.

Plytki-imitujace-beton-w-aranzacji-wnetrza-lazienki Aranżacja wnętrz: wady i zalety płytek imitujących naturalne materiały

Z kolei beton bardzo dobrze sprawdza się przy aranżacji wnętrz mniej klasycznych mieszkań, gdyż wprowadza do nich modernistyczny klimat. Szczególnie korzystnie wypada w towarzystwie zimniej stali, szkła i cegieł. Jest trwały, odporny na wysoką temperaturę i uszkodzenia mechaniczne, ale przy tym ciężki i trudny w montażu, a ponadto bez odpowiedniego zabezpieczenia nie nadaje się do wilgotnych i narażonych na zabrudzenia miejsc. Dlatego często zastępuje się go płytkami gresowymi, które bardzo udanie go imitują, a przy tym są znacznie tańsze i lżejsze.

Plytki-imitujace-beton-w-aranzacji-wnetrza-lazienki Aranżacja wnętrz: wady i zalety płytek imitujących naturalne materiały

Płytki imitujące drewno i beton w aranżacji wnętrz

Mówi się, że naśladownictwo stanowi najwyższą formę uznania. W przypadku płytek imitujących drewno i beton ciężko się z tym nie zgodzić. Pozwalają one uzyskać taki sam efekt aranżacyjny jak naturalne materiały, ale dużo taniej – w przypadku dużych pomieszczeń różnica w kosztach jest odczuwalna już na etapie planowania rodzaju posadzki. Ponadto płytki są odporne na działanie środków chemicznych i wilgoci, więc można je śmiało wykorzystywać w łazience (co ciekawe, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby korzystać w łazience z naturalnego drewna, ale sporo osób nadal ma pewne obawy przed stosowaniem go tam). Warto postawić na nie również w holu wejściowym, kuchni i salonie, bo w pomieszczeniach tych panuje zwiększony ruch.

Open modal
Opublikowano piątek, 27 październik 2017 przez Maciej Balcerek
avatar
Chief manager / supervision Skills: prawo, sprzedaż, opiniowanie i pełna obsługa nieruchomości, logistyka,negocjacje, umowy, odpowiedzialność za misję firmy, ostatnie słowo.

Odpowiedzi: 9 do wpisu “Aranżacja wnętrz: wady i zalety płytek imitujących naturalne materiały”

 1. avatar Kasia napisał(a):
  30 październik 2017 o godz. 07:07

  Dla mnie super. Widziałam kilka razy w jakichś programach o urządzaniu wnętrz różnego rodzaju płytki i jestem pod wrażeniem, bo kiedyś to raczej kojarzyły się jedynie z takimi szpitalnymi klimatami, a teraz wybór jest na tyle urozmaicony, że można je wykorzystać z powodzeniem właściwie w każdym pomieszczeniu.

 2. avatar Daniel1982 napisał(a):
  30 październik 2017 o godz. 10:12

  Sam zdecydowałem się na płytki imitujące drewno i mimo że na początku zastanawiałem się czy mnie jest to przypadkiem trochę kiczowate (takie podrabianie czegoś innego) to efekt naprawdę przeszedł moje oczekiwania. Także jeśli ktoś się zastanawia to polecam.

 3. avatar jula napisał(a):
  31 październik 2017 o godz. 10:37

  W beton bym nie poszła, może rzeczywiście jest nowoczesny i odporny na uszkodzenia, ale za nic w świecie nie kojarzy mi się z domowym ciepłem i atmosferą, która zachęca do spędzania w nim czasu. Być może też nie widziałam po prostu udanej aranżacji z wykorzystaniem betonu i jeszcze kiedyś zmienię moje zdanie.

 4. avatar Hania napisał(a):
  1 listopad 2017 o godz. 18:02

  Płytki w kuchni w porządku, płytki w łazience jak najbardziej, ale nikt mnie nie przekona do płytek w innych pomieszczeniach, chociażby nie wiem jak bardzo imitowały naturalne materiału. Po prostu nie. Mimo że sporo osób się na to decyduje.

 5. avatar Dendryt22 napisał(a):
  2 listopad 2017 o godz. 09:24

  Nie do końca przekonany, ale zdecydowałem się na beton w moim mieszkaniu. Wziąłem fachowca, wszystko miało być pięknie i nowocześnie, troszkę w takim halowym stylu a wyszło… no cóż, bardzo słabo. Oczywiście nie chcę nikogo zniechęcać, byś może do kładzenia betonu trzeba mieć po prostu odpowiednie umiejętności, których tutaj zabrakło. No u mnie to nie wyszło tak, jak sobie wyobrażałem.

 6. avatar czarnadalia napisał(a):
  2 listopad 2017 o godz. 10:52

  Z reguły jestem uprzedzona do wszelkich imitacji, ale akurat w tym przypadku uważam, że to super pomysł. Jak się wybierze z gustem i z głową to, czemu nie właściwie. Myślę, że jeszcze dla wielu osób będzie się liczył koszt przy takich rzeczach. Weźmy pod uwagę jakiś duży salon – kupienie czegoś na podłogę zazwyczaj porządnie ciągnie po kieszeni.

 7. avatar Aleksandra napisał(a):
  3 listopad 2017 o godz. 09:11

  Wnętrza super. Tylko to drugie średnio mi pasuje drewno na podłodze, cegła na ścianie plus te płytki imitujące beton – po prostu za dużo się dzieje… Po sobie wiem, że często ciężko jest się zdecydować, jeśli podoba nam się wiele rzeczy, ale nie można przesadzać.

 8. avatar Weronka1 napisał(a):
  3 listopad 2017 o godz. 13:04

  Można dyskutować, że coś jest fajne, a coś nie… ale tak naprawdę wydaje mi się, że na chwilę obecną panuje i będzie panować coraz większa swoboda w wykańczaniu/urządzanie wnętrz. Ludzie są coraz odważniejsi, stawiają na to, co im się podoba, a nie przejmują się opinią rodziny czy znajomych. Według mnie to bardzo dobry kierunek. W końcu, dlaczego komuś miałoby przeszkadzać to, że chcę mieć beton w sypialni, czy drewnianą umywalkę.

 9. avatar Tadeusz napisał(a):
  6 listopad 2017 o godz. 10:40

  U mnie płytki imitujące drewno były swego rodzaju kompromisem. Żona uparła się na drewno w łazience, ja nie chciałem, mimo że czytałem te wszystkie artykuły, w których jest to zachwalane – nie do końca mnie to przekonało. Z kolei żona bardzo nie chciała typowo łazienkowych płytek, więc zdecydowaliśmy się na takie delikatne, które wypisz wymaluj przypominają drewno.

Zostaw odpowiedź